Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zapomínáte hesla? Se šikovným správcem vám to nebude vadit

Pokud na internetu používáte více různých hesel a občas se vám pletou, je jejich správce program přesně pro vás. Takto si budete pamatovat jen jedno a o ostatní se postará šikovná aplikace. Vyberte si z naší pětice tu, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

MacLover

Milý autore,

copak je to za operační systém Apple PC? To je nějaká novinka, která mi po bezmála 20 letech ve světě Apple unikla? Doteď jsem žil v domnění, že Apple má buď klasický OS (poslední verze 9, dnes už až na vzácné vyjímky nepoužívaný), nebo současný Mac OS X (v. 10.x.x). A aplikace se dělí podle toho, jestli pracují na PPC strojích, Intel strojích, nebo jsou univerzální (tzv. Universal binary). Ale o operačním systému Apple PC jsem nikdy neslyšel :-/

0/0
26.2.2012 1:08

l.g

Re: Milý autore,

"...Linux PC, Apple PC, Java PC..."

Zřejmě jste nepochopil, jak to bylo myšleno. Napsáno je to ale bez pochyby poněkud nešťastně až debilně.

0/0
27.2.2012 10:18

themonitors

Re: Milý autore,

MAC OS 9.xx a dříve - to je parodie na operační systém s nepovedeným multitaskingem ne nepodobným dnešnímu iOSu pro ty jejich bazmeky pro konzumující ovce :-(;-D

0/0
27.2.2012 10:53

James Borg

Re: Milý autore,

A koukam dalsi odbornej termit. Mohl bych se Vas zeptat jaky nepovedeny multasking ? Respektive co v dobe mel MS ?

A copak jste Vy ? Android ovce ? MS ovce ? do jakejho stada se radite? nebo pouzivate vlastnorucne napsany OS ?

Ubozaku ....

0/0
27.2.2012 17:04

mobilis in mobili

Kdyby jenom hesla

;-(

Ehm, co jsem to vlastně chtěl napsat? Už jsem to zapomněl

0/0
25.2.2012 2:17

mire

,

tyhle programy jsou na nic, pokud chcete lepší správce tak ty hesla vypište zde na fórum a my vám ty vaše accounty spravíme tak že je ani nepoznáte ;-D

0/0
24.2.2012 23:38

nakej_nick

a v čem měli heslo administrátoři intergramu?

http://www.intergram.cz/cs/vyrobci-clenove/

0/0
24.2.2012 14:58

zdenekbobek

Zaznamenané heslo

Dobře, možná je to pro zapomnětlivé, ale pamatujte si:

Jakékoli heslo, které si někam poznamenáte, které necháte zapamatovat nějakému programu, které necháte uložit do počítače ztrácí část své síly. Každý takový záznam, v PC, na papíře, kdekoli zvyšuje pravděpodobnost jeho odhalení. K čemu potom heslo, které lze snadno (podtrhuji) odhalit? Pravda je, že odhalit heslo na počítači lze téměř vždy, jen to trvá kratší nebo delší dobu.

Zapomínáte hesla? Jediná bezpečná cesta je naučit se je nezapomínat. Bojíte se, že vaše heslo bde rozluštěno? Naučte se tvořit hesla dlouhá, složená z kombinací znaků, které s vaší osobou nesouvisejí.

Kdysi jsem pracoval v jedné počítačové firmě a tam byly vydány pokyny ke tvorbě hesel pro přístup na firemní síť. Nikdo se jimi neřídil. Po čase jsme hesla testovali. Zkoušeli jsme přijít na hesla pracovníků. A co myslíte, jako to dopadlo?

0/0
24.2.2012 13:15

zdenekbobek

Re: Zaznamenané heslo

Celá jedna TŘETINA lidí měla heslo napsané někde na stole (kalendář, monitor, hrnek, fotka). Heslo POLOVINY zaměstnanců bylo jméno někoho z rodiny (nejčastěji to bylo jméno dcery). Dvakrát to bylo slovo HESLO (ó jak nápadité!). Dokonce sám administrátor sítě, jeden z majitelů firmy, měl lehké heslo, byl jím původní název firmy, který on při zakládání firmy prosazoval, ale který nakonec neprošel. Nepodařilo se odhalit jen 2 hesla 2 lidí (celkem teda 4) z celkem 25 pracovníků. U 2 z nich vím proč k odhalení nedošlo, byly totiž moje: Jedno bylo jméno mé dětské lásky ze ZŠ a to druhé byla 12znaková kombinace znaků odvozená z jedné básně. Další 2 hesla jsem se nikdy nedozvěděl, kolega se jen usmíval.

