Diskuze

Václav Pačes: V české vědě se vede bratrovražedná válka o peníze

Čeští vědci mezi sebou vedou nesmyslný, ale o to tvrdší a někdy i špinavý boj o peníze, píše ve svém sloupku bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes. A změna je zatím v nedohlednu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

kubas_carreras

6. 7. 2012 15:11
to je zase výkvět

Pane Bože, to je tlachů. Nejvíc křičí ti, co ničemu nerozumí a nenávist z nich přímo kape.

0 0
možnosti

certik_bertik

6. 7. 2012 14:08
ano jak říká prof. Pačes:

"Potenciál Akademie není totiž v přípravě mladé generace odborníků plně využit."

Pokud bude někdo skutečný mladý odborník, nebo alespoň potenciální odborník, doufám že nebude tak hloupý a nezůstane v ČSAV, ale vyrazí do světa a do ČR jen na návštěvu rodiny.

Kdyby tu akademii zrušili vůbec nic by se nestalo, je to jen spolek zkrachovalců, kteří by se v reálné ekonomice neuživili, měl jsem kamaráda co byl na AV, nejdřív byl hrdý že se tam dostal, ale za rok musel odejít, protože by se tam upil k smrti za chvíli

0 0
možnosti

Rubik1

6. 7. 2012 17:58
Re: ano jak říká prof. Pačes:

No a není snad dobře, že ti neschopní musí odejít?

0 0
možnosti

Pepan11

5. 7. 2012 3:16
a co podil akademie na tom neutesenem stavu

Bohuzel, k tomu neblahemu stavu prispela i sama akademie, a dost mozna ho sama primo nastartovala chybnym jednanim svych reprezentantu, a to vcetne akademika Pacesa. Akademie aspon zcasti sklizi bouri, kterou na zacatku devadesatych let nedomyslene predprogramovala.

2 0
možnosti

Johny__S

11. 7. 2012 19:09
Re: a co podil akademie na tom neutesenem stavu

Vůbec ne. Začal to Martin Jahn (s tichou podporou politických stran), který úplně změnil složení Rady vlády pro výzkum a vývoj. Do té doby v ní zasedali všeobecně respektovaní odborníci, on do ní jmenoval také lidi z průmyslu a začalo se bojovat o peníze. Průmyslová lobby chtěla miliardy na "vývoj a inovace" (což ovšem s výzkumem nemá nic společného), a ty postupně začala dostávat. A o zbytek se začaly prát vysoké školy a Akademie. Nyní je RVVI rozdělena na tři "komory": zástupce průmyslu, vysokých škol a Akademie. Ačkoli reálný nepřítel našeho výzkumu je průmyslová lobby, Akademie a vysoké školy se perou mezi sebou a průmysl na tom dále získává. Výsledkem je nynější stav. O tom, že je dost tristní, svědčí i to, že do čela GAČR už nejsou jmenováni odborníci, ale spíše přátelé lobby "reformy vysokého školství a výzkumu". Ačkoli se neosvědčili, byli letos po vypršení svého mandátu bez výběrového řízení en bloc jmenováni znovu (z rozhodnutí RVVI).

0 0
možnosti

Vladyka Božíhnev ,

4. 7. 2012 21:45
To co funguje, se v česku jen rozbíjí.

Asi tak více než před 10.-ti léty se např. udělaly sklady pro podnikatele z nejmodernějších testovacích leteckých hangárů  -  a to bylo mimo střed Prahy. Z čechů zanedlouho už budou jen ovce. Pardón - ani to ne. Přemnoží se zde cigáni a my je jako vymírající druh máme prý učit žít.Rv

0 0
možnosti

CEJANNEN

4. 7. 2012 14:05
Co je spolecne VS a AV

Oba typy instituci rozhazuji penize na naprosto nesmyslne vyzkumy... A VS i AV na smysluplne vyzkumy penize najdou, protoze si je komercni firmy zaplati... jedine v cem je tok penez jiny je ze AV ma jen ten vyzkum a musi si obhajovat existenci, protoze dnesni trend je, ze odbornici zustavaji ve vyzkumu pri VS a do AV se nehrnou..

0 0
možnosti

Vladyka Božíhnev ,

4. 7. 2012 21:49
Re: Co je spolecne VS a AV

Tak to si protiřečíte. Přečtěte si pořádně po sobě, co jste to napsal. A uveďte, co nesmyslného bylo v česku vyvinuto? Léky na rakovinu a na AIDS? Aha - to je nepříjemné, ono by bylo podle Vás lepší, kdyby tito lidé umřeli, protože užírají prostředky z rozpočtu zdravotnictví? S váma bych teda nechtěl spoluvlastnit dvojdomekRv

0 0
možnosti

kossacek

4. 7. 2012 14:02
A co prodat tu budovu u Národního divadla?

