Diskuze

Dostal člověka na Měsíc. Programy pro IBM 360 fungují i po 50 letech

Sálové počítače byly součástí velkých firem už od padesátých let, ale teprve v roce 1964 došlo k revoluci: na trh přišel první snadno rozšířitelný počítač. Společnost IBM slaví v New Yorku 50 let legendárního systému IBM 360.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Proc neni tento clanek v rubrice Mobil, kdyz tam je clanek XP <> Ubuntu? Ony by to dnesni mobily nezvladly?

0 0
možnosti
VN

Udelejte pls s tim fontem neco, to se neda cist, uplne z toho rozmazani bolej oci. Chrome + Win7, a koukam, ze rozhodne nejsem sam. Clanek+diskuse. Rv

1 0
možnosti
Foto

V Chrome už by to mělo být vyladěné

0 0
možnosti
MJ

Firma IBM přežila zejména díky nacistickým koncentračním táborům, dostávala od nacistů placeno za pravidelnou údržbu svých strojů v koncentrácích. Doufám, že tyto programy IBM už nefungují.

0 0
možnosti
JVI

Velmi zajímavý článek, který způsobil opravdovou revoluci ve zpracovávání dat moderní technikou. Stranou v 60letech min.století nestál ani tehdy n. p. Svit Gottwaldov, R^ kde byla instalována část počítače IBM (který vyhodnocoval a řídil vyslání kosmonautů na Měsíc) pro organizaci a řízení výroby obuvi, logistiku a zpracovávání potřebných informací. Málokdo to i tehdy věděl a dnes už to mohou potvrdit pouze odborníci, kteří v té době v závodě (S) Incoma ve Svitu s tímto počítačem pracovali. Vývoj se ani tenkráte nedal zastavit. Laicky a stručně řečeno - děrnoštítkové stroje a magnetické pásky byly původně umístěny ve třech etážích! Po zakoupení výkonného počítače,  komponenty a celý systém PC byl umístěn jakoby v šesti kancelářských skříních - srovnání jen co do velikosti. Takový to byl pokrok. Přes embarga, která se na zákaz vývozu nových technologií z USA do zemí východního bloku vztahovala,  se podařilo počítač dovést. Svit exportoval obuv i do USA a obratným jednáním vedoucích pracovníků a odborníků se podařilo uskutečnit z dnešního pohledu neuskutečnitelné a nové technologie tak mohly pomáhat organizovat jak výrobu, tak zpracovávat podklady pro řízení. Vývoj počítačů je ale dnes již o veliký krok dále. V současnosti by tehdejší velký (v 6ti skříních umístěný PC),  nahradil snad i výkonnější stolní počítač! Dopřejme našim dnešním IT pracovníkům  a odborníkům na miniaturizaci mnoho podnětů a dalších dobrých nápadů......vývoj opravdu nelze ničím zastavit. :-)

4 0
možnosti
FB

Na Měsíc dostal američany i nacista, ale ten už mám dojem, že nefunguje..

1 0
možnosti
JN

Nejste nějaký Jirouskův klon?

0 0
možnosti
BK

To ovšem není mainframe z článku. AS400 byla levnější a méně výkonná řada označovaná jako "Midrange computers".

0 0
možnosti
MZ

Jj, to bylo v době, kdy ještě Bill Gates byl na houbách:-P;-)

1 1
možnosti
MC

Tak možná s rodiči, ale v Americe se do lesa jako tady asi moc nechodí a celý rok tam asi nebyli. Jestli si to myslel tak, že ještě nežil, tak si vedle, narodil se v roce 1955. Stejně jako S. Jobs. Ten rok ještě umřel A. Einstein.

4 0
možnosti
KF

Mozna by stal za zmínku Power8 ....

1 1
možnosti
RB

co ma spolecneho s s/360 architekturou a jejimy nasledovniky?

2 0
možnosti
MB

M20i31l18a81n 74B85u76š22o

9. 4. 2014 9:26

Mal som to stastie,ze som robil technika pri EC1040,co je obdoba IBM 360 z vychodneho bloku . Boli to krasne casy s perfektnou dokumentaciou z Robotronu ... !

2 0
možnosti
PS

Já pamatuji ještě ruský M4030 a pak jsme dostali EC1055, což byla v té době (1988) východoněmecká sálová špička. Všechno to bylo okopírované 10 let staré IBM. A v roce 1990 to rozpustili, přišla 20 MB PC a téměř pro každého programátora té doby to byl neuvěřitelný prostor na disku.

0 0
možnosti
GH

Hmm. Typ fontu použitého na Technetu by mne také zajímal.

6 0
možnosti
MP

Taky jsem si včera všiml, že se změnil a je teda hroznej

4 0
možnosti