Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Historie člověka se změní. Na začátku bylo více větví

Ve vědeckém světě převládá názor, že první rod, který se mohl pyšnit označením Homo, člověk, byl Homo habilis. Nyní se zdá, že byla potvrzena dlouho neuznávaná teorie o dalším druhu Homo, který tu s prvním byl zhruba ve stejnou dobu. Mohou za to nálezy, popsané v prestižním časopise Nature.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

TrueRobos

Evoluce neustále provádí v rámci druhů divergenci a speciaci

To jenom od příchodu humanistů v druhé polovině 20. století to dostala evoluce zakázáno a antropologové proto tvrdí, že evoluce člověka se od vzniku homo sapiens sapiens zastavila, exisutjící rasy nemají s evolucí nic společného, o probíhající speciaci v žádném případě nejde, všechny jsou rovnocenné a tedy ze zákona jejich schopnosti, inteligence a vlastnosti jsou přesně stejné. Naměří-li testy něco jiného, jsou chybné testy. Pokud se bude evoluce přes toto varování pokoušet dále o speciaci, bude povolána před tvář spravedlnosti.  :-P

0/0
13.8.2012 11:07

joserpor

Re: Evoluce neustále provádí v rámci druhů divergenci a speciaci

Každý druh se vyznačuje tzv"genetickou variabilitou ", nejlépe je to idět u psů - malí, velcí, chlupatí, holí - tuto různorodost mají jako druh v genech. Ale nikdy nebudou velcí jako kůň, nebo nikdy se nenaučí chodit kálet na jedno místo jako kočky - to prostě v genech nemají. Kdyby rpobíhala speciace, pka z každé vsi - nový druh psa. Ve skutečnosti, kdyby zmizeli lidé, tak ze během tisíců let všichni psi unifikují do podaby vlka, jak bylo na počátku

Stejné je to u člověka, některé lidské skupiny jsou pracovití lidé, jiné mají smysl jen pro hudbu, tanec, sex, ale pořád jsou to všechno lidé

0/0
13.8.2012 21:30

truthspeaker

Re: Evoluce neustále provádí v rámci druhů divergenci a speciaci

Ahoj křesťane, už jste vyřešili původ manželek Kaina a Ábela? ;-D

0/0
15.8.2012 0:53

Stoura

Re: Evoluce neustále provádí v rámci druhů divergenci a speciaci

Museli by se unufikovat do podoby psa? Proč ne třeba do podoby lišky? nebo do podoby kojota? Divoce žijící Dingo také vypadá trochu jinak než vlk.

Obávám se, že Vaše nábožensky motivovaná předpověď je poněkud  mimo realitu.

0/0
15.8.2012 8:57

Johny__S

Re: Evoluce neustále provádí v rámci druhů divergenci a speciaci

Je poznat, že jste evoluční teorii vůbec nepochopil. Ke speciaci je nutná také reprodukční izolace - tj. aby nedocházelo ke genetickému toku mezi divergujícími populacemi. To u vesnických psů jaksi není. Přesto je možné některá psí plemena již považovat za samostatné druhy, protože splňují kritérium reprodukční bariéry. Fena čivavy už štěňata s se samcem dogy mít nebude.

0/0
22.8.2012 10:00

sematam

Poslední výzkum v této oblasti také ukazuje

že neexistují další vývojové stupně mezi Homo ergasterem (člověkem dělným) a proponenty vědeckého komunismu.

0/0
12.8.2012 19:18

sematam

Další vědecký nesmysl upadá v zapomění...

Vždy bylo hypoteticky jasné že Člověk vzpřímený se nemohl vyvinout z Člověka zručného, ale z Člověka téměř zručného, který občas něco upustil a musel se tedy napřímit, aby lépe viděl kam mu to upadlo. Ale kosti Člověka téměř zručného se nikdy nenašli, až teprve před nedávnem, jak článek popisuje.

R^

0/0
12.8.2012 19:05

test.testovic2

je to jinak

lidska civilizace je stara miliony let, coz dokazuje systematicke potlacovani archeologickych nalezu, ktere nezapadaji do soucasne mainstreamoveho zbleptu, ktery ted vedci vyznamaji jako jedinou spravnou pravdu.

