Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Let soukromé kosmické lodě Dragon je pro lidstvo výzvou

Nedávný let rakety Falcon 9 s kosmickou lodí Dragon, která se připojila k mezinárodní komické stanici ISS, byl definitivním potvrzením toho, co historicky první let této lodě v roce 2010 již signalizoval. A to vstup soukromého sektoru do vysoké kosmonautiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

D.E.S

nesmysl ..

počkejme si na to, až tam dopravěj člověka, což bude neeeskutečně drahé. Tohle jsou jen recyklované technologie. Nic nového. Rusové a Číňané to dělají takto úplně běžně. Pro ameriku, a jejich šíleně předražené projekty je to asi zázrak ..

0/0
28.6.2012 14:25

vladyka božíhnev .

Na to ilustrační video jsem se nepodíval.

Žádnou reklamu nesleduji. Tak vám na to 5ERU. IDnes čtu jen pro to, že nesleduji televizi právě kvůli reklamě.

0/0
28.6.2012 1:10

Glock Mark XXIV

Založím Jupiterskou důlní a.s.

... a postavím Červeného Trpaslíka!

0/0
27.6.2012 9:16

Gamer

Re: Založím Jupiterskou důlní a.s.

A nezapomeň si sebou vzít Frankensteina.

0/0
27.6.2012 9:59

vladyka božíhnev .

Re: Založím Jupiterskou důlní a.s.

I ty jeden Uhlobarone.

0/0
28.6.2012 1:10

petrph

jestli je to pro někoho výzvou,

tak leda pro americké občany  (a nejen je) aby se zamysleli nad tím, co je to skutečně parlamentní demokracie a o tom co je to skutečně stát. Nezapomeňme totiž,že jestliže tahle firma dokáže provozovat ty lety za nějakou částku, tak stát by měl být vždy schopen provozovat ještě o něco levněji-protože by měl hradit pouze skutečné náklady letu, zatímco ta firma si vždy účtuje něco navíc jako svůj plánovaný zisk....(když tedy dokonce nebudu uvažovat, že ten plánovaný, hrubý  zisk musí být o něco větší, protože i z něj musí tomu státu odvádět daň)..A to za situace kdy v čele podobných státních projektů dnes nemají stát  tupí úředníci či zlodějští politikové, ale jsou tam vybíráni (na základě konkurzů) erudovaní odborníci s manažerskými schopnostmi.

Takže, jedna z výzev pro lidstvo by dnes mohla stát-to vám občané nevadí, že vás na dalších podobných státních projektech zkorumpovaní politici, ve spojení s neschopnými úředníky a za podpory uplácejících podnikatelů okrádají?

0/0
27.6.2012 8:43

MiroTR

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Nesmysl.  Stát nemůže být levnější.  Třeba už jen proto, že nemůže jít do takového rizika, jako soukromá firma,  nemůže dobře využít "odpadu" při vývoji,  finance jsou závislé na tom, kolik zrovna politici přijklepnou peněz, atd.

Kdysi jsem četl zajímavou studii o tom, že nebýt špatných politických rozhodnutí, byli by američani na Měsíci o rok  později, ale skoro o polovinu levněji.

+2/0
27.6.2012 8:58

Ardan

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Zapomínáš že vývoj všech těchto "soukromých" nosičů a lodí je docela štedře dotován právě státem (NASA).

+1/0
27.6.2012 9:11

MiroTR

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Jenomže ta částka je podstatně menší, než by dostala NASA.

0/0
27.6.2012 9:57

petrph

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Inu pokud jsou finance závislé na tom kolik zrovna politici přiklepnou peněz, tak potom je nahraná i SpaceX,, protože ta bude dlouho závislá právě na státních objednávkách-nenajde se asi moc soukromníků co by si mohli zaplatit dopravu čehokoliv do vesmíru

Pokud jde o let na Měsíc,šlo vysloveně o prestižní akci,aby tam byli Amíci dřív než Rusové.takže je otázka jak by se s takovou objednávkou poprala soukromá firma.Jestli by si dovolila zákazníkovi (státu) říct"bude to zalevno,ale až za rok,snad to neva".a nebo by mu řekla,aby jsme to stihli-musí stát spolupracovat dejte víc peněz,poskytněte nám státní podporu a zdroje,záruku proplacení všech nadnákladů,převezměte zodpovědnost za rizika

Do té doby SpaceX  a jim podobné firmy těží z toho že dnes USA nemá koncepci další exploatace vesmíru-je sice hezké,že dokáží vynést kg nákladu o něco levněji -ale není tak úplně jasné proč se tam ten kg nákladu má vynášet.Prostě tolik dostala NASA v rozpočtu a tolik tedy ten tok utratí i v nákupech letů

+1/0
27.6.2012 9:39

MiroTR

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

SpaceX má tu výhodu, že může nabízet kapacitu prakticky komumoliv.  A navíc dochází ke zlevnění právě využitím toho "odpadu" při vývoji.  Což státní instituce neumí a ani nemá zájem umět.