Stejně "efektivně" se dá snad bádat i v nějaké hale na poli na okraji Prahy nebo ne? Jinak škoda, že pan profesor nemluví konkrétněji o těch výsledcích. Jsou to opět jen bláboly ve smyslu: "Věda je přece dobrá věc, tak nám na ní dejte více peněz..." Za kolik se prodaly patenty zaregistrované např. v roce 2010? Když mají firmy platit výzkum ze svého, protože se jim peníze bohatě vrátí, proč tak nečiní AV? Proč nadaní vědci, které AV podle lobisty Pačese má, nepracují v soukromých firmách, kde by jim za práci konečně důstojně zaplatili? Je to státní instituce jako každá jiná - plýtvá, nepracuje efektivně a jejím účelem není co největší přínos společnosti, ale maximalizace vlastního rozpočtu. Doporučuji k četbě jakoukoliv učebnici zabývající se teoriemi veřejných financí..;-)

0 0
možnosti

jabrbla

4. 7. 2012 15:03
Re: A co prodat tu budovu u Národního divadla?

Ach jo. Predpokladam, ze Vam vysvetlovat, co je to zakladni vyzkum a k cemu je dobry, by bylo hazeni hrachu na stenu.Jenom doufam, ze s tak omezenym rozhledem nemate zadne rozhodovaci pravomoci.

1 0
možnosti

Prase Pašík

4. 7. 2012 13:24
Sebestřednost a nadutost akademických funkcionářů

je známým jevem. Ostatně, pro postup do akademických funkcí fungují podobné mechanismy, jako v politice (především intriky, klany kamarádů a ano, ovšem, peníze...). Takže proč by akademičtí funkcionáři měli vykazovat jinou kvalifikaci, než politikové? A kvalifikace politiků je všeobecně známá, o odbornou kompetenci jde až v posledním případě. Akademikové mají tu výhodu, že jim do jejich pašalíků veřejnost nevidí a studentské senáty jsou rády, že jsou rády - rychle získat papír na hlavu a pryč.

Posledním dobrým vtipem je sloučení Vysoké školy báňské (tzv. Technické univerzity) s Ostravskou univerzitou. Účel je dvojí:

- pobrat 40M ze státního rozpočtu na pokrytí údajných nákladů na spojení

- dosáhnout v regionu potření konkurenčního prostředí a stát se ve svých akademických sinekurách zcela nekontrolovatelnými a neodvolatelnými.

Není divu, že zdejší rektor Vondrák stál neochvějně za bejvalkou Dobešem. Tato vzdělaná svoloč je horší než kdysi lumpenproletariát.

1 0
možnosti

tlachal

4. 7. 2012 22:55
Re: Sebestřednost a nadutost akademických funkcionářů

no vždyť v článku se tvrdí, že to není zrovna ideální.

Mimochodem co je to ten svoloč a lumpenproletariát ?

0 0
možnosti

Petricek

4. 7. 2012 12:15
Na co peníze na vědu?

Když je musíme dát církvi. Potom můžeme jen doufat a modlit se k Bohu, že se budeme mít jednou lépe a že naši vědátoři něco vymyslí i s nižšími financemi...

2 0
možnosti

pavel-m

4. 7. 2012 12:03
Pačesova demagogie

Teda takovou snůšku polopravd a ran pod pás bych od akademika nečekal.

1) Srovnávat ústavy AV se všemi VŠ je zavádějící. Copak on se dělá na soukromých VŠ nějaký výzkum???

2) AV má menší finanční podporu než VŠ - no však ano, AV totiž nemusí nikoho vyučovat. Žádné stovky tisíc studentů, žádné posluchárny atd.

3) Nové investice do AV jsou menší než do VŠ: objemově ano, protože většina investic šla na vzdělávání a ne na výzkum. A ve výzkumných investicích měla i AV své úspěchy, víc než ten jeden zmíněný.

Jestliže někdo používá takovéto "argumenty" jako pan Pačes, není hoden aby dostal přidáno na své ústavy..

0 0
možnosti

islandan

6. 7. 2012 8:59
Re: Pačesova demagogie

2) Stovky tisíc studentů, kteří koukají jen na to, jak co nejsnadněji "získat titul" na méně kvalitních vysokých školách, často zaměřených na tzv. humanitní obory.

Na soukromých vysokých školách se žádný výzkum nekoná, což je katastrofální chyba. On ten výzkum tam taky nemá kdo vést, protože ti učitelé jsou často...

A další chyba: právě mladí vědci zíkávají na AV to nejlepší možné vzdělání, ale není to ta "masa", po které autor příspěvku volá. Kvalita má obecně nízké početní zastoupení:-/

0 0
možnosti

supich

4. 7. 2012 11:51
poloviční pravda

Prof. Pačes má svoji pravdu, jinou pravdou je i to, že řada vedoucích pracovníků CAV se celkem cíleně vyjadřuje nepříliš positivně o výzkumných výsledcích na VŠ. V oboru který znám a sleduji je toto hodnocení a často přeceňování vlastních výsledků ze strany pracovníků AV celkem typické. Pak se ale těžko táhne za jeden provaz.

0 0
možnosti

pavel-m

4. 7. 2012 12:05
Re: poloviční pravda

Jj.. navíc často lidé z AV publikují a zkoumají fakt věci totálně odtržené od reality. Za doby mého PhD studia na vysoké nám přednášel člověk z AV zaměřující se na podobnou oblast výzkumu. Jeho výsledky byly tak teoretické a nikdy, vážně nikdy neaplikovatelné do praxe, a jeho odtrženost od reality byla tak neskutečná, že jsme všichni fakt zírali.

A to bylo prosím v době a prostředí VŠ výzkumu který sám o sobě má k praxi celkem daleko..

0 0
možnosti