Diskuze

„Výkon počítačů roste už 50 let podle mého zákona!“ diví se Gordon Moore

Gordon Moore v roce 1965 předpověděl, že počet tranzistorů se každých deset let zvýší tisícinásobně. Ale sám byl překvapený, že jeho „zákon“ exponenciálního růstu výkonu vydržel v platnosti půl století. Firmy, které nestíhaly dostatečně rychle inovovat, nepřežily.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J20a91k88u98b 46R10o70u45s

19. 4. 2015 1:11

Na akademické půdě to asi platí, ale nedávno jsem si kupoval po 10 letech nový notebook. Více GHz, více jader, více RAM, dokonce byl dražší (i když cenu očešu o inflaci), ale se stejným systémem na něm vše běží podstatně pomaleji, než na tom starém.

0 0
možnosti

Nadávejte například výrobcům ovladačů. Ti se vykašlali na jakoukoliv optimalizaci a tak nový hardware má 2x vyšší výkon, ale 5x vyšší nároky ovladače a čas procesoru a 20x vyšší na ram. K tomu pár facebooků a reklam ve flashi v prohlížeči a bum, najednou na samotný program, který chcete spustit nezbyly skoro žádné prostředky. Pokud nechcete ručně hledat co vám ten systém zpomaluje, doporučuji prográmek razer game booster. Je to sice primárně určené pro hry, ale výkon zvednutý o osekání nepotřebných služeb, ovladačů a kravinek ocení každý program.

0 0
možnosti

V článku jsou nesmyslné věty a některé pasáže dvakrát. Grafy jsou v angličtině a 10 let staré. Ach jo. :-/

3 0
možnosti

Ono jde i o to, že ten čip může mít větší a větší plochu. V počátcích polovodičů se dělalo na wafrech o průměru do jednoho palce a ta využitelná plocha byla dost malá, cca jeden centimetr, přibližně taková je na okraji šesti-palcové desky zóna, ze kterých se neprodukuje. Ty čipy se tam sice vyrobí, ale jdou do smetí. Dnes už se produkuje na 12ti palcových deskách a bude se delat na větších. Myslím, že nebyl tohoto pokroku. Tak dnes nejsme tam, kde dnes. Hlavně cenově, je rozdíl, jestli na jedné desce vyprodukujete 100 kusů, nebo 1000 či 10.000

0 0
možnosti

Věta "V polovodičové paměti jsme viděli příležitost, aby produkt téměř libovolné složitosti, které by mohly být použity ve všech digitálních systémů, a že by se změnila vliv ze sestavy low-cost zpět na chytrost zpracování křemíku." znamená prosím co?;-DR^

3 0
možnosti

Docela se naskýtá otázka: kolik těch inovací, které jsou dnes běžné vzniklo "samo od sebe" a kolik prostě proto, že je předpověděl.

0 0
možnosti

Já mám dojem, že výkon počítačů za posledních deset let vůbec neroste.

Roste jen výkon telefonů, které svým výkonem dohánějí počítače.

Zato kvalita softwate je čím dál mizernější. Nejen od Microsoftu počínaje office, konče nedotaženými grafickými a CAD programy. Kvalita je na úkor kvantity.

2 9
možnosti

P16a87v43e19l 38K30u33r25a54l

18. 4. 2015 12:25

výkon roste, ale na to co potřebuje běžný člověk dělat už je toho výkonu dá se říci zbytečně mnoho...

V podstatě je to momentálně souboj CPU a GPU... z hlediska výpočetní síly stačí 99,999 procentům uživatelům 5 let staré procesory...

ovšem GPU požadavky narostli...

takže dnes by spíš kompetice měla poměřovat v těchto oblastech.

Intel ale zrovna moc grafických čipů nedělá, jsou to povětšinou levné vykreslovače s nic moc výkonem...

souboj je dnes v podstatě jen Nvidia vs AMD...

ono to není ale úplně porovnatelné. AMD dělá jak CPU tak GPU (a s tím že konečně mají low level api co využívá kompatibility a donutili Microsoft vecpat ho DX12) v podstatě dohání náskok co Intel+Nvidia dají dohromady hrubým výkonem. 

Chce to vydžet do vánoc... to by jak Intel tak AMD měli vypustit novou architekturu a desky s DDR4 ram sběrnicí... Intel vypustil nějaké teď, ale je podle mne ztráta peněz protože matici procesoru už člověk nevymění.

I tak asi budou na hrubý výkon NVIDIE a Intel rychlejší... ale klasicky budou dražší na jednotku výkonu.

Já kupuji jen AMD :D

4 1
možnosti

No , rychlost procesoru roste, ale aplikace se pisou stale horsim zpusobem, protoze kdo by se staral o efektivitu, kdyz vykon procesoru je tak rychly, takze pocitace ve finale nejsou o mnoho rychlejsi..

Nedavno jsem si vsiml ovladace na mys (ano, pocitacova mys), kdy software mel po instalaci 250 MB!! Jako nechapu, jak muze byt neco tak jednoducheho napsane tak, ze ovladac spolkne tolik dat na disku. A nebylo to jen obrazky a videem, byly to skutecne soubory se softwerem toho ovladace. Kdysi mel ovladac k mysi jeden sys soubor o velikosti 45 kB a mys delala uplne to same, co dnes - jezdila po obrazovce a odpovidala na stisknuti tri tlacitek.

Hold, doba se meni, technoogie se posouvaji a programatori zakrnuji. Proc psat efektivne, kdyz k ovladaci se mohou klidne prilozit knihovny, ktere zbytecne zaplacaji misto na disku a donuti procesor vykonavat milionkrat vice prikazu, nez drive. Takze - pocet tranzistoru roste, vykon vsak neroste stejnym tempem... :-(

23 0
možnosti

R67a61d37i14m 51K95u54n82z

18. 4. 2015 11:10

Protože výkon procesoru je levnější než pracovní síla programátora. Nikdo nebude programovat účetnictví v assembleru. Z tohoto pohledu bylo vytvoření Volkov Commandera plácnutím do vody.

2 2
možnosti

Tak rychlost procesorů se už moc nezvyšuje. Ale dohání se to vícejádry. Leccos se dá obejít jiným technickým řešením.

0 8
možnosti

Zajimalo by me, jak tento zavod ve vyvoji pokracoval v Rusku. A nemyslim ve zbrojeni, ale v poctu tranzistoru na chipu. Verim ze jich tam nažduchali jeste vic...

0 6
možnosti

Ano, ale v Rusku platí zákon akademika Morečenka.

6 0
možnosti

takove pekne PR pro Intel. Copak asi Intel daroval :)

0 27
možnosti