0/0
27.6.2012 10:01

petrph

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

To je samozřejmě výhoda ale i nevýhoda-ono zase není po světě příliš mnoho investorů-kromě státních rozpočtů, kteří by byli ochotni a schopni financovat vesmírnou dopravu..

A ta zmínka o využití "odpadu při vývoji"- tedy jestli to chápu správně tak technologií,které zadraho vyvinul stát a nyní je přenechává soukromým firmám. To se mi zdá právě podezřelé,protože  právě v USA zuří  patentové války, které naopak produkci omezují a prodražují-firmy už si patentují kde co a snaží se právě na tom vydělat. Čili,jestli americká vláda uvolnila zadarmo  soukromým firmám své vesmírné technologie,  místo toho aby si je zapatentovala a vydávala placené licence, tak pak není divu že ty soukromé firmy pak můžou vydělávat zalevno, zatímco americký rozpočet a daňový poplatník pláčou...

0/0
27.6.2012 10:23

MiroTR

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

V tom je právě to jádro pudla. Stát zadraho něco vymyslí, co se pak nepoužije, ale patentovat si to nemůže.  Firma buď ten patent prodá, nebo založí pobočku, co na jeho základě bude něco vyrábět.  No a tím se celý projekt zlevní a ceny za start u soukromé společnosti klesají.  Proto je lepší, když stát podporuje základní výzkum a aplikace pak přenechá soukromému sektoru.

0/0
27.6.2012 11:48

net.Xtreme se nevzdává

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Jenže to na co přišla NASA nemá nikdo patentované a v produktech z odpadních technologií je konkurence bez patentových válek, firmy sice ty technologie mají přístupné v podstatě zadarma, ale mají i konkurenci, takže cenu nemohou dát nikam nahoru, pokud bude SpaceX jediná s danou technologií, tek ta technologie bude dostupná jen pro bohaté...pro celkový pokrok je výhodnější, když je výzkum a vývoj na státu a přístupný všem zdarma, stát to sice něco stojí, ale výsledky jsou zdarma pro každého, nejde ani tak o to, že by člověk musel jinak platit vývoj soukromým firmám, ale že by některé technologie vzhledem ke sporůmmezi firmami s různými patenty nemohly být spolu v jednom přístroji...

0/0
27.6.2012 12:52

Bob-an

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

No lety pro nasa netvori ani polovinu planovanych letu (podlozenych nejakou smlouvou, ne ze si naplanovali ze budou hodne litat)

0/0
27.6.2012 16:56

chudejklukzvesnice

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

To o čem mluvíš je teorie. Praxe ukazuje, že stát nedokáže cenou soukromému sektoru konkurovat a často je i mnohonásobně "dražší". Cizí peníze se totiž utrácejí lépe než vlastní.

0/0
27.6.2012 9:08

petrph

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Ale právě proto píšu že to je výzva pro občany.Protože, oni  daně musí platit.,ale stát jich pak podstatnou část někde rozhází na předražených projektech...Zatrhnout tohle by byl ten nejednoduší a i nejméně bolestivý krok jak zlepšit ekonomiku...

0/0
27.6.2012 9:13

MiroTR

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Občané mohou ovlivnit složení kongresu, volbu presidenta, atd.  Ale po volbách už záleží na těch zvolených, kolik kam nalijí peněz.  To už občan nijak ovlivnit nemůže.  A budete se divit - i v USA platí to, co zde za komunistů, teď a i v Bruselu.  Tedy to, že naplánované peníze se musí utratit za každou cenu, protože příští rok byste dostal míň. :-/

0/0
27.6.2012 10:05

petrph

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Tak ještě jednou- i to je právě ta výzva pro občany.O tom je přesně dnes případ Parkanová-jestli si můžou politici utrácet ze státního kolik chtějí-a nebo mají ze zákona povinnost si počínat co nejhospodárněji..A taky o tom, zda jim tu nehospodárnost mohou zatrhnout  občané, či opozice, či dokonce u nás i policie vždy-a nebo jen jednou za 4 roky při volbách.

0/0
27.6.2012 10:26

MiroTR

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

No, měli by si počínat hospodárně.  Jenomže právě ten zákon (a nejen u nás) je nutí peníze utratit. :-/

0/0
27.6.2012 11:50

Labaro

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Teoreticky máte pravdu, ale praxe je trochu jiná. Státní instituce má svůj rozpočet a v rámci toho rozpočtu realizuje svojí činnost. A jelikož nehospodaří se "svými" prostředky, ale s prostředky, které musí za určité období utratit, přičemž má v zásadě stanoveno, za co je utratit může a za co nemůže, nemá žádnou zvláštní motivaci chovat se hospodárně. Příkladem budiž hospodaření našich státních institucí. Cílem soukromé společnosti je produkovat zisk. A tento zisk musí produkovat co nejefektivněji, to znamená s co nejnižšími náklady, takže výsledně může být levnější. Navíc státní sektor nebude potřebovat tolik zaměstnanců. Podobně je to s produktivitou. Jako kdybyste se rozhodl, že nebudete kupovat pečivo v obchodě, abyste neplatil zisk pekárně a obchodníkovi, ale budete zaměstnávat svojeho člověka, který každý den upeče čerstvé pečivo. Co vyjde levněji?

