Diskuze

Větrná elektrárna bez vrtule se má vejít všude

Malá španělská firma představila novou koncepcí větrných turbín, které by měly být jednodušší na stavbu i údržbu a v důsledku i levnější než klasické rotorové větrné elektrárny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

To jsou dnes i větrné - pro vše lítající okolo. :-(

0 0
možnosti

Nejdražší prostředek proti krtkům na světě:-).

2 0
možnosti

Článek by zasloužil pětku z gramatiky.. To si to po sobě nemůže "novinář" přečíst, než to pustí do světa? Rv

1 0
možnosti

Pokud vezmeme jako model onen rozhoupaný most, tak k tomu samozřejmě nedochází u všech mostů, nýbrž jen u těch, u nichž je vlastní rezonanční frekvence náhodou shodná s frekvencí nárazů větru. Pokud bych tedy chtěl tentýž princip aplikovat na "vibrační" elektrárnu, musel bych mít k dispozici 1) nárazový vítr a 2) frekvenci těchto nárazů nějak sladit s vlastní rezonanční frekvencí elektrárny. Čili blbost. A i kdyby se mi to nějakým technickým zázrakem podařilo, výkon elektrárny bude přímo úměrný účinnému průřezu tyče, tedy hodně málo.

1 1
možnosti

U mostu se nejedná o nárazy větru, ale o aeroelasticitu. Tzn deformace mostu vs. síla větru a proudění kolem mostu. 

U té kmitající elektrárny se taktéž nejedná o nárazy větru, ale o turbulentní proudění za válcem, které způsobuje jeho kmitání...

3 0
možnosti

"Neobsahuje pohyblivé části" ?

Vždyť to má vibrovat. Nebo vibrace už dnes nejsou pohyb ;-D ?

7 0
možnosti

Důležitá je bezpečnost při velmi silném větru. Vrtule to řeší tak, že se pravděpodobně jako u letadla otočí do pozice "prapor" s nejmenším odporem vzduchu a rotor se určitě zabrzdí. Jak chtějí stabilizovat vibrující tyč? To by musela mít robustní výztuhu, která se aktivuje. Jinak silný vichr může tyč zničit.

0 0
možnosti

Aby to nebylo jako se solární destilací vody (v té jednoduché formě zvané "solar still"): sice je trapně jednoduchá, ale plošná hustota je naprd (ještě že sedmdesát procent povrchu planety to dělá automaticky za nás). Navíc velká horizontální turbína aspoň sahá do výšek s příznivějším větrem. Nejsem si jist, jak by tohle konstrukční řešení dosáhlo do podobné výšky; u pevných turbín aspoň umíme udělat dlouhou tuhou trubku, která se nemusí hýbat.

0 0
možnosti

Zas něco k pobavení: (el proud) - "produkuje se tedy pomocí elektromagnetické indukce". Jako kdyby všechny elektrárny a světě nefungovali na principu elektromagnetické indukce.

0 1
možnosti

Však také na tom principu všechny elektrárny nefungují, že?

0 0
možnosti

Problém Flettnera je v tom že používá "podtlaku" vznikajícího na křídle nebo třeba lodní plachtě. Takže když řešení umístíte na něco pevného - tj. nepohybujícího se, musíte řešit ještě obrovský problém se vztlakem (nebo tahem - chcete-li) který je na lodi (letadle) využíván jako nosná síla nebo kompenzován pohybem v žádaném směru. Pokud to na pevné zemi realizujete jako křídlo, nebo plachetní stožár, musíte pevnostně kompenzovat tu složku tlaku větru.

0 0
možnosti