Diskuze

Svět je opravdu podivné místo, dokázali přesvědčivě fyzikové

Rok 2015 přinesl také zatím nejdůkladnější demonstraci toho, jak některé jevy ve vesmíru evidentně porušují Einteinův předpoklad, že rychlost světla je a za všech okolností nepřekročitelný limit.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J16i82ř72í 72M26a29c55e91k

3. 1. 2016 21:38

Tak si říkám, jak by asi před 150 lety vypadala podobná diskuze, jako je tato, kdyby někdo napsal o tom, že možná existuje něco jako rádiové vlny: Spousta lidí by přesvědčovala, že to nikdy nemůže mít praktický význam, nikdy to nemůže sloužit k přenosu informace, vědcům je to přece jasné ...

0 0
možnosti

Teď se bude ve vědě obrovský pokrok příchodem sta tisíců mudrců z východu. Merke za to postavějí sochu.l

0 2
možnosti

Bez komentáře:

"Vzdálené částice v delftských laboratoří byly ale zxiflované,..."

0 0
možnosti

Bulvární nesmysl. Žádná taková věc prokázána nebyla. To, že to pan redaktor nedokáže pochopit neznamená, že se něco přenáší nadsvětelnou rychlostí. Rv;-€

2 2
možnosti

tak nám to vysvětlete...

0 0
možnosti

P24e97t26r 84B35r88i87x

1. 1. 2016 13:16

"Bůh nehraje v kostky" - Einstein (1905)

"Bůh nejen že hraje v kostky, ale ještě ke všemu občas švindluje" - Einstein po konfrontaci s kvantovou mechanikou.

8 0
možnosti

Neříkejte Bohu, co má se svými kostkami dělat. — Niels Bohr, kvantový fyzik

Nejenže Bůh v kostky hraje, ale občas je hází i tam, kde je nikdo nemůže vidět. — Stephen Hawking

0 0
možnosti
Foto

Ale tento výsledek může být ovlivněn nedokonalostí našeho měření (Heisenbergův princip neurčitosti). ?

0 1
možnosti

Heisenbergův princip neurčitosti nemluví o tom, že přesně měřit neumíme, ale o tom, že přesně měřit nemůžeme.

3 0
možnosti

Ve Vesmíru je vícero případů, kdy dochází k "překročení" rychlosti světla. Je ale důležité zdůraznit, že nikdy nejde o přenos informace.

Tak třeba už vesmírný prostor samotný se rozpíná daleko rychleji, než je rychlost světla, a to rozpínání navíc stále zrychluje. Je to tím, že r. s. je limit pro pohyb v prostoru, ne pro prostor jako takový.

Dalším příkladem jsou elektrony - žádný elektron ve Vesmíru nemá identické kvantové vlastnosti jako libovolný jiný elektron. Pokud dojde ke změně těchto vlastností třeba na Zemi a zrovna se trefíme do kvantového stavu elektronu na druhém konci Vesmíru, druhý elektron okamžitě změní svůj stav. Ale znova - nejedná se o přenos informace. Změna se odehrává v rovině, které se, pokud se nepletu, odborně říká quantum woo (česky nevím).

A pak tu máme průchod fotonů sklem. Sklo zpomalí fotony na cca 70% r. s. Je to dáno vzájemným působením fotonů a elektronů. Díky těmhle "vlnám" se ale chvílemi může zdát, že fotony vlastně rychlost světla překročí. Ve skutečnosti se pouze posune jejich fáze a opět nedojde k žádnému zrychlenému přenosu informace.

A to je právě to - žádný pokus zatím neprokázal, že by bylo možné r. s. překročit, a pravděpodobně ani neprokáže. To, co se vědcům daří, je pouze ovlivňování kvantových stavů. I kdyby se principu zmíněného v článku dalo využít k šifrování, samotný přenos a zpracování dat by stále probíhaly maximálně rychlostí světla.

10 1
možnosti

Pokud je mi známo, tak kvantově provázané částice mění stav OKAMŽITĚ. K žádnému zpoždění, které by se dalo měrit, nedochází. Sám Einstein tuto vlastnost znal a dosti emotivně se k tomu vyjadřoval. Neuměl to vysvětlit a říkal tomu "Ta hrozná věc" nebo tak nějak podobně.

1 1
možnosti