Diskuze

Letošní Nobelovka se zrodila podle 1 600 let starého receptu

Tajné vojenské projekty obvykle nenesou ovoce v podobě léků, ale najdou se výjimky. Takzvaná „Jednotka 523“ totiž přišla s objevem zatím nejúčinnějšího léku proti malárii. A Čína má tak polovinu Nobelovy ceny pro rok 2015.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ještě se dá použít oxid chloričitý, ten funguje ještě lépe a mnohem rychleji.

0 0
možnosti

P25e56t98r 36Z32d33e13n12ě96k

7. 10. 2015 18:25

Jako většinou v Technetu výborný člának. Má to ale jednu "drobnou" vadu - autoři by to po sobě měli číst, aby v textu nezůstaly nesmyslné vazby, ze kterých si čtenář musí někdy s větším, někdy s menším úsilím vyluštit, co chtěl autor sdělit:-/.

0 0
možnosti

iDnes zavedla rubriku "Rudé Právo i dnes"?

některé chyby: čínská fytoterapie je alopatická léčebná metoda (tj. založená na obsahu účinných látek) a jako taková byla součástí vědeckého komunismu v Číně.

Bylina Artemisia annua (qinghao) je zmíněna v Kánonu "recepty na 52 nemocí" z r. 186 př.n.l. pro své antimalarické vlastnosti.

Studenou vodu (výluh z Artemisia annua qingha) zmiňuje Ge Hong (284–346 n.l.) v kánonu "Příručka pravidel pro řešení mimořádných situací"

Jakou rostlinu či část rostliny použít, dávkování, způsob přípravy ( např. sušení vs. vaření v medu) a způsob podání je základem tradiční čínské medicíny

a

úspěchy jednotlivce nejsou důležité, jako prospěch celku je konfuciánský princip, nikoli rovnostářský ideál doznívající Kulturní revoluce.

2 0
možnosti

Dobrý den,

nevím, proč přesně považujete za chybu to, že nezmíníme dva pro českého čtenáře zcela obskurní tituly z tradiční čínské medicíny, ale budiž. 

Výtku s dávkováním také nechápu - máte pocit, že se podávání izolovaného artemisininu určovat podle starých čínských receptů?  To mi nedává moc smysl, když staří lékaři ani nemohli vědět, co vlastně daná účinná látky v rostlině je. 

Role tradiční čínské medicíny v čínském zdravotnictví je podle mého názoru (a je pravda, samozřejmě, že to není má přímá zkušenost) do značné míry dána právě politickým rozhodnutím, které s "vědeckým komunismem" nemá nic společného. 

A jistě, prospěch celku je důležitý princip konfuciánství, ale nezdá se mi, že by s výjimkou Kulturní revoluce byl v moderní době interpretován tak, že osoba autora je tak nedůležitá, aby se vůbec neuváděla.

1 0
možnosti

Je smutne kdyz se tradicni cinska medicina na Zapade devalvuje na akupunkturu, bankovani, zjistovani chorob podle jazyka apod. Cinska medicina ma svetu hodne co rict, jen ma ten problem, ze Cinanum dlouha staleti stacilo, ze to funguje, a nemeli potrebu do hloubky zkoumat proc, takze svoje bylinne tinktury nemaji podlozene vedeckymi rozbory.

1 3
možnosti

P51a77v23e40l 41P40í38p63a

6. 10. 2015 5:29

http://www.zdravotnickydenik.cz/2014/10/cinska-medicina-na-prahu-ceskeho-zdravotnictvi-mao-ce-tung-by-mel-radost/ Jak upozorňuje prof. MUDr. Jiří Heřt ve své knize Alternativní medicína a léčitelství – Kritický pohled (volně dostupná zde), to, co se dnes vydává za tradiční čínskou medicínu, je její umělá novodobá podoba z konce 20. století

0 0
možnosti

P35e33t83r 52U40r37a66m

5. 10. 2015 23:32

Mějte úctu k Nobelově ceně a přejmenujte cenu míru na Cenu Jásira Arafata. Ať už to nemá se skutečnou Nobelovkou nic společného.

4 0
možnosti

Na každou přirozenou nemoc či parazita existuje v přírodě obrana. Jen člověk si sám pod sebou řeže větev díky kácení deštných pralesů, snížení biodiverzity a zavádění nových geneticky upravených druhů, které nezapadají do postupného pomalého vývoje.

2 13
možnosti

nesmysl. Pouze parazit který zcela vyhubí své hostitele rychle vyhyne. 

Nakonec zbudou jenom ty proti kterým to nějak imunita zvládne.

Ať je to přírodní a nebo umělé, může k tomu dojít kdykoliv.

Viry které přenášejí genetické informace mezi životními formami jsou tu stejně dlouho jako buňky.

Dělo se to i bez člověka, radiace to dělá neustále.

Co se tohohle týká - malárie v podstatě koncetruje krevní železo na svém povrchu... a endoperoxid při kontatku s tímto železem doslova "praskne"...

Je dost těžké si představit krevničku která by endoperoxidu odolala... problém je povětšinou jinde - ti lidi prostě nemají v těle chemické prostředí v kterém by vydržel ten endoperoxid...

V přírodním prostředí by prostě vymřeli a tento nevhodný gen nepředávali dál

10 0
možnosti