0/0
12.8.2012 10:00

Johny__S

Re: je to jinak

Přidejte. Lidská civilizace je stará desítky miliard let. Archeologické nálezy to dokazují. ;-D

0/0
22.8.2012 10:01

joserpor

Již jsem tom psal dole

historie druhu Homo sapiens podle archeologických a genetických vědeckých výzkumů je celkem jasná.

Lidstvo se na zemi a to v Africe objevilo před 200 tisíci lety. Před tím nejsou známy žádné archologické objevy. Před 500 tisíci lety vymřel druh Homo erectus. 300 tisíc let je prázdná mezera.

Na základě chromozomu Y a DNA v mitochondriích bylo zjištěno, že všech 7 miliard současných lidí pochází z jedné ženy a z jednoho může - to je nezvratitelně vědecky dokázáno, tak prosím ctěné publikum, aby se tomu nedivilo, popřípadě netvořilo  nové geniální teorie.

Asi před 60 tiscíi lety se lidé začali rozšiřovat z Afriky na ostatní  kontinenty,  v Evropě v té době žil druh Homo neandertalis ( nežil v Africe),a ten před 30 tisíci lety vymřel.

Vědci tvrdí, že Evropani a Asiaté mají asi 5% neandrtálských genů - ale to může být současné znečištění. Pro vývojovou teorii je katastrofální vysvětlit 300 tisíc let mezeru a původ z jednoho muže a z jedné ženy.

0/0
12.8.2012 0:40

net.Xtreme se nevzdává

Re: Již jsem tom psal dole

A že ten jeden muž a jedna žena žili možná o několik tisíc let jindy ti nevadí? Btw Homo erectus alespoň ten pozdní byl spíš slepá vývojová větev než náš přímý předek, mezery jsou dány tím,že prostě se nedochoval každý jedinec, který kdy žil a že všechny organismy na Zemi mají DNA ti nepřijde podezřelé? Že podobnost a rozdíly mezi organismy odpovídají evoluční teorii a ne stvoření už jen pro to, že dochází k mutacím a rozrůznění a přitom pořád sdílí příbuzné druhy více genů než nepříbuzné? Proč by Bůh dělal delfíny jako savce a ne jako ostatní ryby? Proč by dělal naše oko naruby, se všemi nedostatky a neudělal "dokonalé" oko, jako mají hlavonožci?

+2/0
12.8.2012 8:12

sematam

Re: realna katastrofa pro vyvojovou teorii

by bylo kdyby vedecky byrokraticka nepredstavivost vymrela: Kdyz podle mDNA "7 miliard současných lidí pochází z jedné ženy a z jednoho muže," tak by bylo prirozene pojmenovat toto zjisteni  Adam a Eva teorie. Universe je velice stary a naprosto nevylucuje moznost  inteligentni geneticke intervence do vyvoje lidstva na teto planete.

0/0
12.8.2012 18:48

truthspeaker

Re: Již jsem tom psal dole

"že všech 7 miliard současných lidí pochází z jedné ženy a z jednoho může" - další zásadní logická chyba. Pouze to znamená, že její vrstevnice mají v linii nejméně jednoho muže a nelze tedy zpět až k nim trasovat jejich mitochondriální DNA, která se po otcovské linii nepřenáší. Jinýmy slovy, fakt že jsme příbuzní mitochondriální Evyneznamená, že nejsme příbuzní i nějaké její vrstevnice Marušky, která ale měla syny.

Víte, pokud platí že A<>B, neznamená to že B<>C...

0/0
15.8.2012 0:44

Johny__S

Re: Již jsem tom psal dole

A co Homo heidelbergensis? Ten tu mezeru vcelku elegantně zaplňuje a navíc současná teorie předpokládá, že žil nejen v Africe, ale i v Eurasii. V Africe se z něho vyvinul moderní člověk, v Eurasii neandertálec. K míšení jejich populací nedocházelo, protože je oddělovala obrovská Sahara, ještě asi o třetinu větší než nyní.

