Diskuze

Zachraňte českého vojína Ryana. Neznámé příběhy krajanů v americké armádě

Pro některé z nich byla cesta do Evropy cestou domů. Z daleké Ameriky přišli Čechoameričané osvobozovat vlast svých předků. V jejich příbězích rozpoznáte „předlohu“ ke slavnému filmu Zachraňte vojína Ryana i smutný osud posledního padlého vojáka americké armády v Evropě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J97a35r58a 76R36a49n85k

23. 5. 2015 4:02

Zajimave, v Nebrasce zije nejvice krajanu a jsou tam dokonce jiz par stoleti Moravsti bratri, nasla jsem je i na Novem Zealandu.

0 0
možnosti

Kdyz jsem se prochazel hrbitovem ve vesnicce Praha v Texasu, tak to bylo velice odjemne videt spoustu hrobu vojaku z WWII s ceskymi jmeny. Stoji tam u maleho kostelika a na kazde strane jsou dve palmy. Cela vesnice ze zdalky vypada jak skoro ceska vesnicka ze stare domoviny.

4 0
možnosti

To nemusíš jezdit ani do Texasu, zkus třeba Slovinsko, Itálii, Východní Slovensko.............., tam všude je spousta válečných hrobů s českými jmény.!!!

Akorát ti mrtví tam leží o cca. 30 let déle.............. Ale dnes by po nich, ani neštěkl pes.........., zkrátka bojovali ve "špatný válce" a hlavně na "špatný straně"!!!

0 0
možnosti

L85u27b94o90š 88H51o86b67z44a

20. 5. 2015 13:19

Zajímám se o čechoslováky v US Army a osvobození - pokud někoho zajímá - zde fotky sbírky - https://www.facebook.com/pages/NoWar/856811961049219?sk=photos_stream&tab=photos_albums

0 0
možnosti

Zajímavý článek, děkujeme.

5 0
možnosti

Mne by třeba i zajímalo, zda se někdy náhodou tito krajané nepotkali na opačných stranách fronty? U nás v rodině bylo dost příbuzných, co byli ve wermachtu proti amíkům a spol, ale žádného "českého" amíka nikdo nepotkal. Byla by to dost náhoda!:-P

0 0
možnosti

Trošku jsem pátral po svých příbuzných a výsledek: měl jsem příbuzné ve všech bojujících armádách. Jednoho který prošel od Buzuluku až domů, dva kteří bojovali u Tobruku, dva piloty u RAF, čtyři od Dunkerku. Jeden bojoval ve Francii, byl zraněn a nestačil se evakuovat, takže byl celou válku ve frncouzkém odboji (dotáhl to až na velitele oddílu a hodnost poručíka). Pak dva příbuzné kteří bojovali v armádě USA, jeden padl na Filipínách.

A protože pocházím z pohraničí, tak dost příbuzných bojovalo i ve Wermachtu, bohužel, kontakt na tuhle část rodiny nemám, tak jen dohledávám hroby. Tak jen vím, že máme padlé příbuzné u Leningradu, v Polsku, na Slovensku...a jednoho na ponorce někde u Litvy/Estonska

10 0
možnosti

I54v10a29n 70H93o29l22a96s

20. 5. 2015 9:08

"zaplatit jeden střední a jeden těžký bombardér, pojmenované Spirit of Czech Nebraskans, respektive Spirit of Iowa Czechs"

Škoda, že už ani redakce Technetu neví, jaký význam má částice "respektive" a jak se používá.

3 0
možnosti

taky mohli napsat "respektivně" :-)

0 0
možnosti

Zajímavý článek R^

Krajany máme po celém světě, ale informací o nich (nejen z války) je jen minimum ...

8 0
možnosti
Foto

"Otázka jazyka a jména není zanedbatelná – vzhledem k tomu, že pro americkou armádu byli všichni (bílí) odvedenci jednoduše Američané, …". Nepochopil jsem, proč je v textu v závorce slovo "bílí". Aniž bych si dělal iluze o tehdejším "nerasismu" v USA, myslel jsem, že rukovali i černí Američané. Černoši rukovat nesměli?

0 0
možnosti

Tehdy bylavv US vojenských jednotkách rasová segregace, jen bílí byli si rovni, barevní mohli jen k pomocným jednotkám, či zařazením, kuchaři, hrobníci atd.

2 0
možnosti