+3/0
27.6.2012 9:13

petrph

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Já jsem  nahoře napsal-do vedení projektů se přes výběrová řízení vybírají kvalifikovaní manažeři Málokterý soukromý vlastník (většinový akcionář)  chodí každý den do fabriky jí přímo řídit.Od toho má najatý management aby tak činili za něj.Čili, úplně stejně by se mělo dít i ve státních projektech-a manažeři najati státem na vedení těchto projektů, by měli mít úplně stejnou zodpovědnost jako ti v privátním byznysu.Jen že jejich základním parametrem není maximální zisk, ale naopak kvalitní splnění zadaného úkolu za nejnižší náklady.

Závěrečná otázka ohledně produktivity-tam záleží jen na tom,jestli využiju plnou kapacitu toho pekaře (nakonec, můžu ho zaměstnat třeba jen na určitý počet hodin)-a pak se mi tedy vždy vyplatí ho zaměstnat,než ještě vedle jeho práce platit zisk jeho pekárně.Nakonec, právě spousta hypermarketů už to tak dělá,že neodebírají rohlíky od pekáren,ale zaměstnají si vlastní pekaře a ušetří na tom

0/0
27.6.2012 10:03

net.Xtreme se nevzdává

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Problém státních organizací je v tom, že mají rozpočet a pokud ho nevyčerpají, dostanou příští rok méně, pokud ho přečerpají, dostanou více, tedy nemají motivaci šetřit, ale utratit co nejvíc...občas se snaží utrácet co možná nejefektivněji, ale pořád jim jde o jejich organizaci a nespolupracují se zbytkem, jinde mohou být peníze potřeba více, ale pak by jim chyběli další rok...prostě systém je nastavený poněkud špatně v tomhle.

0/0
27.6.2012 12:55

Bob-an

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

No teoreticky je statem rizena a planovana ekonomika mnohem lepsi nez trzni kapitalisticka ekonomika, v praxi to ale jaksi nefunguje ani v mensim meritku (kolik vyznamnych svetvych firem je ovladanych statem a na te pozici jsou diky obchodnim uspechum a ne nejakym statnim zasahum?)

0/0
27.6.2012 16:59

Lvy

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Ano, přesně takhle uvažují hloupí lidé, kteří závidějí jiným úspěch. Bohužel jste se zařadil do dlouhé řady těchto lidí, kteří závidí a přitom si myslí, že oni mají pravdu a že oni ví nejlépe jak se co má dělat, ale bohužel nikdy nic nedělají. Laskavě si uvědomte, že tato společnost nabízí vynesení nákladu bezkonkurenčně levněji než kdokoli jiný a že ten zisk, který vyprodukuje jednak zdaní a jednak použije na další investice a to je přesně to, co stát prostě nikdy umět nebude. Jinými slovy, přestěhujete se do Severní Koreje, tam je ještě stále těžký komunismus a stát tam dělá všechno a vy budete nadmíru spokojen. Přeji vám hezký pobyt.

0/0
7.7.2012 0:50

petrph

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Asi jste to nečetl celé, nebo nepochopil. Tak si to přečtěte ještě jednou

" to za situace kdy v čele podobných státních projektů dnes nemají stát 

tupí úředníci či zlodějští politikové, ale jsou tam vybíráni (na základě

konkurzů) erudovaní odborníci s manažerskými schopnostmi.

Přeci kosmické lety nejsou jediným  projektem , který USA provádí Nejen USA, ale i všechny ostatní státy., Nakonec my nejme vyjímkou, a stačí se podívat třeba jak hospodaří ČD nebo Česká pošta. A ve všech většině těchto případech stojí ve vedení těchto podniků najatí manažeři -podobní manažeři jako ti co vedou Dragon, dostávají podobné platy i benefity. Není sebemenší důvod aby odváděli horší práci-ledaže jim to  stát, politici a potažmo přes ně voliči dovolí.Už mi rozumíte?

0/0
7.7.2012 8:40

Lvy

Re: jestli je to pro někoho výzvou,

Tak nevím, děláte si srandu? Uvádět zde dva podniky jako příklad dobrého hospodaření, když všichni ví, že právě hospodaří velice špatně. Už byste si měl konečně uvědomit, že státní vlastnictví je to nejhorší možné, protože stát je velice špatný hospodář a to samé platí i pro případ kdy stát má něco vyrobit.

0/0
8.7.2012 23:15Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.