0/0
22.8.2012 10:03

net.Xtreme se nevzdává

No ta historie člověka se mění průběžně a i když se

na střední škole musí děti učit jasná fakta aproximovaná z nálezu pár zubů, tak antropologové nikdy se nějak výrazně neshodli na tom, že naše historie je daná, své výsledky prezentují sice s určitou dávkou jistoty, ale ve skutečnosti se ví, že se toho moc neví, ale vědci nemohou říci úplně otevřeně, že neví, protože to pak překroutí kreacionisti...každopádně to, co se dnes učí na středních školách o vývoji člověka je dost překonané...

+1/0
11.8.2012 19:47

CeleronD

No nemají to věřící jednodušší ?

Všechno mají nalajnované a zodpovězené ve svatých knihách a mohou svůj, bohem darovaný, duševní potenciál plně věnovat velebení stvořitele a hromadění náboženského majetku a uplatňování svého vlivu na stát.

+3/0
11.8.2012 17:26

tajny agent

Re: No nemají to věřící jednodušší ?

Tvuj prispevek muzes stejne aplikovat i na nevericici ... jak maji vse nalajnovane ... samo vzniklo, vivinulo se to zase samo podle toho jak to vedci popsali ... a tak se neverici mohou venovat pouze hromadeni majetku a valkam ...

0/0
11.8.2012 18:05

repulsive

Re: No nemají to věřící jednodušší ?

mám dojem, že majetek si ve svém hrobě hromadí většinou lidé věřící v posmrtný život.. :)

+1/0
11.8.2012 20:18

tajny agent

Re: No nemají to věřící jednodušší ?

To je logicky nesmysl ... ti lide asi nebudou verici v toho kdo jim rika nehromadte si majetek na zemi ale v nebi ... cili asi nebudou skutecni verici jen priklady lidi co tvrdi jedno a jsou necim jinym k poteseni nevericich co nechteji spytovat sve svedomi a tak priklady techto vydavacu se za verici velice radi pouzivaji.

0/0
11.8.2012 20:30

net.Xtreme se nevzdává

Re: No nemají to věřící jednodušší ?

Přijde na víru ,ale spousta kultur věřila, že to, co nahromadí v pozemském životě respektive s čím budou pohřbeni budou mít k dispozici i v tom posmrtném...

0/0
11.8.2012 22:14

tajny agent

Re: No nemají to věřící jednodušší ?

Tak to jo ... nejake ty nekrestanske viry :-) ... neverici co veri:-) v to, ze uzit si je jejich smyslem zivota jsou take rizeni virou zalozenou na necem co sami nezazili, nemohli si 100% overit. Nekteri z nich kdyz poznaji ze duch je schopen zivota i bez tela pak zkoumaji dal ... a ja dosel ke krestanstvi.

0/0
12.8.2012 1:34

Gunter von Bahnhof

Re: No nemají to věřící jednodušší ?

zvlášť pokud se vivinuli ;-O

0/0
11.8.2012 22:29

tajny agent

Re: No nemají to věřící jednodušší ?

Je ... to je hezke ... :-) to jsem se hezky v teto diskusi vivinul :-)

0/0
12.8.2012 1:15

truthspeaker

Re: No nemají to věřící jednodušší ?

Váš příspěvek v logice kulhá na obě nohy.

0/0
15.8.2012 0:24

tajny agent

Re: No nemají to věřící jednodušší ?

Nekulha ani na jednu ponevadz uvedomely ateista je nejlepsim adeptem pro krininalnika co si bere co chce bez ohledu na druhe.

0/0
17.8.2012 0:59

bednarik62

Opravdu

někteří pisatelé neznají vysvětlení Bible, tedy starého zákona, Genesis. Dny v Bibli nejsou dny o 24 hodinách, dny v bibli trvaly X milionů let, protože člověk nebyl, tedy nemohl nazvat čas časem, hodinu hodinou !! Za neposlušnost a lidskou pýchu vyhnání z tzv. Edenu, se lidé rozešli do 5 stran a tam v průběhu X let se zformovali do jednotl. ras, dodnes zřetelně viditelných, a to přesně podle Bible, ve které stojí rozdělení, rozlišení kmenů, tedy ras. -- Jelikož "mudrcové" z Bruselu zavedli termín "člověk" , bez rozlišení tělesných a povahových znaků, a dali příkaz v rámci multi--kulti nerozlišovat a např zakázali pojmenovat--prozradit rasu XY zločince, s tím, že by to mohlo rasy s jinou stavbou těla, svalů /sportovci/, pleti, penisu-- urážet, dehonestovat. Ti spoluobčané, kteří pamatují Jana Žižku z Trocnova a Edwarda Beneše -- se jen smějí a kroutí hlavou, protože to pojmenování rasy - NIKDY NIKOMU nevadilo.

