Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Rusko hlásá let na Mars, bude však muset zbrojit pro válku na moři

Rusové by se rádi vrátili na Měsíc. List Kommersant k tomu ironicky dodává, že to bude 60 let po Američanech. Smělé plány i na další kosmické výpravy však zřejmě narazí na potřeby armády, kterou bude chtít Putin modernizovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kagan

Vrátit na Měsíc?

0/0
3.4.2012 10:40

kagan

Re: Vrátit na Měsíc?

Dyť tam ještě nebyli.8-o

0/0
3.4.2012 10:41

Vím, že něco vím?

Blbej nadpis,

blbej článek, autor se styděl i podepsat.

0/0
29.3.2012 2:09

zlababa.dvur

otřesené postavení Ruska?

Nejsou snad Rusové jediní, kdo do kosmu pravidelně létají, už víceméně rutinně, a astronauty ostatních zemí berou sebou jako platící pasažery?

+1/0
15.3.2012 9:51

repulsive

Re: otřesené postavení Ruska?

nikoliv, do vesmíru pravidelně létá i evropa se svými nosiči.

+1/0
15.3.2012 10:01

zlababa.dvur

Re: otřesené postavení Ruska?

ale tam by se dalo o pravidelnosti a spolehlivosti velmi pochybovat. Ať se místní diskutující ve své nenávisti k čemukoliv ruskému vyjadřují k Sojuzu posměšně, jsou to nejlevnější a nejspolehlivější systémy, které zatím nebyly překonány. Za tu dobu, co Američané přišli o posádky dvou raketoplánů nezemřel v Sojuzu jediný člověk (a připomínat nehody z 60. let opravdu není k věci, v té době byly ztráty na obou stranách)

+1/0
15.3.2012 10:08

fsp1111

Re: otřesené postavení Ruska?

Bejvávalo, Za poslední dva roky nemají nijak extra bilanci úspěšných misí

+1/0
15.3.2012 11:34

Stoura

Re: otřesené postavení Ruska?

Pokud do startů Sojuzů připočítáte i jejich nákladní a špionážní varianty, tak se několik nehod najde. 

Jedna smrtelná nehoda Sojuzu byla v roce 1971, což už 60. léta nejsou.

0/0
15.3.2012 11:42

repulsive

Re: otřesené postavení Ruska?

možná jsou souyzy spolehlivé nosiče, ale kvůli tomu ještě nemusíte plácat, že rusové jsou jediní, kdo pravidelně létá do vesmíru.. schválně se podívejte na letošní starty - ruských nosičů tam je drtivá menšina. en.wikipedia.org/wiki/2012_in_spaceflight .. no co se týče ruského kosmickému programu třeba v oblasti vysíláni družic na mars - to tady raději ani nebudeme rozmazávat, že?

+1/0
15.3.2012 11:47

Josef II

Re: otřesené postavení Ruska?

Hele, on ten Sojuz je sice spolehlivy, ale podle svych parametru take poradne zastaraly. Staci porovnat pomer vlastni vahy k uzitecnemu nakladu !  Dyt je to ostuda !!

+1/0
15.3.2012 18:24

Hairy_ass

Re: otřesené postavení Ruska?

Dobrá, jsou jediní, kdo v současné době pravidelně vysílá pilotované lety, ale to je asi tak všechno, ve všem ostatním začínají značně zaostávat - nákladní lodě, vysílání sond, výzkum vzdáleného vesmíru atd. Navíc je rychle dohánějí Číňané a jakmile budou mít Amíci konečně nějakou vlastní kosmickou loď, tak poslední závislost na Rusech rychle padne. To nejsou žádné protiruské plky, to je prostě fakt.

0/0
17.3.2012 11:13

Rubik1

Ta zmínka o Venuši je úlet

Na Venuši se ani nedá přistát a lze tam jen posílat vědecké sondy, které přinesou alespoň nějaké informace zpod atmosféry. Zmiňovat ji však v souvislosti s pilotovanými lety je opravdu úlet.

0/0
15.3.2012 2:56

von Schecke

Re: Ta zmínka o Venuši je úlet

Na Venuši se samozřejmě přistát dá. Už tam přistálo několik stařičkých Veněr a z dnešní technologií by se životnost sond na povrchu dala velmi prodloužit. Poslední dobou se spekuluje o sondách na balónech plujících v husté atmosféře. Pilotované lety na Venuši si ale také (zatím) nedovedu představit, ale o těch se v článku nepíše...

