Diskuze

Ceny „čtení“ genů padají strmě dolů

Náklady na čtení sekvence písmen v našem genetickém kódu padají strmě k zemi. Co před deseti lety bylo za miliardy, je dnes za tisíce. Tento týden padla také jedna psychologická hranice: tisíc dolarů za důkladné "přečtení" (správně sekvenování) DNA jednoho člověka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

V roce 2020 budeme mít počítač výkonný jako liský mozek za 1000$, v roce 2030 bude tento počítač stát 1$ ... zvyšování výkonnosti nejde zastavit.

2 3
možnosti
IP

Pokud by ta analýza za tisíc dolarů zahrnovala i kompletní zhodnocení genetických dispozic a onemocnění, byly by to dobře investované peníze. Jestli je to jen "holé" přečtení kódu, pak to pro běžného člověka nemá význam.

4 0
možnosti
BP

B56e75n 48P97a31v30k65a

17. 1. 2014 23:59

To by asi neměl být velký problém. Vždy vám z toho něco vypadne (ano, umřete, jednou). Ale spíš to musíte brát jako nástroj k biotechnologickému pokroku. Tj. čím více lidí přečtete, tím více informací pak dokážete z DNA získat.

1 0
možnosti
JN

J76i53ř16í 58N75o33v18ý

17. 1. 2014 9:14

Jen poznámka ke genetice. Ona genetika je (téměř) všemocná, jen jen násobně složitější, než byla původní představa.

Při objevu DNA se soudilo, že to je ten pravý šém života (s nadsázkou). Jenže nyní se už ví, že samotná jaderná DNA není to jediné, co máme. Hodně věcí ovlivňuje také mitochondriální DNA. Navíc DNA je ještě obalena metylovými skupinami, které tlumí či naopak zdůrazňují funkčnost genů. Samotná DNA pak také není úplně statická, jak se soudilo, ale za určitých situací může dojít k aktivaci mechanismů, které vedou k přeskakování genů na jiné pozice. Následně pak vznikají v další generaci mutanti, kteří nejsou prostou kombinací DNA svých rodičů, a tito mutanti mohou mít výrazně pozměněné některé vlastnosti. Tento mechanismus, jak se zdá, složí k lepšímu přežití druhu při extrémních podmínkách (velká sucha, změny klimatu, změna potravy apod.). Zásobou pro ony "skákající geny" jsou pak především oblasti, které jsme označovali za "junk DNA", tedy oblasti, u kterých se zdálo, že jsou jen nesmyslnými zbytky z evolučního vývoje - spíše se tedy zdá, že to je obrovská databáze dalších možností.

Genetika je tedy stále naprosto zásadní, jenže poté, co vědci zdolali první vrchol v poznání, zjistili, že to je teprve první mírný kopeček v předhůří obrovských velehor nového oboru. A rozhodně bude ještě hodně dobrodružné celou genetiku dále objevovat.

12 1
možnosti
Foto

Opakuje se totéž, co ve fyzice. Rozbití atomu prokázalo, že i atom je dělitelný na další části. A najednou se ukázaly nepřehledné další částice. Čím více toho známe, tím více si uvědomujeme nekonečnost toho, co neznáme. To neznámé nám asi nikdy nepřístupné se dá chápat  jako nadpřirozenost,  souhrný pojem pro vše, co nelze vysvětlit a ověřit  jakýmikoliv přístroji a lidskými silami. Tak vznikli Bohové. Mnohojediní, trojjediní i jediní. Náš mozek zkrátka potřebuje ke všemu nějaké vysvětlení, jistotu, třeba i fiktivní. Jinak hrozí horror vacuum...

6 0
možnosti

no uz se tesim, jak se toho chytnou zdravotni pojistovny a budou vyzadovat od klientu geneticky kod a rizikoveho vubec nepojisti.

Nastesti u nas se tyka jen tech komercnich.

2 0
možnosti
Foto

Co je dnes, nemusí být zítra.

3 0
možnosti