Diskuze

Vědecký sloupek: Německo prochází revolucí. Co máme dělat my?

Německo chce zrušit využívání jaderných elektráren a výrobu elektřiny zajistit kombinací fosilních a obnovitelných zdrojů. Fyzik Vladimír Wagner se ptá: Co můžeme udělat, aby nás německá změna neohrožovala, co nejlépe jsme ji využili a zajistili si levnou elektřinu?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

návrat k fosilním palivům je jednoznačně krok vzad

0 0
možnosti

návrat k uhelným elektrárnám je jednoznačně krok zpět

0 0
možnosti
Foto

Souhlas s článkem, jen malé připodotknutí, rozhodně ne ve zlém: Autor říká, že pro výstavbu přečerpávacích elektráren nám krajina nedává dost možností. Myslím, že kdyby byla elektřina z přečerpaček tak antitržně podporovaná, jako z FVE, pak by se vyplatilo vybudovat u nás umělá pohoří s nádržemi na vrcholech.;-);-D

1 0
možnosti

Doplňující aktualita. Německo v tomto roce spustí největší výkon nových uhelných elektráren za posledních 20 let. Zprovozní výkon 5300 MW a uzavře pouze 1000 MW starých uhelných zdrojů. Produkce emisí v minulém roce stoupla o 1,6 %. Letos se tak pravděpodobně tendence přechodu k uhlí popsaná v předchozím příspěvku zrychlí. Ještě více se rozevřou nůžky mezi situací u nás, kde produkce elektřiny z fosilních paliv klesá a v Německu, kde spíše roste.

0 0
možnosti

J98a72n 55N16o75v41á61k

3. 3. 2013 16:59

Tak mám z reakcí na můj předchozí příspěvek, že někteří lidi je prostě rozhodli, že "to nejde". Chci připomenout, že i když se na tom, že to nejde schodnou odborníci z oboru, najde se obvykle nějaký nezodpovědný b..eček, který to udělá.

Kdo zná Stopařova průvodce galaxií, si třeba vzpomene na historii generátoru nekonečné nepravděpodobnosti. Tam je to vyloženě ze života.

0 1
možnosti

Ano... ovšem dokud se nějaký ten nezodpovědný b..eček nenajde tak je naprosto nezodpovědné předpokládat že nějaká taková technologie bude vůbec někdy existovat... může existovat zítra... a nebo to někdo může vymyslet až za 500 let.

Jakékoli plány a činnosti které dnes děláme musí používat jenom a pouze to co existuje DNES... a ne to co možná bude existovat zítra. "Pokrok" se vyskytuje v náhodných balíčcích. Spoléhat se na něj nedá.

A mluvíte o naprosto nemyslné knize o které by nebít ještě nesmyslnějšího filmu ani pes neštěkl. Doporučil bych se podívat opačným směrem... zkuste Hvězdnou pěchotu. Prodává se v pohodě už 50 let.

2 1
možnosti

J93a66n 93N44o23v80á71k

2. 3. 2013 7:14

Celý problém FV/větrníků je v tom, že dnes ještě neumíme ve VELKÉM skladovat elektřinu. Ať už ve formě baterií/kondenzátorů/stlačeného vzduchu/přečerpávacích elektráren. Osobně to považuju za druhou největší technologickou výzvu současnosti (po řízené jederné fúzi). Ale tuším, že právě v Německu (a nejen tam) se do tohohle výzkumu investují v současnosti obrovské peníze.

Jestli se tam povede technologický průlom, tak budou naopak Němcům všichni závidět a ty politicko-ekonomické důsledky, to bude fičák. Arabové se budou muset znova učit prohánět velbloudy pouští :-)

0 1
možnosti

Problém je v tom že ona akumulace energie v podstatě jde proti přirozené tendeci vesmíru dosáhnout toho aby hustota energie v prostoru byla co nejmenší.

Jde to obecně jenom v energetickém gradientu a nikdy to nebude 100 procentně účinné.