K čemu teda všechny ty hesla, když to bývá tak snadné?

A ještě: Když mi místní PC firma zachraňovala data z havarovaného počítače, vrátili mi ho se všemi daty, a na ploše byl soubor hesla.txt, ve kterém byla všechna moje hesla k outlooku, k mailovým účtům i souborům.

Kdo umí, ten umí.

0/0
24.2.2012 13:28

l.g

Re: Zaznamenané heslo

Čímž jste nám tu veřejně vyblinkal, jaké máte svá hesla. To poněkud odporuje vašim stihomamem zabarveným výrokům o zaznamenávání hesel. ;-D

Platí zásadní pravidlo, že heslo stačí tak složité, aby energie vynaložená na jeho prolomení měla vyšší hodnotu, než hodnota získaných dat jeho prolomením. Takže na firemním počítači, ve kterém není NIC zajímavého není nejmenší důvod, proč by nemohlo být heslo "heslo". Příliš složitá hesla, která je nutné notsabene neustále měnit jsou paradoxně ta nejnebezpečnější, protože si je uživatel prostě napíše na kus papíru vedle monitoru. S tím NIC nenaděláte. A spoléhat na svou paměť je docela slušný hazard. V hlavě uložená data jsou ohrožena ještě o poznání víc, než kdysi data na 51/4" flopy discích. Nikdy nevíte, kdy dostanete cihlou do hlavy, nebo si proděláte mozkovou příhodu.

0/0
24.2.2012 15:02

zdenekbobek

Re: Zaznamenané heslo

Vyblinkal jsem princip, který jsem tenkrát použil. (už je to, šmankote, fakt dlouhejch 18 let. To to letí, je to možný?) Hesla si nikam nepíšu dodnes, prostě si je (stihomamsky, cha cha) pamatuju.

Jo, to je dobrý pravidlo s tou energií. Mimo jiné z něj vyplývá, že někdy ani neni žádný heslo potřeba, a jindy to chce něco pořádně dlouhýho.

(A proti cihlám je přilba.):-)

0/0
24.2.2012 15:33

wrah

Re: Zaznamenané heslo

Hesla je možno si napsat pomocí jinotajů, které NIKDO kromě vás nevyluští. Oblíbené nápovědy jsou gnus, například, pokud se dá heslo znovu poslat na mail, kde máte jako nápověvědu pro případ zapomenutého hesla rodné jméno matky a podobně, což jde zjistit. Ostatně, neprolomitelná poznámka je v mém případě třeba "den maturity". Nikdo nedovede zjistit, že to je datum, kdy maturoval kamarád.. A proč si ho pamatuji a navždy budu.. A hlavně: kdy to bylo.....

0/0
24.2.2012 22:34

Biermann

Re: Zaznamenané heslo

Naopak, pokud použijete nápovědu "datum něčeho", tak pokud to je opravdu datum něčeho, tak jste případnému útočníkovi práci značně ulehčil. Počet kombinací datumů je přecijen výrazně nižší než počet kombinací z písmen, čísel a speciálních znaků o neznámé délce. Takže jestli už je to datum vaší maturity nebo maturity vašeho prapradědy je jedno. Výrazně tím zesnadňujete úlohu. Něco jiného by bylo, pokud byste si k otázce "Datum maturity" dal heslo "T4kTotoJeTaupln3n3jlepsiOdpOVeDnaotazku^#&@#^&@$#@#@`@`$#~#" :)

0/0
25.2.2012 13:04

s3x

Re: Zaznamenané heslo

R^ Přesně tak. "Kontrolní otázka" je největší bezpečnostní díra všech dob a je neuvěřitelné, že třeba Seznam Vás ani nenechá bez jejího vyplnění založit nový e-mail. Nakonec jsem to vyřešil podobně, jak uvádíte - jednu ruku jsem položil na písmena, druhou na čísla a nechal jsem prsty trochu se proběhnout, takže moje "číslo řidičského průkazu" je de facto asi 60 náhodných znaků...

0/0
25.2.2012 16:49

l.g

Re: Zaznamenané heslo

Přesně tak. Vyplývá z toho, že někde opravdu není heslo potřeba.

