Diskuze

Indie poslala do vesmíru raketu na kryogenní palivo

Indie v neděli úspěšně vyslala do vesmíru první raketu s pokročilým pohonným systémem na kryogenní palivo na III. pohonném stupni. Stala se tak teprve šestým státem, který tuto technologii sám vyrobil a pokročila ve svém ambiciózním vesmírném programu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RB

Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život. ;-)

0 0
možnosti
SB

Kdybych si nepřečetl v článku definici kryogenního paliva, řekl bych společně s Vlastou Burianem: "Za první nevím, co to je, a za druhý mě to uráží."

5 0
možnosti
JK

Jo, přesně. Když budou mít rakety, aby mohli vynášet družice, tak jim za to někdo zaplatí. Když se toho programu vzdají, tak jim nikdo za nic nezaplatí. Takže zrušit lukrativní vesmírný program, finance přerozděllit (kolik to bude? 50 kč na osobu a rok?) a potenciální výdělek tím zabít. Špičkové odborníky nahnat na pole. Tam budou pro Indii užitečnější nebo co... ;-O

1 0
možnosti
JT

Znama dnes odisla do Indie liecit chudobnych. krajina s kozmickym programom by nemala prijmat akukolvek humanitarnu pomoc a svetove spolocenstvo by ju malo zastavit.

0 2
možnosti
LN

L90a29d54a 17N16o87v45a56k

7. 1. 2014 1:05

nech toho pepo...

1 0
možnosti
VH

A protože jsme na Technetu, tak bych zdůraznil, že ten slavný kryogenní motor je až ve 3. stupni, takže ho na videu není vidět v akci. Tam hoří středový stupeň na pevné palivo a 4 postranní motory na kombinaci N2O4, Unsymmetrical dimethylhydrazine a N2H4, což jsou zatraceně toxická svinstva. Už jsem se lekl, že mají něco jako Ariane 5 nebo Space Shuttle (kyslík a vodík v prvním stupni, spolu s boostery na pevné palivo)

5 0
možnosti
MJ

Máte pravdu. Stačí se podívat, když startuje raketa na KPL s kombinací petrolej + LOX v prvním a druhém stupni. Například Sojuz. To je dokonalé spalování a nemůže za tím zůstávat takový bordel, jako ze spalování TPL.

0 0
možnosti
JS

Rakety na kapalne palivo, tedy "kryogenni pohon", jak vznosne uvadi autor clanku jsou zcela bezne uz od startu von Braunovy V2, pred vice nez 70 lety.

0 0
možnosti
MC

Tady jde asi o to zchlazení paliva. V2 používala tekutý kyslík a etanol, to nemá takový výkon jako kyslík a vodík.

0 0
možnosti
JS

J86a96n 91S57i18m47o97n

6. 1. 2014 18:25

Vždy, když vidím podobné záběry, tak jsem pevně přesvědčen, že má smysl recyklovat a topit ekologicky :-)

3 0
možnosti
Foto

Je smutné vidět jak tleskáme zemi kde umírají miliony na podvýživu, existuje kastovství není vybudována infrastrukturu kanalizační systém neexistuje.

V zemi kde velká část lidí žije na hromadách odpadků a ve slamech, v zemi která nedbá o své chudé klidně přijímá zahraniční finanční pomoc a nestíhá své ekonomické zločince.

Tatáž země pak investuje do raketových a zbrojních technik. Díky nepředstavitelným investicím dokáže držet krok se zeměmi které jsou bržděny řešením vlastních interních a sociálních problémů na které ona kašle.

Jedna takováto země je na samotném Východě Asie jmenuje se severní něco a my ji kritizujeme, tato druhá země má sice více svobody ale zájem s kvalitu života průměrného občana je zde na stejné úrovni přitom oslavujeme :-(

7 4
možnosti
PM

Souhlasím s vámi, ale v jednom bych se té Indie přece jen zastal: co je podle vás prapříčinou tamního současného stavu? Já vím, těžko soudit, ale kus viny na něm bezesporu nese britský kolonialismus, který totálně zvrátil hodnoty v zemích, které postihl. Ano, evropské země možná řeší své sociální problémy, ale přitom nikdy neváhaly zneužívat obyvatele z jiných zemí či kontinentů, na jejichž úkor žily a dodnes žijí a jejichž sociální problémy jaksi "nebyly vidět". Jsem přesvědčen, že podstatnou část problémů rozvojových zemí má na svědomí právě evropská chamtivost.

2 9
možnosti
TP

Je zajímavé jak se daří zemím jako je Ćína, Indie apod. budovat vesmírný program. V porovnání s nimi působí nyní američané jako totální břídilové. Jj. Kdeže ty loňské sněhy jsou. :-)

1 1
možnosti
ZK

Je pravda, že přistání člověka na Měsíci, úspěšné vyslání několika robotů na Mars, sonda která "opustila" Sluneční soustavu, Hubbleův teleskop....., dělá s Američanů břídily, kteří mají co dohánět ;-D

6 0
možnosti
AK

Pěkně. Jen se nabízí otázka, nakolik jde o vědecký a technický pokrok a nakolik varování vedlejšímu Pákistánu: Hele, my umíme dostat nahoru 2.5 tunovou družici.. Tak myslete na to, že by tam příště mohlo být 10 jaderných hlavic.

0 0
možnosti