Diskuze

Stavíme kosmickou rakev: Jak vznikla plechovka sardinek podle Chruščova

Když lidé z Koroljovovy konstrukční kanceláře OKB-1 mluvili o chystané kosmické lodi Voschod 1, šeptem dodávali onu zlověstnou větu, citovanou v titulku. Rozkaz totiž zněl jasně, poslat do vesmíru tři muže. Na vylepšování záchranných prostředků nebyl čas.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Dík autorovi ! Skvěle napsánoR^

0 0
možnosti

Technet opět nezklamal, velice zajímavý článek R^

5 0
možnosti

Myslím, že celé "vesmírné závody" mezi USA a SSSR jsou trochu přifouklou bublinou. USA v 50. letech ve vývoji raket nezaostaly, jen nepotřebovaly pro své jaderné hlavice taková monstra jako SSSR na své jaderné bomby, které, vzhledem ke stavu sovětské techniky, vážily několik tun (!) . Takové rakety pak mohly samozřejmě vynést první družice a kosmické lodi téměř bez úprav. Jak to s těmi závody vlastně bylo, ukázal teprve měsíční program, kdy to USA začaly brát vážně, a smrt Koroljova, který stál prakticky za všemi sovětskými úspěchy. :-)

2 0
možnosti

A americke hlavice vazili podla vas kolko - 50kg? ;-D Prve americke ICBM Atlas mali najvacsiu hlavicu W-38 s hmotnostou 1,9t a ruske R-7 pouzivali hlavice s hmotnostou necele 3t, co nie je nijaky dramaticky rozdiel. Rozdiel bol skor v tom, ze Rusi si skor uvedomili propagandisticky vyznam kozmonautiky, takze mali mierny naskok. BTW za prakticky vsetkymi americkymi uspechmi stal pre zmenu kovany nacista von Braun ;-)

0 0
možnosti

Několik připomínek: 1. chybka v tloušťce štítu - má být 3-18 cm. 2. lety bez skafandru prosazoval Koroljov už v roce 1962, kdy byl schválen Sojuz pro tři bez skafandrů! V té době obletěli Zemi jen 4 sověti a 2 američani. 2. Feoktistov se do posádky dostal vlastní snahou a podporou Koroljova. 3. Gagarin prosazoval let nováčků taky nebo hlavně proto, aby si zalétali všichni kamarádi z prvního oddílu (proto byl nejspíš proti letu civilistů), s rizikem počítali všichni. V kabině nebylo 5x míň místa pro kosmonauty ale zhruba polovina - bez objemného křesla bylo víc prostoru a bez neforemných skafandrů bylo pohodlí posádky vyšší. Jinak výborný článek.

0 0
možnosti
Foto

jako obvykle úžasně čtivý článek, který jsem hltal jak hladové dítě oběd. R^

6 0
možnosti

Kvůli vám (Technetu) mě jednou vyhodí z práce.... Ale i tak, díky za čtivý a zajímavý článek R^

10 0
možnosti

Hezky napsané. Jako by snad měl někdo jen sednout do auta a odjet pár set km. S drobným detailem - brzdí pouze ruční brzda a budete všichni 3 sedět vepředu ve Fabii. Za tímto účelem jsme namontovali sedák z Trabanta. Ano, bez pásů, na ty nezbylo místo.

5 0
možnosti
Foto

Neberte to jako útok na Váš text, ale ve fábii se dá sedět ve třech, ač teda prostřední měl ručku v... no víte kde a fábie se stala najednou v provedení s robotizovanou, hlasem ovládanou, převodovkou. Je fakt že to byla fabie praktik a prostřední se opíral o přepážku v kabině

0 0
možnosti

Fascinující odvaha kosmonautů (zvláště Feoktistova, který nejlépe věděl, do čeho leze - a to doslova) v protikladu se servilitou ostatních přímo zúčastněných a zvláště pak myšlením tupých funkcionářských komunistických hovad, ochotných kdykoliv riskovat životy "svých" lidí (ale nikoliv životy své:-P).

Zvláště když tentokrát nebylo cílem vojenské povraždění "jinověrců", nýbrž jenom - jakkoliv nesmyslné - zvýšení prestiže CCCP formou dalšího "důkazu", že v tomto komunistickém lágru je "i nemožné možné".

10 0
možnosti

J42a16n 76U47l45r74i88c76h

19. 3. 2015 10:45

Musite si to usadit do kontextu doby. Probihala dekolonizace, a zapad se vychodem pretahoval o sferu vlivu v nove vzniklych suverennich statech.

Mnoho prvenstvi ktere dasahl SSSR v prvnich letech kosmonautiky, Chruscov velmi obratne pouzival v zahranicni politice. USA vzdy tvrdily ze je SSSR zaostaly zemedelsky stat, a ten byl najednou schopen delat veci ktere USA nezvladaly.

Kosmonautiku prezentoval jako vydobytek socialismu a tvrdil ze je lepsi nez kapitalismus. Zaroven tvrdil ze USA nejsou pravou demokracii, protoze v USA v te dobe jeste fungovala segregace. Pro hodne nove vzniklych statu byl SSSR vzorem ktery se dostal behem nekolika desetileti ze zaostaleho statu az na vrchol ve vedeckem vyzkumu.

Moc hezky dokument o tom jak dokazaly USA zareagovat na sputnik, a udelali celkovou reformu skolstvi, takze dokazali rusy behem deseti let predehnat a pristat na mesici.

https://www.youtube.com/watch?v=GhJnt3xW2Fc

3 0
možnosti
Foto

Jako vždy moc príma článek, díky.

Jen malé - úsměvné - rýpnutí: proč mám pocit, že vzdor jinak úžasné věcné nabitosti, se neustále (asi podvědomě) používá hollywoodské vyprávěcí schéma "když je (bylo) drama na palubě, vyprávíme z pohledu kosmonautů a lodi, zatímco když je návrat normální, uděláme drama aspoň z čekání v řídícím středisku"? :-)

Ale určitě bych na tom nic neměnil, to čtení pak má ještě bonus navíc.

0 0
možnosti

J57a13n 79S41a66l97o45m87o24n

19. 3. 2015 14:04

Jestli ono to není spíš tím, že to tak nějak drama bylo a to jak v té lodi kde to tak nějak všichni čekáme, ale dokonce i v řídícím středisku a kdyby jen tam. Ono to docela vypadá že to drama začínalo už přímo v konstrukční kanceláři :-).

1 0
možnosti

Díky za článek. Je velmi zajimavé číst o všech těch až neuvěřitelných zvratech, kterými mi museli projít a o té odvaze kterou museli kosmonauté neustále prokazovat nejen ve vesmíru, ale kolikrát i přímo na zemi.

4 0
možnosti