0/0
15.3.2012 7:56

Hairy_ass

Re: Ta zmínka o Venuši je úlet

Vzhledem k tomu, že kyslík na Venuši je lehčí než oxid uhličitý a má více než poloviční sílu vztlaku jako helium tady na Zemi, tak by nebyl až takový problém vystavit "létající" základny v horních vrstvách atmosféry (kde je cca 25°C a 0,9g - tedy lepší podmínky než třeba na Marsu), kde by dokonce dýchatelná atmosféra byla rovnou i plynem, udržujícím základnu ve vzduchu - elegantní řešení. Momentálně sice těžko hned něco podobného postavíme, ale jen to berte jako příklad, že Venuše je možná ze všech těles Sluneční soustavy hned po Zemi pro člověka nejpříznivější. :-)

0/0
17.3.2012 11:21

jsemtojá

Rusko už dlouho nezkrachovalo

Ruskové/Sověti už asi další dobu nezbankrotovali, že vymýšlejí další utopické plány. Když se jim nepodařilo dobýt (a dobít) Zeměkouli, tak aspoň zbytek sluneční soustavy. Přitom jejich země mezi nejbohatší rozhodně nepatří, o životní úrovni obyvatel ani nemluvě.

Hezky to vysvětlil parchantek:

"Většina světové populace žije v pobřežních oblastech nebo v oblastech dosažitelných z letadel z letadlových lodí," vysvětluje Panchartek.

- takže možná se nevzdávají ani ovládnutí naší planety...

A co se týče té války v Lybii, tak tam přeci šlo o svržení diktátora bojujícího proti (celému) svému lidu, tak NATO zasáhlo, to snad bylo v pořádku, ne? Žádný pokus o ovládnutí Afriky v tom nevidím. Bude záležet na africkém lidu, jestli si udrží svoje "bohatství", teď na tom taky nejsou bůhvíjak...

+1/0
14.3.2012 21:05

ryccardo

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

A co se týče té války v Lybii, tak tam přeci šlo o svržení diktátora

bojujícího proti (celému) svému lidu, tak NATO zasáhlo, to snad bylo v

pořádku, ne? Žádný pokus o ovládnutí Afriky v tom nevidím.

Jako vtip je to dobrý, ale jestli to myslíš vážně tak obdivuji tvoji naivitu.

0/0
14.3.2012 21:38

jsemtojá

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

nevím, co by na tom mělo být vtipnýho, ty si snad myslíš, že Kadáfího měli nechat dělat si co chce? jestli máš nějaký supertajný informace, o kterých nikdo neví, tak obdivuju tvoje schopnosti...

0/0
15.3.2012 14:53

ryccardo

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

Určitě ne. Podle mě to byl darebák. Ovšem darebák se kterým se ty státy, který na něj nakonec zaútočili do nedávna normálně kamarádili. Pak jim přestal bejt po chuti tak ho zlikvidovali. Tím pádem by ale taky bylo potřeba svrhnout Asáda, protože je to možná ještě větší darebák než Kadáfí, tak proč to nikdo neudělá a celá Evropa a Amerika ho nechá dělat si co si chce?

0/0
15.3.2012 15:08

jsemtojá

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

dobře, ale "on jim nepřestal bejt po chuti", ale on začal vést válku proti svým obyvatelům, nebyly tam spory, co lid chce, národ nebyl roztříštěný na různé skupiny - jako třeba v Sýrii - tak se skoro všechny západní země dohodly, že už toho bylo moc, ale válčit proti každý zemi se mi nezdá moc vhodný pro nikoho, ani z politickýho ani z finančního hlediska pro ty "útočníky".

zdravím

0/0
15.3.2012 15:16

jfb

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

Ježíši, proti Libyi je Sýrie jednotná jako jeden muž, viz poslední zprávy, kde to v Libyi vypadá na válku všech proti všem.

0/0
15.3.2012 15:32

Potíárač zlořádu

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

Člověče vy máte fakt přehled , Rusko patří mezi nejméně zadlužené země světa a zároveň země s největším nerostným bohatstvím na Zemi. Naproti tomu například USA je největší dlužník planety a největší dovozce surovin na Zemi ;-D

S tou Lybii to je také humorné, zemi která opět mimomu nic nedlužila a má obrovské záoby ropy napadli, světe div se dva její nejnětší dlužníci Francie s Itálii ;-D;-D;-D;-D

+1/0
14.3.2012 22:25

Mak76

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

Zadluženost USA je relativní - v jejich případě platí, že jejich dluh je tak velký, jak uzná věřitel za vhodné (viz váš příklad s Lybií...)

0/0
15.3.2012 7:48

jsemtojá

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

to víš, nemůže mít každý přehled jako Vy! rusko (jako celý stát) naposledy vyhlásilo platební neschopnost v roce 1998, mezi bohatý státy bych je moc nepočítal. a o krachu ameriky asi nikdo neuvažuje, teda kromě vás. proč by asi číňani přestali kupovat dluhopisy?? a o tý Lybii jsem se domníval, že akci provedlo NATO, ale když tvrdíte, že to byla Francie, tak se s tím nedá nic dělat...podle vás neměl nikdo Kadáfího svrhnout?? vaši naivitu obdivuju...

