Diskuze

Co objevil Hubbleův teleskop v zeleném hrášku

Tým vědců zahrnující i Češku Ivanu Orlitovou v údajích z Hubbleova teleskopu vylovil odpověď na otázku, jak vypadala jedna důležitá fáze vývoje vesmíru. Z jejich pozorování galaxie typu „zelený hrášek“ vyplývá, že první galaxie vysílaly dost UV záření na to, aby se většina hmoty ve vesmíru proměnila v ionty.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Velmi zajímavý článek, díky za něj.

Jen mi v něm chybělo vysvětlení, jesli měla reionizace vesmíru nějaký dopad na jeho vývoj.

Trochu zavádějící je zmínka o "kapitole inflace". Inflace totiž pokračuje dodnes, stejně jako rozpínání prostoru, daleko nad rychlost světla.

0 0
možnosti

Není to zavádějící, tak se říká té hypotetické fázi v raném stádiu vesmíru. Tomu, o čem mluvíte se, říká expanze, ne inflace.

Naopak nesmyslně je mluvit o nějaké "rychlosti expanze vesmíru". Expanze se jaksi mění se vzdáleností a ať by byla sebepomalejší, tak v dostatečně velkém vesmíru budou 2 body vzdalující se nadsvětelnou rychlostí.

0 0
možnosti

Ono to vlastně dává smysl. On se totiž v počátcích vesmíru prach prakticky nevyskytoval. Taky neměl z čeho být tvořený. Drtivá většina vesmíru byla vyplněna vodíkem, hvězdy byly mladé, takže jen vodíkové s prakticky žádným kovem.

Takže ultrafialové záření nemohlo být stíněno.

4 1
možnosti

Vypraveni o tom, ze se pak zacaly elementarni castice spojovat do podoby vodikovych jader zni docela divne, kdyz se to trochu podrobneji nerozvede. Preci jen vodikove jadro je tvoreno jednim protonem :)

3 1
možnosti

Možná těmi částicemi myslí kvarky.

Nebo uvažují o Deuteriu

1 1
možnosti

Vyvoj vesmiru je strasne zajimavy.

Doplnte si chybejici slovo ve vete: "Jde o centra vzdálených galaxií, která (zari) díky tomu, jak obří černé díry v jejich jádru postupně pohlcují okolní hmotu."

2 0
možnosti

A "Oficiálně ovšem byl zveřejněno jenom pozorování první z vybraných"

0 0
možnosti