S tou cihlou to je sranda až do okamžiku, kdy s ní opravdu dostanete. :-)

0/0
27.2.2012 10:26

whitebeard

Re: Zaznamenané heslo

ale jdi Ty brebto...než se v nějakém manageru hesel k heslům dostaneš, musíš zadat heslo;-D..kdo uýmí, sice umí, ale pokud si necháš heslo vygenerovat, tak k rozluštění můžeš taky potřebovat roky;-D

0/0
24.2.2012 15:14

zdenekbobek

Re: Zaznamenané heslo

Jo, takový dlouhý generovaný heslo je dobrý, teda pokud si ho zase někdo nenapíše na první stránku v kalendáři na stole.;-D

0/0
24.2.2012 15:34

jdobry

Re: Zaznamenané heslo

Pokud nechcete zadavat nekolik hesel vsude a zvysovat tim pravdepodobnost, ze kdyz jedina ze sluzeb bude bud spatne napsana a napadnuta, nebo naopak napsana za ucelem sberu hesel, vetrelec se dostane skoro vsude. Nebo pouzivat pokazde jine heslo a nedovedu si predstavit, jak si tech 210 hesel pamatuju.

PS: na spoustu mist jde pouzit prihlasovaci udaje z FB , G+ nebo OpenID. Ale to je z pohledu bezpecnosti jeste horsi nez papirek na monitoru.

0/0
24.2.2012 22:20

marycka magdonova

...neukládá přístupové údaje z klasických aplikací ?

Muze mi nekdo vysvetlit, co se mysli pod klasickymi aplikacemi?

0/0
24.2.2012 13:12

zdenekbobek

Re: ...neukládá přístupové údaje z klasických aplikací ?

Snad jedině autor článku. Doufám jen, že tím nemyslí aplikace z období starověku.;-D

0/0
24.2.2012 13:30

derive

Já mám všude heslo "incorrect"

a když ho náhodou zapomenu, tak mi ho sám počítač připomene:D

0/0
24.2.2012 12:27

honza271

Re: Já mám všude heslo

Vtip?

0/0
24.2.2012 12:59

iiic

Generátory hesel

Raději už dnes používám generátory hesel...

Fungují tak, že člověk napíše jedinečný identifikátor (třeba jméno služby / serveru) a hlavní heslo, které je stále stejné. No a program z nich vygeneruje hash (md5, sha1, sha2, ...), který se pak použije jako heslo.

Výhoda je jasná... hesla nejsou nikde uložena a tak nemůže být databáze ani prolomena... protože žádná není. Taky se nemusím bát o důvěryhodnost poskytovatele takové služby.

Takovýchhle programů ale zatím moc není, proto by byl článek o nich myslím přínosnější. Aktuálně používám vlastní řešení (díky těm standardním hashovacím funkcím je snadné si to i naprogramovat). Ale příkladem může být třeba Cryptnos ( http://www.cryptnos.com/onlinerevs/prod/ ) ten má aplikace pro všechny hlavní platformy (včetně mobilních) a i online aplikaci na kterou odkazuji, takže dostupnost v pohodě, ale schází mi u něj nějaký salt, takže bych ocenil i pokud by někdo věděl o jiné podobné užitečné aplikaci.

0/0
24.2.2012 12:10

honza271

Re: Generátory hesel

To zní velice zajimavé a jak je řešena obměna hesla? To měníte najednou všude?

0/0
24.2.2012 13:00

l.g

Re: Generátory hesel

Z hlediska bezpečnosti to vyjde úplně na stejno, jako kryptovaná databáze. Získáním hlavního hesla získáte zrovnatak všechna hesla.

Jen používání je poněkud těžkopádné. Navíc si musíte pamatovat ten identifikátor, což celou věc v podstatě staví téměř na stejnou úroveň, jako kdyby jste si pamatoval heslo samotné.

0/0
24.2.2012 14:43

themonitors

Mě to přijde kontraproduktivní

To jsou softy pro takové ty lidi, co mají na bankovní kartě přilepenou samolepku s PINem?

0/0
24.2.2012 11:05

vpa

Last Pass for Application

Last Pass umí i klasické aplikace, Last Pass for Application je verze pro klasické Windows aplikace.

0/0
24.2.2012 10:14

l.g

KeePass

Kde je v článku KeePass? Jako nejzsadnější produkt tohoto druhu by měl být na prvním místě!!

+5/0
24.2.2012 10:08

GeryB

Re: KeePass

A umi Keepass vyplnovat formulare v prohlizecich?

