Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Nadchne Sheldon pro vědu i 12leté holčičky? Vědkyně jsou diskriminované

Počet žen je v některých vědních oborech opravdu nízký. Navíc dostávají méně peněz i grantů. Čím je to způsobeno? O co tím společnost přichází? A jak se to univerzity pokoušejí změnit?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ŘV
TS

Proč je málo vědkyň.. mi to přijde jako jedno s druhým. Vybrat si rodinu nebo velmi dlouhodobou kariéru a náročnou je mnohem těžší a aktuálnější otázka. Celý studentský život vás odstrkují, protože v půlce oborů děláte něco nezvyklého, co se k vám "nehodí". Takže jít dělat strojaře nebo technologa je natolik nezvyklé, že je to prostě neatraktivní. 

Ohledně prosazení ženy možná více hrají na jistotu? To by degradovalo jejich schopnost prosadit se "výstředními" nápady. Jako hráč vidím kolik nezávislých tvůrců her zkouší něco nového, něco co se ještě nevidělo a je toho tolik, že jen náhodné produkty mají úspěch, zbytek prostě umře. V půlce oborů je to totéž. Zeptáte se 50 lidí a čekáte, že přijdou s 50 "blbými" nápady a jeden z nich bude dobrý. 

Článku bych vytkl, že nezveřejňuje oborové rozložení. Protože si myslím, že nejvíc žen ve výzkumu bude v oborech (společenské nepočítám) blíž chemii, farmacii, potravinářství, genetice, teoretické fyzice. To jsou obory, kde je více monotónní práce, která vyžaduje preciznost, inteligenci a trpělivost. Když se něco povede, člověk z toho může mít radost, může to i někomu pomoct, ale nedostanete za to moc kreditu. Naopak si nejsem jist, jestli ženy zajímají obory jako akustika, biofyzika, geografie, metalurgie. 

Jenže ono ani obor není jen obor. Jako informatik moc kolegyň nemám. Těch několik bych prostě briliantními programátory nenazval. A mnohem větší uplatnění než při analýze a návrhu mají při implementaci a testování. Ale všechno by to bylo jako obor IT i když distinktivně rozdílné úlohy.

0 0
možnosti
Foto

Bylo by skvělé, kdyby byl založen vědecký ústav Marie Curie, kde by vedením byly pověřeny převážně, ale ne nezbytně, ženy. Představil bych si tam muži jen v menšině. Tedy pouze ty muže, kterým by vedení žen nečinilo problém. Možná by se poté zdravá konkurence či spolupráce s jinými vědeckými institucemi podílela o to víc na vyšším procentu podílu žen ve vědě. R^

0 0
možnosti
AH

Vzhledem k tématu článku mi přijde smutné, že se k němu zatím nevyjádřila žádná žena. Podle mě je dost z už zmíněných argumentů pravda. Sama jsem na univerzitě zaměstnaná, v technickém oboru, i když k pravé věděcké kariéře mám ještě daleko. Nicméně pro představu, z přibližně třiceti členů naší pracovní skupiny je nás 6 žen na pozicích, které souvisí s výzkumem.

Z mého pohledu je hlavní důvor proč to tak je právě rodina, což už tady bylo zmíněno. Nepatřím mezi ty ženy, co se jí chtějí kvůli kariéře zcela vzdát. Sice nemám problém s tím, že bych byla doma na mateřské opravdu jen minimum času, ale problém je i jinde. Stále víc zemí (minimálně ty německy mluvící) zavádí pravidlo šesti let - vědecký pracovník, co není profesor, smí až na výjimky na jedné univerzitě zůstat maximálně 6 let. Celkově musí člověk počítat s několikerým stěhováním, minimálně v tom oboru, který jsem si vybrala já. A to už se s představou rodiny spojuje hůř. A další věc, už jen vystudovat výšku i s doktorátem a najít si nějakou následující pozici - to všechno odsouvá mateřství na dost pozdní dobu. Jak jsem psala, mě čeká ještě hodně dlouhá cesta, abych mohla v tomhle oboru něco dokázat a většina mých kamarádek ze střední a dost i z vysoké školy, už si právě v tomhle věku rodinu pořizuje. Z těch šesti žen v naší skupině má děti jedna. Zato mužští kolegové doma rodiny mají z většiny.

Další věc je, že mám pocit, že ženy se celkově umí míň prodat. Snad je to založené i na stereotypech, které jsou v nás zakořeněné, ale nedávno k nám přišli dva studenti na studentské pozice - kluk a holka. Věřím, že oba jsou stejně schopní, ale pokud jsou požádáni, aby něco naprogramovali, kluk sebevědomě odpoví, že to zvládne, ona skromě prohlásí, že doufá, že to zvládne, i když si jistá není. Zvládnou to oba. Tohle chování pozoruju, i když už omezeněji, i u kolegiň a co mě mrzí nejvíc, i u sebe. Přesto že vím, že i já sama díky tomu pohlížím na toho studenta jako na schopnějšího, než na studentku.

2 0
možnosti
PK

No nevím ale pochybuju že je postup 6 let na téhle škole proveditelný například u nás na Faultě jaderné... nejsou lidi. Za ty prachy co jsou dostupné to dělá skupina lidí hlavně proto že jim v podstatě na penězích nezáleží.

Zbytek s radostí dezertuje do firem a tak.

Profesoři učí přes důchodový věk... jednak by se asi doma ukousali nudou a stejně jejich málo... potěšujcíí výuka v pátek ve 3 odpoledne protože jindy není čas je to co mají všichni strašně rádi.