0/0
11.8.2012 15:21

net.Xtreme se nevzdává

Re: Opravdu

Promiň, ale to, že den v Bibli netrval 24 hodin, ale desítky až tisíce milionů let, že Bůh nestvořil člověka, ale nastavil zákony umožňující evoluci atd. je sice pěkné, ale podobně volně lze ty verše vyložit jakkoli a ne nutně je překroutit tak ,aby odpovídali současnému stavu poznání...a to, že kobylkym ají podle Bible čtyři nohy vysvětlovat tím, že ty dvě se za nohy ani nepočítají mi přijde také podezřelé, btw dříve někteří křesťanští duchovní zašli tak daleko, že podle Bible spočítali pí rovné třem...a běda matematikům, kteří se v tom začli šťourat a dokonce nesouhlasit...zkrátka a dobře buď Bible platí doslovně nebo neplatí...volně ji lze vyložit jakkoli a je blbost tvrdit, žep latí volně, že čtyři se rovná šest a že pí se rovná třem...

0/0
11.8.2012 19:53

Comenius

Re: Opravdu

Podle bible stvořil bůh Evu z Adamova žebra, takže měli společnou DNA. Tím všichni jejich potomci se zrodili z incestu mezi příbuznými.

To jsem radši z "opice".

0/0
12.8.2012 12:42

klariet

To bude patrně Hálek

:-)

0/0
11.8.2012 14:37

klariet

Re: To bude patrně Hájek

pardon překlep ;-D

0/0
11.8.2012 14:38

chudejklukzvesnice

Re: To bude patrně Hájek

Hájka stvořil Bůh.

0/0
11.8.2012 14:45

Hobie.Buchannon

homo

Podle mého laického názoru je teda hodně naivní si myslet, že se člověk vyvíjel jen po jedné větvi habilis, erectus, sapiens. I dneska jsou vidět mezi lidskýma rasama velký rozdíly (zvlášť ve tvaru lebky). A rozdíly jsou i v jednotlivých rasách. Na 1 pohled je vidět rozdíl mezi např etiopanem a Nigerijcem nebo Španělem a Britem. Takže mi přijde dost zvláštní produkovast teorie, který se učí děcka ve škole na základě pár nalezených kostí v nějaký části Afriky. Já si myslim, že tak jako je několik desítek druhů opic, motýlů a vůbec všeho, tak mohlo být i v minulosti několik variant lidoopů a lidí, kteří se v průběhu času vygenerovali v dnešního člověka.

0/0
11.8.2012 12:50

chudejklukzvesnice

Re: homo

Genetické testy tvoji verzi vyvracejí, všichni jsme potomky druhu homo sapiens. V rodu homo je ale desítka dalších druhů a pravděpodobně existovaly i další, o kterých se nikdy nedozvíme. Evoluce vybrala jen toho nejvhodnějšího.

0/0
11.8.2012 14:42

net.Xtreme se nevzdává

Re: homo

Ono je docela oříšek jak určit hranice druhu, zejména časově...navíc při existenci dvou "druhů" homo v jednu dobu je dost možné, že docházelo k občasnému byť minimálnímu přenosu genetické informace apokud jde o dnešní rasyn ebo lépe o rasy před tisícem let, tak i tak docházelo k přenosu genů a rasy nejsou moc dobře oddělené, jde spíš o různé gradienty genů, kdy v západní evropě převládá jiná kombinace alel než ve východní Asii, ale ostrá hranice neexistuje a na genetické úrovni jde vidět, že spíš než, že bychom měli "jiné geny" máme jiný poměr alel v populaci...docela dobře je vidět třeba na krevních skupinách jak koncept ras moc nefunguje...a vůbec z genetického hlediska je s rasami problém...s obtížemi l ze definovat europoidní nebo mongoloidní rasu, jenže negroidní vypadá ve srovnání d nimi jako desítky ras a násobně víc kříženců...