0/0
24.2.2012 11:52

RuTracker

Re: KeePass

To přece umí vestavěné správci hesel samy

0/0
24.2.2012 13:46

l.g

Re: KeePass

Přesně tak. :-)

0/0
24.2.2012 14:21

Stewe

Re: KeePass

Taky pouzivam kePass a jsem velice spokojeny. Jen skoda, ze ve verzy 2 neni mozne dohrat plugin na puttynu, ve vezri 1 to slo

0/0
24.2.2012 14:37

rts123

Re: KeePass

To je pravda, ale staci v poli URL misto:

    ssh://host

pouzit:

    cmd://putty {USERNAME}@host

Viz. https://sourceforge.net/forum/message.php?msg_id=7428132

0/0
24.2.2012 17:19

tmf

jedině keepass

+7/0
24.2.2012 9:47

mpixel

A kam ten správce ty hesla posílá ?

Kdo ty malé firmy přes někoho vlastní? Čínská vláda? Americká vláda? Hackeři? Rhybáři bankovních účtů?

Možností je spousta. Je zajímavý že zrovna v tomhle typu aplikací je na trhu taková konkurence 8-o

Nj. Je to zajímavý pro mnoho subjektů znát kam lidi lezou a jaké k tomu mají hesla. R^

0/0
24.2.2012 5:43

mpixel

Re: A kam ten správce ty hesla posílá ?

...aby nějaký program spravoval moje hesla tak by to musel minimálně být open source, abych se mohl přesvědčit že se hesla za žádných okolností neposílají přes internet na nějakou adresu.

+1/0
24.2.2012 5:45

Rudý přízrak fights for freedom

Re: A kam ten správce ty hesla posílá ?

presne tak, je to hezky, nemuset si pamatovat hesla a moci generovat nejaka slozitejsi, aby si to clovek jednoduse pamatovat nemusel, ale taky bych tomu neveril, pokud neuvidim do kodu.

0/0
24.2.2012 5:55

josephino

Re: A kam ten správce ty hesla posílá ?

http://cs.wikipedia.org/wiki/Keepass multiplatformni opensource... remcalove :)

0/0
24.2.2012 7:01

mpixel

Re: A kam ten správce ty hesla posílá ?

Ale o tom tento článek není ;-)

na technetu se propaguje sice freeware, ale skrytý kód :-P.

0/0
24.2.2012 7:13

GeryB

Re: A kam ten správce ty hesla posílá ?

On je tento clanek dost nepresny, napr. LockCrypt se musi instalovat a jak uvadi stranky autora je to open source. Takze si vesele muzes zkontrolovat jestli se ti tve hesla nekam neposilaji.

0/0
24.2.2012 7:41

fsp1111

Re: A kam ten správce ty hesla posílá ?

Zakážeš přístup k internetu a může si je posílat kam chce, ne?

0/0
24.2.2012 9:55

z-VV-na-bliti

A k cemu?

Opera i Mozilla si hesla zapamatuji, aplikace taky ... takze o cem ten clanek je? Mozna byste mohli vyplodit spis neco o praci pod admin uctem ve voknech, kdyz uz chcete pusobit osvetove.

-

Hele, nebylo by lepsi ukladat hesla "bezpecne do nejakyho cloudu", jak jsem se tu v tejdnu docetl...?

+1/0
24.2.2012 4:26

z-VV-na-bliti

Re: A k cemu?

...leda by to bylo cileny na ty chudaky, co zustavaji u Windows a Exploderu, tam bych celkem veril, ze pro jednoduchou funkcionalitu je aplikace treti strany zapotrebi.

0/0
24.2.2012 4:37

v7b8n9l

Re: A k cemu?

Jiste unekoho konci prace brouzdanim na Netu. A kupodivu jsou to vetsinou i ti, kteri dokazi odsoudit IE. Vis, ze je to v soucasnosti nejbezpecnejsi prohlizec? Tezko. Mozna jsem chuak. Ale ty jsi chudy duchem.

0/0
24.2.2012 16:19

z-VV-na-bliti

Re: A k cemu?

Ano, a pro takove, co si PC zabordeli crapware balastem ze Slunecnice (aby pak volali takovym, jako jsem ja) jsou clanky na Technetu.

-

Exploder ze je nejbezpecejsi prohlizec? Podle koho, ceho? Jak se to pozna? A jaky to ma skutecny efekty? I kdyby nahodou byl (neresim, Operu si udrzuju nastavenou podle sebe a cistou), kde je rychlost a uzivatelska privetivost? V cem (krome Excelu) je Microsoft napred? Proc kvuli zprvozneni beznejch veci ten sunt potrebuje instalaci hromady cizich programu?