0 0
možnosti
JN

J30a13n 61N76o76v29á80k

24. 6. 2013 20:20

Dík za článek, připoměl jste mi jak prof. Ilnerová veřejně zuřila a napadala genderové aktivistky, že blábolí nesmysly.

Ale jinak, v pedagogice je znám fakt, že dívky jsou před pubertou v matematice (mírně) lepší než kluci. Pak se to ostře mění ve prospěch kluků. Těžko říct, čím to je, já bych řekl, že ztrátou zájmu. Ale i tak jsem potkal mnoho výborných matematiček, inženýrek a programátorek. Kritické pro ně je ale období, kdy si pořídí děti. Často pak ztratí motivaci se někam hnát za úspěchy a kariérou a radši si najdou místo "za větrem". Pro muže jsou naopak malé děti motivací ke "šlápnutí na plyn" a přitvrzení u vyjednávání odměn.

Osobně znám 4 profesorky/inženýrky a jen jedna z nich má děti, ale ty vypiplala babička.

0 0
možnosti
PK

P86a32v44e35l 46K31u74r77a76l

24. 6. 2013 20:27

Ono upřímně dívky jsou před pubertou obecně lepší ve škole než kluci, nejen v matematice.

To co píšete lze taky interpretovat tak že maxima svého potenciálu dosáhnou dřív. (neříkám že to je pravda), ty o kterých mluvíte jsou mnohem méně častější perturbace systému.

Netvrdím že to je nutně realita ale uvažte že z čistě biologického hlediska je lidská rasa schopná se rozmnožovat ve 12 letech věku... u jedince který je biologicky vybaven k tomu aby držel naživu mládět (matka) se předpokládá jistá organizace mysli.. samec jí v tu chvíli nepotřebuje.

Oba popisujeme stejnouj situaci jenom jinak označujeme příčinnu.

0 0
možnosti
PV

Jeste bych k clanku doplnil, ze jednim z duvodu, proc je ve vede vice chlapu, je ciste to, ze prestoze prumerne IQ je stejne zhruba u zen i muzu, tak muzi maji vetsi vykyvy. Tedy je pomerove o hodne vice chlapu s IQ > 150 nez zen. A obdobne je o hodne vice chlapu s IQ < 50...

0 0
možnosti
Foto

To je celkem známá studie, ale nevysvětluje tak obrovskou nevyváženost. To bychom se skutečně museli dívat na vrchní polovinu promile, aby se tyhle odlišnosti nějak daly brát v potaz. Na profesuru opravdu nemusíte mít IQ 150.

0 0
možnosti

J84i42ř92í 52Š45v69a54r67c

24. 6. 2013 14:25

Má někdo stejný problém, že mu řve reklama, pak ticho (asi klid na titulky :)) a pak zase řvoucí reklama? Děje se mi to jen u těhlech TBBT videí. Vyzkoušeno v Chrome a FF.

0 0
možnosti
MLT

Hm, u FF jsem si ničeho nevšiml, Chrome mi přišla skutečně reklama po ukázce hlasitější. Díky za tip, zkusím se poptat, jestli má někdo nějakou hypotézu.

0 0
možnosti
JN

J53a88n 68N98o53v91á51k

24. 6. 2013 13:40

Ženy myslí prostě jinak. A ten způsob myšlení není  moc užitečný v mnoha vědeckých oborech. Často jsou velmi pečlivé ale bez fantazie, to se hodí někde ve chemické laboratoři, ale v matematice a nebo fyzice to moc nepomůže.

Také  jich jen málo dokončí technickou VŠ, na mé škole jich bylo z počátku kolem 40%, ke konci ale jen už 10-20% podle oboru.

0 0
možnosti
KU

Je vidět, že nemáte moc představu o tom, co obnáší výzkum v chemii. ;-D

0 0
možnosti
GH

Hlavním důvodem odmítání vědecké kariéry ženami je skutečnost, že v této oblasti nevede nabídka sexuálních služeb ani zdaleka k takovému přínosu, jako v jiných oblastech. Jinými slovy, chce-li žena na poli vědy něčeho dosáhnout, musí pracovat srovnatelně tvrdě, jako muž... ze stejného důvodu jsou vidět hezké mladé vědkyně až na vyjímky jen ve filmech.;-)

1 0
možnosti
PK

P95a10v47e97l 92K18u24r50a10l

24. 6. 2013 12:19

člověka až skoro pobaví fakt že před cca 50 let (v době kdy Robert Heinlein sepsal Hvězdnou pěchotu) existovali zcela opačné předsudky... předpokládalo se že ženy mají lepší matematické nadání a obecně prostorovou představivost.

Což bylo obecně asi dáno tím že muži v té době jí v podstatě nebylo tak nutné rozvíjet... ten kdo jí potřeboval (armádní dělostřelec, pilot, projektant lodí etc...) byla z hlediska populace statistická minorita, technologií které by jí mohli využít mezi populací příliš nebylo, a realizovala se především formou nějaké estetiky interiérů což padlo na ženy.

Množství žen ve flotile pramenilo z předpokladu platnosti výše zmíněných postulátů a toho že jako pěchota potřebující fyzické schopnosti se hodilo tak zanedbatelné procento žen že nemělo smysl narušovat unifikovanou organizaci pomocí pohlaví.

Realita se ovšem nakonec projevila jinak. Holt ani mistr nemůže být vizionář ve všem... postupný úpadek společnosti vychovávat děti bez aplikace dobré rákosky až do stavu ekvivalentního součanosti byl v té knize bohužel popsán skvěle.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!