0/0
11.8.2012 19:59

assur-ubalit

NADPIS PŘÍSPĚVKU:

a sesteho dne Buh stvoril vetev..

0/0
11.8.2012 12:42

čr je bantustán mafií pravice

církevní tunel ods,top,vv,kdu za 200-300 mld

nesmysl, bůh stvořil zemi za 6 dní ,učí své náboženské fundamentalisty katolická církev .už dva tisíce let .

0/0
11.8.2012 12:10

kassavaros

Re: církevní tunel ods,top,vv,kdu za 200-300 mld

Tohle v současné době netvrdí katolická církev (slyšeli jste někdy o druhém vatikánském koncilu, například). Neříkám, že všichni katoličtí kněží souhlasí s evolucí nebo aspoň připouštějí, že by eventuálně... ale fundamentalistické tvrzení o stvoření světa přesně v šesti dnech (ne více, ne méně) dnes vyznávají jen některé, spíše sektářské církve (Svědkové Jehovovi, kteří ovšem,pokud vím, počítají do jednoho Božího dne sto let pozemských). Přečtěte si třeba některé knížky či některá kázání katolického kněze Matúše Kociána, třeba http://matuskocian.cz/texts.php?id=101, nebo Marka Orko Váchy.

0/0
11.8.2012 14:09

wotomtoje.

Ano, současná historie se také mění ...

Za pár desítek let už na zemi bude pouze obrovské množství nevzdělaných náboženských fanatiků, protože ten zbytek vyžerou! :-/

+1/0
11.8.2012 10:36

kfq

Re: Ano, současná historie se také mění ...

myslel jste před pár lety? ve středověku to byla skutečně hrůza, děkujeme za dnešní dobu

0/0
11.8.2012 13:20

Darask

Našli fragment lebky

a hned je tu jiná větev pralidí. Že by to byl pravěký postižený Quasimodo je nenanapadne?!

+1/0
11.8.2012 9:52

Amdusias

Re: Našli fragment lebky

Myslím, že to tak jednoduché, jak to vidíte vy nebude. Vaše snaha zesměšnit tento výzkum je slabomyslná a trapná.

+2/0
11.8.2012 11:17

gogan v 19:09

Re: Našli fragment lebky

Nic méně, doufám že pracují i s touto alternativou. Byla by to sice sakra náhoda, ale možné to je.

0/0
11.8.2012 11:56

Darask

Re: Našli fragment lebky

omlouvám se, že moje poznámka zesměšnila tento výzkum před širokou veřejností

0/0
11.8.2012 14:42

sudovec

A co na to...

A co na to kreacionalisté? Ti souhlasí?

0/0
11.8.2012 6:28

katano

a není to JEDNO >>>>>>>

>>>>>> většina dnešních lidí << HOMO SAPIENS >> řeší jiné problémy = jak se nasytit a přežít.

       PS : a nás pár šťastných procent lidstva kteří nestrádáme hladem a bídou, se zabýváme HLOUPOSTMI.:-P

0/0
10.8.2012 23:55

Amdusias

Re: a není to JEDNO >>>>>>>

Hloupý jste vy, pokud tento výzkum označujete za hloupost.

0/0
11.8.2012 11:18

depaje

"první homo"

Ve věděckém světě už minimálně od roku 2005 převládá názor, že prvním Homo byl Rudolfensis (už jenom kvůli předpokládané době bytí). To jen knihy do škol nejsou tak rychle přepisovány. Otázka spíše zní "co už Homo je a co ještě ne".

0/0
10.8.2012 22:53

tokajda

Vzali vědci v úvahu záhadný černý obelisk?

+4/0
10.8.2012 22:16

llekal

nechtěl bych být budoucím archeologem

internetových diskusí...

8-o[>-]8-o

[>-]8-o[>-]

0/0
10.8.2012 19:40

Escoto

Prestižní časopis Nature?!?

Možná je prestižní a vysoce impaktovanej, nicméně pořád je to populárně naučnej a ne odbornej časopis!!! Takže informace publikovaný naturem bych bral s rezervou.

0/0
10.8.2012 17:42Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.