0 0
možnosti

Děkuji všem diskutujícím za zajímavé komentáře a diskuzi. Dovolili bych si jen pár komentářů a doplnění jako reakci na příspěvky paní Aleny Silonové. Území Německa je sice velké, ale den a noc jsou tam pořád ve stejnou dobu a i povětrnostní útvary související s vhodnými či naopak nevhodnými podmínkami pro provozování větrných a fotovoltaických elektráren zasahují velká území. Máte pravdu, že fluktuace způsobené změnami počasí a denní doby dokáží fosilní zdroje vyregulovat, ale znamená to, že velkou část potřeb elektřiny pak musíte pokrývat právě těmito zdroji. Krásně to ukazuje to Dánsko, které má 60 % elektřiny z fosilních zdrojů. Německo odstavené jaderné zdroje musí nahrazovat i fosilními. I to je zdroj stavu, kdy tam opět začíná růst emise CO2. V roce 2012 stoupla o 1,6 %. Tato emise byla v minulém roce 931 milionů tun CO2. Pokud by Německo neodstavilo osmici reaktorů, mohla být emise pouze zhruba 897 milionů tun CO2, tedy nejnižší hodnota za velmi dlouhou dobu. I to ukazuje, jak ekologická je prosazená zelená revoluce. Podrobněji viz: http://www.world-nuclear-news.org/EE_Energiewende_sees_emissions_rise_2602131.html .

Paní Aleno Silonová, Vaše představa, že v Německu jsou menší dotace do OZE je scestná. Jsou daleko vyšší a způsobují, že cena elektřiny pro spotřebitele je dvakrát větší než u nás. V Německu jsou sice průměrné platy téměř čtyřikrát větší, ale přesto jsou dopady této ceny hlavně na sociálně slabé vrstvy německého obyvatelstva už teď docela dramatické. A i bohatý německý spotřebitel to nemusí vydržet dlouho. Podrobněji:  http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-speje-elektroenergetika-ke-krizi-fd7-/p_ekonomika.asp?c=A130225_204617_p_ekonomika_wag .

3 0
možnosti

Mně by zajímalo, proč má někdo pocit, že když Němci vydělávaj trochu víc, že radostně cpou prachy do nesmyslů. Z mé zkušenosti jsou Němci zhruba stejně spokojení, jako Češi, sice nejezdí feliciema, ale golfama, jenže je považují za stejnej šrot a závidí platy Švýcarům.

0 0
možnosti

Časté téma v diskuzi je uložení energie dostupné v létě na zimu. Tak by měl zajímalo, jestli někdo víte o pokusech využít jako akumulátor stlačený vzduch? Vzhledem k tomu kolik mám dolů by neměl být problém najít vhodné místo jako zásobník...

0 0
možnosti

J23a75n 14M40e45r65t10a

28. 2. 2013 16:50

Použití stlačeného vzduchu není výhodné kvůli nízké účinnosti, stlačením se vzduch zahřívá a energie ve formě tepla uniká.

1 1
možnosti

Velmi zajímavý byl (je?) projekt DESERTEC. Když jsem o něm slyšel poprvé, tak mi jako hlavní nikoliv technickoekonomický problém připadla dlouhodobá závislost na politické situaci na severu Afriky. Nerad konstatuji, že jsem dostal za pravdu. A to se tam nalila nějaká hromada peněz. Jenže co jsou zájmy Evropy na globálním hřišti, kde ještě pořád dominují USA, že.

2 1
možnosti

Projekt DESRTEC je zajímavý, ale jako projekt rozvoje Středozemí. Tedy elektřina pro výrobu a rozvoj oblasti, kde budou elektrárny stát.  Dodávky elektřiny pro Evropu opravdu moc výhodné nejsou a situaci v Evropě s elektřinou tím opravdu nelze řešit (řadu desetiletí určitě ne a i v dlouhodobějším horizontu o tom pochybuji). Hlavní problém je, že elektřinu potřebujete neustále a nemůžete udělat zásoby jako u plynu a ropy. A riziko přerušení nějakého klíčového vedení není příliš malé. Takže by si každá oblast musel stejně držet veškerou zálohu. Takž kromě samotných slunečních tepelných a větrných elektráren na Sahaře (dražší než klasické zdroje) by muselo existovat velmi dlouhé vedení a zálohovací klasické zdroje v daném místě Evropy. Podrobněji, proč na DESERTEC nelze spoléhat je zde: http://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-wagner-muze-opravdu-cesko-a-evropska-unie-postavit-svou-energetiku-na-zdrojich-ze-sahary-a-severniho-more .

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 17 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 32 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...