Diskuze

Jak český inženýr z Brna vynalezl nejznámější kulomet. Střílel po celém světě

Lehký kulomet Bren patří k nejznámějším zbraním minulého století. Britové mu říkají "zatroleně náš". Přitom se tato zbraň zrodila na rýsovacím prkně dodnes nedoceněného českého inženýra Václava Holka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Aků ma kadencu gulomet ZB - 27 ? Nevíte ? Ani vy švazáči. Hm. Gulomet vzor ZB - 27 má kadenci tatatatatatatata. A někdy ještě vyšší.....................;-D;-D;-D

1 0
možnosti

Legenda R^ ... z dob když ještě češi a ČSR dokázala něco kvalitního vyrábět.

2 0
možnosti
Foto

Aj vo filme O. Stonea Platoon (Cata) zmienil jeden z americkych vojakov: A maju tu Ceskoslovenske gulomety... Takze ich povest a spolahlivost sa preniesla aj tymto sposobom na filmove platno...

0 0
možnosti

O českých kulometech vím dost, tak se s vámi podělím. Kulomet vzor 24 neměl s panem Holkem nic společného - jednalo se o rakouský systém Schwarzlose předělaný z ráže Mannlicher na Mauuser a vyráběla ho Škoda. Autor měla na mysli kulomet Praga, ale ty se nikdy nevyráběly - byly to pouze prototipy a navíc zásobované pásem. O kulometu ZB 27 nevím, možná existoval. Ale zato ZB 26 byl varáběn pro českou armádu a dost se exportoval - i v jiných rážích než 7,92x57. Další vývojový krok byly kulomety ZB 30 - ty existovaly ve třech variantách a právě tento kulomet byl předváděn britům. Vývoj verze v ráži .303 British probíhal zpočátku taky v Brně - ZGB 33, a poté byl předán do Enfieldu.

Na kulomet později navázal vzor 52 - ten měl zásobování pásem i zásobníkem a konečně veleznámý vzor 59 - jednalo se stále o jednu vývojovou řadu.

Kulomet ZB 37 se od řady 26, 30 a BREN výrazně lišil - používal totiž kombinaci zálkuzu a odběru plynů. Britové jej jako BESA používali v původní ráži tj 7,92x57 - po zkušenostech s předěláváním BRENu to nechtěli absolovovat znovu.

Kulomet ZB 60 - tj zvětšený ZB 37 na ráži 15 mm, už česká armáda nezavedla protože s ním nebyla spokojena, což se potvrdilo u britů - nebyli s ním spokojeni, protože se zasekával. Jinak až do příchodu ruského kulometu KPV v ráži 14,5x114 se jednalo o vejvýkonnější kulomet na světě: 75 g střela s úsťovou energií 30.000 J!

0 0
možnosti

O zbraních možná víte hodně, ale ten "prototip"... Au...

2 0
možnosti

Nechci být škarohlíd, ale změnit ráži ze 7,9 na 7,62 se asi těžko dá nazvat převrtáním....:-/

0 0
možnosti

J83i37ř61í 73K76ü88h53r

2. 7. 2014 22:03

Nechci být škarohlíd, ale ta původní ráže byla 7.92mm a ta nová 7,7mm (0.303).

Máte pravdu, převrtáním se to nazvat nedá. Jinak nepůjde jen o hlaveň, ta se vymění snadno, ale bude třeba překopat i střeva zbraně, aby mohla fungovat na jinou munici.Došlo např k změně odběrů plynů z hlavně. Vz 26 je odebírá kousek od ústí, Bren v cca polovině hlavně. Je to dobře vidět na fotografiích. (ta druhá slepá hlaveň)

0 0
možnosti

Pane Fére, musím Vam podekovat. Krasny informativni clanek napsany i spravne cesky. Skoro jsem myslel, ze nejsem na idnes.

13 0
možnosti

A proč vy nepoužíváte diakritiku? Psát bez ní češtině také nesvědčí.

2 1
možnosti

Když jsem pracoval ve Zbrojovce v Brně, měl jsem jednou tu čest, zastřílet si z tohoto kulometu. Výrobní číslo 7 a 12.

Tento kulomet se opravdu povedl. Technicky výborný, zpracování dokonalé.

Rozptyl na 50 metrů byl po pěti ranách v kruhu o průměru 5cm.

Po rozborce zbraně jsem tenkrát asi dvě hodiny zkoumal jednotlivé součástky systému a musím říct, že pan Holek s kolektivem si dali záležet na každém detailu.

Jen chci dodat k článku, žeprvní kulomety do Anglie (ZB-27) byly prvně na náboj s okrajovým zápale. Problém byl i s britským nitroglycerinovým prachem, který zanášel plynový válec a  po určitém počtu výstřelů kulomet přestal střílet.

V roce 1932 proto Holek navštívil Anglii a po jeho návratu se pokračovalo v úpravách. To trvalo mezi léty 1932- 1935. Na tomto vývoji pracovali konstruktéři Dobřemysl, Ondříček a další.Kulomet byl také přestavěn na náboj se středovým zápalem. A nazávěr ještě musím napsat, že tato zbraň byla velice rozšířena a Zbrojovka díky tomu vydělala obrovský balík peněz. V Anglii byl nebo možná ještě je Bren jako záložní lehký kulomet.

12 0
možnosti

Ve Zbrojovce Brno jsem taky trochu pracoval. Svetovy pojem. Dnes jiz nevyrobi ani spuntovku. Je uplne ekologicka. A mirova. V

3 0
možnosti

Tenhle článek má úroveň!

4 0
možnosti

P69e15t17e54r 89H56o74s54e18k

30. 6. 2014 21:43

Jsem nesmirne rad a potesen, ze po tolika letech prace pana Holka je ocenena. Znal jsem pana Holka  osobne a celou jeho rodinu. Velmi dobre si pamatuji,  kdyz se  jeho  "kozlice" narodila. Tato puska byla v te dobe unikatnim a mistrovskych vyrobkem po vsech strankach. Pan Holek mel malou dilnicku v suterenu jejich domu na Nopove ulici v tehdejsim Julianove kde byl vlastne pocatek teto kulovnice/brokovnice. Jeho syn Petr Holek s kterym jsem chodil do skoly odesel do Jizni Afriky na zacatku sedesatych let. Doufam, ze jeho syn Petr jeste zije a bude mit moznost cist tento velmi positivni clanek tykajici se jeho tatinka, ktery byl vynikajici technik, inzenyr a master zbrojar. Cest jeho pamatce.

23 0
možnosti

Jediné články iDnes na úrovni jsou ty v sekci technet. Podobné články je radost číst. Díky.

19 0
možnosti