+1/0
15.3.2012 14:58

jfb

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

Tak pitomý být nemůžete...

+1/0
15.3.2012 15:33

tm004

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

Uf uf uf. Tak ja jsem vetsinou zastancem USA (ale i Ruska, ci obecne kohokoliv uchylne napadaneho), ale tohle je prece jenom prilis. Tvrdit ze Rusko nepatri mezi nejbohatsi zeme je ponekud... odvazne (abychom byli diplomaticti). S tim pobrezim a pod - ano, to je znama vec a vsichni kdo chteji mit celosvetovy vliv si to uvedomuji. A je jedno jestli je to John nebo Voloda. No a valka v Lybii - tak to ta cerna.... eeee... ten tak vychvalovany prezident trosku pokakal, nemel se do ciste interniho konfliktu teto zeme vubec co michat, stejne jako EU. !!

0/0
15.3.2012 3:10

jsemtojá

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

ve většině věcí s vámi souhlasím, moc velký příznivec Obamy taky nejsem, ale USA zrovna zásadní roli v lybijský válce nehrály. a interní záležitost? pak bysme nesměli řešit žádný světový problémy, které nás zatím nepálí... a co se týče bohatství Rusů, tak se stačí podívat do žebříčku nejbohatších zemí - pro lepší argumentaci jsem si ta čísla vyhledal - v Rusku je hdp na hlavu cca $15800, v ČR $26100, v Německu cca 35000, USA 47000. co se týče pořadí, tak se rusové umístili na pěkném 73. místě...samozřejmě svoji roli hraje i občanská svoboda, dodržování lidských práv, třeba demokratické volby, kriminalita apod. -jejich jediné bohatství tkví ve vývozu ropy a plynu z čehož nezbohatnou...

+1/0
15.3.2012 15:28

jfb

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

No ukazovat bohatsví pomocí HDP je poněkud ošemetné, když je to reálně nic neříkající hausnumero. ALe ano, Rusové jako občané jsou chudší, problém je, že se opravdu celkem zbavili dluhů a mají spoustu surovin, což je lepší výchozí stav, než např. dnes Evropa. Rusko může růst, když budou mít kvalitní vládu, ale Evropa jde pomalu a jistě do kytek...

0/0
15.3.2012 15:37

Stoura

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

Na druhou stranu v počtu vězňů na milion obyvatel se Rusko a USA spolu s Běloruskem dělí o první tři příčky.

0/0
16.3.2012 10:52

jsemtojá

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

A v abecedě jsou USA mezi Uruguají a Uzbekistánem :-)

zdravím ;-)

0/0
16.3.2012 17:23

Stoura

Re: Rusko už dlouho nezkrachovalo

R^ Přesně tak.

0/0
17.3.2012 9:18

Darask

chytá je fantas

ani neví co bude zítra

+1/0
14.3.2012 17:50

Rudla01

Re: chytá je fantas

To nikdo.

0/0
14.3.2012 17:52

Maxxan

Hlásat mohou. Ale také by měli hlásat, že to závisí na ceně

ropy a plynu. Protože nic jiného produkovat neumí. Kromě zbraní.

+2/0
14.3.2012 17:13

Huckleberry Švédd 9

Re: Hlásat mohou. Ale také by měli hlásat, že to závisí na ceně

hahaha .... a jestlipak víte,že amíci momentálně nemaj vůbec čím lítat do kosmu, protože raketoplány odstavili, takže litaj ruskýma raketama ??

+1/0
14.3.2012 17:21

Maxxan

Re: Hlásat mohou. Ale také by měli hlásat, že to závisí na ceně

Všeho dočasu. Nepodceňuj ami.

+1/0
14.3.2012 17:28

petr.n_22

Re: Hlásat mohou. Ale také by měli hlásat, že to závisí na ceně

Já je nepodceňuji, ale konkurenci potřebují jako sůl.

0/0
14.3.2012 17:44

ZamrzlejPubertak

Re: Hlásat mohou. Ale také by měli hlásat, že to závisí na ceně

To je sice pravda, ale Rusové používají technologii 60 let starou. Sice velmi spolehlivou, ale už i velmi starou. Naproti tomu Amíci vyvíjejí řadu nových technologií - např. iontový raketový motor, apod.... naproti tomu Rusové nic podobného nemají, nebo to aspoň není všeobecně známo.