-

Mozna bys mel vyzkouset i nejaky alternativy, nez ze sebe priste zkusis udelat osla.

0/0
24.2.2012 16:26

vbnhijmok

Re: A k cemu?

Zkus si procist statistiky. Potom uvidis, ze IE je s naskokem nekolika procentnich bodu pred FF na prvnim miste v bezpecnosti. Pokud to nevis, zabyvaji se tim profesionalni tymi. Proc ti volaji ti lide? Ze by jednooky mezi slepymi? Mimochodem, ta tvoje Opera je az za Safari, ktere je obecne povazovano za cednik.

Microsoft je napred napr. v LDAPu, fileserveru, groupware, temer veskerych serverovych technologiich. Nebo co bys chtel pouzivat v podnikovem prostredi mimo produktu MS (vc. IE)? Da se uvazovat o Oracle, VMwaru... A to je asi vse. To zjistis, az se naucis vic, nez jen nainstalovat sedmicky.

Asi je zbytecne chtit po tobe nejake konkretni poznatky k tem tvym tvrzenim., ze? Ja ze sebe delam osla rad. Ale ty jim evidentne jsi. A nevidis si dal, nez na spicku cumaku.

0/0
25.2.2012 0:32

z-VV-na-bliti

Re: A k cemu?

Ziiiv. Statistiky? Kolik uzivatelu (vcetne treba myho tatika) vubec neresi, v cem brouzda? Nezapominas, ze az do XPecek byl MSIE bundlovan s Woknama a tim padem jaksi defaultni prohlizec? A korporace? Ty to neresi z vetsi casti proto, ze maji systemy portovane na MSIE (i MSIE 6!) nerespektujici standardy a prechd by je stal majlant. Bavime-li se o domacim pouziti, bavme se o uzivatelsky privetivosti - MSIE tragedie. To ve statistikach nenajdes.

-

Neresim statistiky, je mi jedno, kolik lidi co pouziva, o kvalite to totiz nic nevypovida.

-

"Profesionalni tymi"? ;-D

0/0
25.2.2012 0:39

tvygbuhni

Re: A k cemu?

Mluvim o statistikach testu bezpecnosti. Ze nejsi schopny pobrat psany text, to neni muj problem. Takze zase jsi za osla ty.

Velke podniky pouzivaji IE hlavne proto, ze jako jediny skutecne splnuje naroky kladene na firemni prohlizec (tj. bezpecnost a jednoduchost - SSO).

O domacim pouziti se bavis pouze ty, a jsem uz v prvnim prispevku rekl, ze nekteri pouzivaji pocitac na vic, nez jen Net. Jak rikam, zda se, ze si nevdis dal, nez na spicku nosu, takze tohle tezko pochopis.

A strasne se omlouvam za chybu, na te kavesnici obcas nejakou udelam. Ale divim se, ze chyba vadi zrovna tomu, kdo sam neni schopny napsat prispevek bez chyby.

0/0
25.2.2012 19:15

z-VV-na-bliti

Re: A k cemu?

Muzes mi nejakou tu statistiku (nebo klidne dve) predhodit?

-

Velke podniky pouzivaji MSIE proto, ze je v baliku s ostatnimi produkty M$. Jednoduchej je taky, to je pravda.

-

Ja pracuju doma, takze chci neco robustniho, co si muzu prizpusobit, coz MSIE eni.

0/0
25.2.2012 19:21

tvygbuinni

Re: A k cemu?

Napriklad testy NSS Labs za poslednich neklik kvartalu. Je pravda, ze nektere testy zadaval Microsoft (coz se u nich i oficialne uvadi), ale ostatni vyrobci mlci, neprotestuji, nesoudi se, takze na tom neco bude, ze?

IE pouzivaji podniky proto, ze jako jediny plne podporuje SSO (Single Sign On), hromadnou vzdalenou konfiguraci a hromadu dalsich veci.

A netusim, kam si myslis, ze jsem odbehl. Zacal jsem o praci a o bezpecnosti. V dalsim prispevku jsem mluvil o bezpecnosti a odpovedel na tvou otazku. Potom jsem opet mluvil o bezpecnosti a praci. Jestli tohle pro tebe znamena uhybani, tak pak nevim.

Kazdopadne diskuse s tebou je opravdu nemozna.

0/0
25.2.2012 19:47Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.