Diskuze

Schyluje se na urychlovači LHC k fyzikální senzaci?

Na urychlovači LHC se objevila možná stopa nové a velmi exotické částice. Pokud by se během příštích měsíců či let její existence potvrdila, důsledky by byly doslova revoluční. Přesně taková stopa totiž doteď vědcům chyběla.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Cituji:"Ale přebytek fotonových párů s energií je 750 GeV je to nejzajímavější, co se v údajích z LHC za rok 2015 objevilo"

A kdyby tohle nebylo, tak LHC stavěli zbytečně za těžký prachy.

Uvidíme, jestli tahle bublina splaskne nebo se prokáže temná hmota.

0 0
možnosti

Skvělý článek, pro laika se zájmem a trochou přehledu základů částicové fyziky jde dostatečně hluboko ale přitom se v tom takový čtenář neutopí.

Obdivuji brilantní přehled autora článku o stavech výzkumu současné částicové fyziky, i teoriích s ní spojenými. Předpokládám, že je taky částicovým fyzikem a pak ho obdivuji, že si našel čas na napsání takového, dosti dlouhého, obsáhlého článku. R^

0 0
možnosti

My jim nerozumíme, ale my jim věříme....

1 0
možnosti

K diskuzím, k čemu je to všechno dobré, dám historku připisovanou Faradayovi. (objevil a popsal elektromagnetickou indukci). Aby získal peníze (dneska bychom řekli grant) pro další pokusy, pozval královskou komisi do své laboratoře a ukazoval jim, jak se kompas hýbe pod vodičem, jak pohyb magnetu vyvolává v cívce proud a pod. Komise byla značně skeptická a zeptala se, k čemu to je všechno dobré. A naštvaný Faraday jim měl říci, že sice ještě neví, k čemu to bude dobré, ale s jistotou ví, že na to uvalí daně.

A podobné to bylo s kvantovkou. Její první závěry byly tak obskurní, že jim nevěřil ani Einstein (třebaže patřil k zakladatelům kvantovky). Ale jak elektromagnetismus, tak kvantovka se staly hnacími silami 20. století.

A věřím, že dnešní základní výzkum bude za desítky let technickou realitou budoucího vývoje.

Každopádně myslím,že koruna utopená v základním výzkumu (nesmí to ovšem být výzkum na tema Vliv slintání žížal na rezavění zemské osy) je utopená dobře, lépe než ji prožrat.

5 0
možnosti
Foto

Díky za naprosto brilantní článek, takto dobře provedená popularizace se na českých zpravodajských serverech prakticky nevidí. Klobouk dolů a pokračujte ve skvělé práci. R^

9 0
možnosti

více jak 300 příspěvků o něčem, čemu opravdu rozumí tak 10 lidí a dalších 100 možná tuší o co se jedná... ale místní pivní mudrlanti a hospodští filosofové už vědí, že jim to pivo nezlevní (což je asi pravda), ale na druhou stranu pro uspokojení potřeb těchto jedinců stačí pivovar možná palírna... ;-D

2 1
možnosti

J52o40s30e24f 47P16o77t53r

21. 12. 2015 19:33

Několik řádků doleji se diskutující rozplývají nad články profesora Feynmanna. Myslím, že by nebylo od věci, některé jeho myšleny a vývody ocitovat.

Třeba o základních fyzikálních silách říká, že jejich nejhlubší podstatu nikdo nechápe, vědci je dokonale dokážou vyjádřit matematickými vzorci, ale to je vše co svedou . Feynmann nakonec dochází k paradoxnímu tvrzení, že fyzikální síly, které řídí vesmír jsou matematické vztahy, že vesmír je řízen matematikou. A neustále mluví o kráse matematiky a lituje ty, kteří ji nechápou.

0 0
možnosti

Uf! Nebudou to mít fyzikové snadné.

Jediné, co potěší, že zkoušku z Atomové fyziky už mám dávno za sebou. ;-D

0 0
možnosti

"a komu tím prospějete, co?!"

1 0
možnosti

zajimavy a přitom takova blbost, že jo :D

0 0
možnosti

Až tak veliká blbost to není, když se někde něco vymyslí, může se stát, že to pak používá celý svět....mobilní telefony, počítače, satelitní televize a spousty dalších věcí dnešní denní potřeby...které by ale neexistovaly, kdyby před tím někdo něco nevymysle, nespočítal a tak podobně.....

0 0
možnosti