Diskuze

Komentář: Nedělní exploze soukromé rakety může zkomplikovat financování

Je to nemilé, ale žádná sebelepší technika není neomylná a tak i kosmické rakety času od čase explodují. Tentokrát to postihlo soukromou raketu Falcon 9, které již několikrát úspěšně k ISS dorazila.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J18a15n 40V34e66l88e94b38a

30. 6. 2015 17:16

Jo ty seš češtin jak noha, tak běž číst básničky a nelez na technet. někteří místo pravopisu studovali fyziku, ale to slovo asi znáš jen z výkladového slovníku...

0 0
možnosti

BHO vyměnil vesmírný program USA za Bůch ví co..

0 0
možnosti

Tak kosmické rakety času už máme! Supi! Akorát teda nechápu, proč explodují od čase, Že by to bylo zkrácené původní slovo pro časostroj v jejich útrobách? Ale jak by to tak rychle zvládli adaptovat, že "čas" vyškloňovaný jako stroj znamená prostě časosotroj... Aha, vždyť to byla kosmická raketa času, takže oni měli čas, protože přiletěli z daleké budoucnosti. Tak teď si to jdu přečíst. :-)

0 1
možnosti

Uz tolik nefetujte, nedela vam to dobre.

3 0
možnosti
Foto

K55a20r11e76l 67S92e29i49d82l

29. 6. 2015 19:26

Naštěstí to bylo bez lidí...

Vzpomínám na nedávnou debatu, když podobně dopadla ruská raketa. Vážení, technice v takto náročném oboru lidské činnosti je politika zcela ukradená a jakákoliv chyba je potrestána stejně nekompromisně, ať je na raketě azbuka nebo latinka (či asijské znaky).;-)

4 0
možnosti

Tak. A já osobně stejně tak bez rozdílu fandím každému, kdo se o něco takového pokouší, nezávisle na tom, odkud je.

0 0
možnosti

Omlouvám se, gramatikou a slovosledem některých vět jsem natolik šokován, že se mi nechce pátrat po tom, zda se jedná o natolik doslovný "překlad", a nebo o prapůvodní text autorův, obojí je na pováženou, věru bych nechtěl dělat u následujících vět větný rozbor: 

Jednání o možnosti prodloužení dohody o přepravě kosmonautůna stanici v Sojuzech o rok byla vzhledem k úvahám politiků zahájena, za tytostarty bude úřad muset zaplatit za letenky kosmonautů na palubách Sojuzů za rok500 milionů USD.

(to je slušnej základ věty..., zvlášť, když člověk hledá,které části věty spolu souvisí.....)

Bylo by krátkozraké, kdyby selhání rakety při pokusudopravit ke stanici nákladní loď Dragon použili či přesněji zneužili zastáncisnížení rozpočtu pro soukromé firmy na dokončení jejich lodí.

(věta je konstruována následovně: selhání čeho při čempoužili kdo k čemu pro koho na co čeho...., to je taky hodně výživný....)

Ten měl být na ISS instalován a následně sloužit zkouškámplánovaného připojování soukromých pilotovaných lodí ke stanici.

(sloužit zkouškám připojování ke stanici, to je vážněčeštinářská perla)V

0 3
možnosti

Přidal bych jemenování.

0 0
možnosti

J48a16n 92S30a70l79o11m26o22n

29. 6. 2015 10:04

Pravděpodobnost poruchy lze jen minimalizovat, nikoli úplně odstranit. Bohužel v kosmickém programu bývají poruchy leckdy poněkud bouřlivější než v jiných oborech lidské činnosti. Zkrátka čas od času se stane, že raketa vybuchne. Díky Bohu za to, že tam nebyli lidi a že to neschytal ani nikdo na zemi. Materiál a potřebné díly se holt vyrobí znovu a doveze se to příštím letem. Jen se bude muset zaplatit nová raketa.

9 0
možnosti

Akorát teď to jich bylo poměrně dost za sebou. Rusové dvakrát s Progresama, předtím dvě selhání se sondama k Marsu, XSpace dvě bouračky při pokusech se znovupoužitelným prvním stupněm...

1 0
možnosti

Dalsi IDA snad pujde sestavit z nahradnich dilu.

Jinak argumentace senatu pro snizeni plateb byla, ze ani NASA realisticky neocekava splneni soucasneho celkem ambiciozniho harmonogramu a lety v Sojuzu bude muset zaplatit i tak. Financovani je tedy prizpusobeno mene agresivnimu harmonogramu. Nakolik je to argumentace spravna je pochopitelne jina vec.

0 0
možnosti

J96a78n 51S79a16l92o21m51o85n

29. 6. 2015 10:05

Já myslím, že nové IDA stačí vyrobit dřív, než poletí do vesmíru další Dragon.

0 0
možnosti

Kdyby se totéž stalo pilotovanému Dragonu, posádka by se zachránila a nouzově by přistála v pořádku na Zemi. Problém je, že poslední zásobovací loď k ISS (ruský Progress) taky před 6 týdny havarovala, takže od příštího týden otevírá posádka nouzové zásoby. A to je bonus, že momentálně jsou na ISS jen tři lidé (a tedy poloviční spotřeba než normálně). Další Dragon poletí tak za dva měsíce, takže záložní adaptér vynese pak. Je to ale nepěkný dárek Muskovi k narozeninám - poprvé Falcon IX selhal.

5 0
možnosti

Soukromé pokusy o vesmírné lety je hazard s lidskými životy. Ostatně ukazují to dosavadní havárie nosných raket. Soukromý subjekt je vždy pod tlakem minimalizace nákladů a to se nutně projevuje v tlaku na uspíšení vývoje, které zase průvodně tlačí na podceňování nasazování a ověřování technologií. Dofinancovávání soukromého vývoje z prostředků státu, pak není ničím jiným, než kompresním stavem mezi vývojem soukromým a vývojem státní kosmickou agenturou.

3 31
možnosti

Aha - tedy státní agentury jako NASA a Roskosmos mají rozpočty neomezené a pod žádným tlakem nejsou, proto všemu věnují až přemrštěnou péči kvalitě a zajištění a dosud jim žádná raketa neexplodovala, o ztrátách na životech nemluvě... 

Ostatně letecká technika není tak náročná jako technika kosmická, ale požadavky na spolehlivost jsou oproti jiným oborům zvlášť vysoké - také výrobu letadel svěříme jen státním firmám?

12 0
možnosti