Diskuze

Laureáti Nobelovy ceny za chemii zjistili, jak si opravujeme geny

Nositeli letošní Nobelovy ceny za chemii se stali Tomas Lindahl (Švédsko), Paul Modrich (USA) a Aziz Sancar (Turecko). Švédská akademie ocenila jejich přínos pro poznání mechanismů obnovy buněčné DNA, která se během našeho života nevyhnutelně poškozuje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Moc užitečný výzkum. Gratulace. :-)

0 0
možnosti

Už aby se dalo vše v těle opravovat, jen je škoda, že se bude ještě dlouho čekat.

0 0
možnosti

Aziz Sancar ovšem není Turek ale Kurd. To je hodně důležité zdůraznit, protože on je prý i politicky angažovaný v kurdské věci. A Turci Kurdy totálně nesnáší a v současnosti s nimi dokonce i válčí. Takže tu NC beru je dloubnutí do žeber Erdogana

2 0
možnosti

... ty dva metry (2-3 podle toho, kdo to jak pocita) je delka naseho haploidniho genomu, tj. jedne sady chromozomu, ale bezna telni bunka ma ty sady dve, takze v jadre je te DNA smotano jeste 2x vic. A prumer bezneho jadra nasi telni bunky bude nekde mezi peti az deseti mikrometry. Proto maji nase telni bunky DNA v jadre organizovanou tak, aby byl k aktivnim genum pristup a k neaktivnim ne (velmi zjednodusene receno).

0 0
možnosti

To ale popírá evoluci, že.

0 1
možnosti

Když už se v těch genech šťourají, tak by jim taky konečně mohli zadat, aby nám rostly třetí a čtvrté zuby. Ať mě nikdo neříká, že když je to v genech "naprogramováno" dvakrát, tak že by to nešlo třeba třikrát.... Nesnáším zubaře, ale genetiky bych mohl mít rád:-)

6 0
možnosti

K zubaři musíte chodit tak jako tak, bolestivý zub s dírou vám "třetí" nevyléčí ani do rána nevytlačí a nenahradí. Uznávám, třetí zuby mezi 40-50 by byly fain.

2 0
možnosti

V některých buňkách se celé DNA nenachází.:-/

1 0
možnosti