0/0
14.3.2012 17:52

diskuter987

Re: Hlásat mohou. Ale také by měli hlásat, že to závisí na ceně

Zkuste si něco najít o motorech SPD.

0/0
14.3.2012 20:19

Imperial_Technocrat

Re: Hlásat mohou. Ale také by měli hlásat, že to závisí na ceně

Co je to za nesmysl? Sověti rozpracovali vlastní jaderné motory pro rakety již v šedesátých letech v kancelářích Bondarjuka a Gluška za Koroljeva. Ostatně, mám dojem, že dokonce nějaké postavili, jenže k tomu nemám dispozici žádný zdroj. To, že je Rusko technologicky zaostalou zemí, je mýtus.

+2/0
15.3.2012 2:21

Rudla01

Re: Hlásat mohou. Ale také by měli hlásat, že to závisí na ceně

Každý vydělává na tom, co umí. A pokud je o ropu, plyn a zbraně z Ruska zájem, tak proč by je neprodávali.

0/0
14.3.2012 17:48

carlossaura

Re: Hlásat mohou. Ale také by měli hlásat, že to závisí na ceně

Ale oni neumi ropu a plyn, proste nahodou zijou nekde, kde se nachazi, privlastnili si ho a prodavaji dal. Az nebude potreba, spadnou do doby kamenne.

0/0
14.3.2012 20:47

jural

Re: Hlásat mohou. Ale také by měli hlásat, že to závisí na ceně

Tak to nemejte peci. Ceny ropy a zemniho plynu si Rusove ohlidat umeji. Staci podporovat iransky jaderny program a hned je na trhu mene ropy. Nebo naopak zvysit poptavku po zemnim plynu - zaplatit si nemeckeho kanclere Gerharda Schroedera, ktery ve svem funkcnim obdobi rozhodl o Atomausstieg a dnes sedi v Gazpromu.

0/0
14.3.2012 18:50

humanitární bombardér revival

nač by se rusové pinožili někde v africe

stačí jim udržet sibiř. na té obrovské rozloze je takových ještě neobjevených zásob surovin, že ani sami neví

+2/0
14.3.2012 17:10

beldor4

Hmm

Rusko ? To je ta zeme s prumyslovou vyrobou cca jako ma spanelsko a 30% HDP (65% rozpoctu) z nerostnych surovin ? A nemeli by se soustredit na to , aby se nezmenili v zemi tretiho sveta?:-PRv

+2/0
14.3.2012 17:00

Vins

Tento článek podal jen jednu důležitou informaci

a sice že v USA a Británii mají humanitně vyspělejší společnost, kterou není potřeba ovládat prestiží. Strategický nebo ekonomický smysl vývoje je hodně brutální scifi. Pokud člověk umí počítat, a američané na to měli 60 let, zjistí, že neexistuje technologie a ani prapraprapra technologie, která by zajistila z vesmíru větší moc nebo více peněz. Technologie počítám vyvíjejí dal, ale k tomu nepotřebují mít 20 let funkční rakety v hangárech. Hodně štěstí, jsem rád, že Čína se učí, měla by se ale spíše soustředit na svou otrockou společnost.

+1/0
14.3.2012 16:24

antimultivitamin

Re: Tento článek podal jen jednu důležitou informaci

;-D Myslíš, že třeba takovej satelitní systém je na nic?

0/0
14.3.2012 17:17

Josef II

Rusko jde opravdu za poslednich 20 let od 10 k 5 !!

Ja se divim, ze jim ty velkolepe plany porad jeste nekdo zere ! Hospodarsky je jiz davno predstihla Cina a brzy i Brazilie ! Nedokazi uz ani vyrobit spotrebni zbozi ! Kde jsou dnes skvele ruske fotoaparaty, hodinky, televizory, Lady, Zigulici ? Pokazde kdyz klesnou ceny ropy, tak je Rusko v krizi ! Nejsou zadne vyhlidky, ze se tam neco zlepsi !!

0/0
14.3.2012 16:15

Jirka2

Re: Rusko jde opravdu za poslednich 20 let od 10 k 5 !!

Skvělé ruské fotoaparáty? Jak jste na to přišel? To všechno byly ukradené a okopírované licence. To si už dnes, na štěstí, nemohou dovolit. A skvělá posobní auta? Jako fór to nebylo nejhorší. ;-)

0/0
14.3.2012 16:53

Jirka2

Re: Rusko jde opravdu za poslednich 20 let od 10 k 5 !!

... osobní

0/0
14.3.2012 16:53

Pán_Zlobrů

Re: Rusko jde opravdu za poslednich 20 let od 10 k 5 !!

ta auta mě taky dorazila :D LADA nebyla nic jiného, než x krát faceliftovaný Fiat 124

0/0
14.3.2012 16:58Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.