Diskuze

Britští vědci představili jednoduchý kapesní „měřák gravitace“

Jednoduchý a citlivý miniaturní přístroj na měření gravitační síly představila skupina vědců z univerzity v Glasgow. Mohl by nahradit dnešní drahé technologie a se stát nečekaně užitečným pomocníkem pro celou řadu profesí, od geologů po údržbu inženýrských sítí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

Teoreticky by to fungovalo na absolutně kulatém povrchu, kdy by byl gravimetr ve stejné vzdálenosti od středu tělesa, ale náš bramboroid s nehomogení hmotou pod povrchem a vlivu jaké koliv hmotné přítomnosti cizího tělesa....tj. i samotného člověka.:-/

0 1
možnosti
VH

8-o? Co jste nám chtěl vlastně sdělit?

2 0
možnosti
MG

Ta poslední věta to ale zazdila: "díky dronům s citlivými gravimetry..." Něco takového možné nebude. Vůbec se mně zdá pochybné, zda to může dostatečně přesně fungovat, když ta kulička je tak malá. Ta bude mnohem více zachycovat nejrůznější vibrace a zvukové vlny, jež přehluší jemné odchylky v gravitaci. Jakého řádu je odchylka způsobená metrovým tunelem dva metry pod zemí? Podle mě si britští novináři vystřelili z kolegů v zahraničí.

1 1
možnosti
VH

Tam žádný vodiče nejsou. Teda kulička...:-)

No tak vyšlo to v Nature. A uvedli tam grafy toho měření vlivu Měsíce, takže jim to asi nějak fungovalo.

http://www.nature.com/nature/journal/v531/n7596/carousel/nature17397-f3.jpg

Vibrace se dají asi odfiltrovat zprůměrováním mnoha hodnot. Pro ten graf prý použili "time constant of 240 min", ale nevím co to znamená, to by vyfiltrovali i ten vliv Měsíce...

0 0
možnosti
VH

Tak zatím jsem vybádal, že ta věc má být při měření gravitace o 90 stupňu jinak, než je na obrázku. Ta křemíková destička (jejíž vyřezaný obdélníkový prostředek tvoří to "závažíčko") má být svisle. Dělící kostka je tam kvůli stabilizaci záření té fotodiody, které musí být pochopitelně velmi stabilní, jinak ta věc nebude měřit změny gravitace, ale změny jasu té LEDky. No a fotočip za závažíčkem musí být teplotně stabilizovaný, takže je tam termostat a z něj vedou další dráty.

Docela bych čekal, že redakce Technetu bude mít přístup do placených vědeckých časopisů a tyhle podrobnosti nám odtamtud vydoluje :-P.

1 1
možnosti
GH

Zase na druhou stranu - kdyby byl Technet dokonalý, o čem bychom se hádali v diskuzích, že.:-)

1 0
možnosti
EP

neni to april, uz to probehlo asi pred tydnem

0 0
možnosti
MLT
PJ

nevěřím, tohle je apríl jak vyšitej...

2 1
možnosti
KD

Podle mě není četla jsem o tom již včera na PhysOrg.

1 0
možnosti
OU

A ještě mě napadlo, jaká by byla odhadovaná cena?

0 0
možnosti
OU

Citlivost přístrojů je podle tvůrce zhruba taková, aby umožnila detekci tunelu s metrovým průměrem ukrytým dva metry pod zemí.

Zdroj:http://technet.idnes.cz/pristroj-meri-gravitacni-silu-kapesni-gravimetr-fb0-/veda.aspx?c=A160331_150439_veda_mla

A teď se zeptám: Že by s tím šlo vysloveně takové tunely hledat, například ve Štěchovicích;-D, to ale ne, že jo? Protože co se jeví jako tunel, může být například jiný materiál někde ve spod, že ano? Nebo to dokáže nějak změřit i hloubku toho tunelu?

0 0
možnosti
Foto

Pole takových přístrojů by to dokázat mohlo. Jeden jediný nikoliv.

0 0
možnosti
JM

Myslím, že kombinace šicí stroj + gravimetr může být velmi užitečná. Určitě si jich domů pár pořídím ;-D

1 0
možnosti

Magnetometry byly také obludy a nakonec se z nich stal senzor do telefonu a mají velmi podobné využití. Podzemní anomálie deformují jak gravitační, tak i elektromagnetické pole. Gravimetrie by mohla odstranit některé nevýhody magnetometrů jako jsou časové variace a měření zpřesnit. Užitečný objev.

1 0
možnosti
Foto

Tohle silně zavání Aprílem. Copak článek, ten je napsaný velmi kvalitně a dokázal bych mu uvěřit, ale zařízení na obrázku je kompilace několika věcí a rozhodně ne gravimetr. Spíše mi to připomíná snímač otáček doplněný nepotřebnými věcmi pocházejícími s bůh ví čeho. Ve stole bych jistě našel podobné drobnosti. Jako Apríl je to velmi dobré.R^

4 3
možnosti