Diskuze

Jak rychle se vrátil život po pádu planetky, která zabila dinosaury

Nová studie ukazuje, že po dopadu planetky před 66 miliony lety se příroda zhruba do stavu původní rozmanitosti vrátila v Jižní Americe zhruba po čtyřech milionech let. To je podstatně kratší doba, než jakou trvala obnova ekosystémů v severní části kontinentu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zajímavé, nedávno jsem někde četl jinou variantu příčiny vymření dinosaurů.

ještě štěstí, že mám krátkou paměť, tak nevím jak to zdůvodňovali.

A jsem zvědav, kdy zas někdo přijde s teorií, že Česká kotlina je vytvořena pádem meteoritu

3 0
možnosti

M50i21r98e40k 19G13a33j70e51r

20. 11. 2016 3:46

Nekteri dinosauri totiz vymreli pozdeji. Proto asi je v kazde etape vymirani trochu jina pricina.

0 0
možnosti
Foto

Nejspíš zde budou korelace, oslabení sluneční činnosti, možná také v důsledku absobce velkých hmot a znečištění atmosféry Země po velké srážce, sekundárně následovala tektonická činnost, tsunami a značné kolísání teplot.

0 0
možnosti
Foto

To napadne snad každého, při pohledu na geologické složení- obrovská žulová deska, což je roztavená hornina tvoří střed, na okrajích sopečná pásma. V malém se to dá najít u Tunguzky. Na severu vodou erodované Českosaské Švýcarsko, na jihu u Strakonic - Sušice vápencové pobřežní skály. Stejně tak i Barrandov.

Zde se ovšem překrývá řada geologických událostí.

0 0
možnosti

R36a35d74e88k 71R82a70i81d71a

21. 11. 2016 5:28

Jenže kráter, který tvoří českou kotlinu by měl být daleko starší a menší, než ten po dopadu "zabijáka dinosaurů".

0 0
možnosti

Předně k tomu není důkaz kromě tvaru české kotliny. Pokud k něčemu takovému došlo, bylo to před více než miliardou let a pozůstatky té události spočívají pouze ve vytvoření zlomových pásem, podél kterých se tvoří pohoří. Naposledy takto vznikly naše hraniční hory, kdy došlo k vyzdvižení rozlámaných ker. Ale taky to může být náhoda a ty zlomy vznikly až během alpínského vrásnění. Pan Steiner výše popisuje jakousi žulovou desku, která je obklopena sopečnými pásmy, ale takto česká kotlina nevypadá. Sopečná pásma jsou pouze na severu a prostupují starší horniny různých druhů - od české křídové tabule, přes pískovce až po prvohorní žuly a ruly. Ta sopečná činnost musela být vskutku impozantní, ale odehrála se v třetihorách (doznívala během čtvrtohor), kdy neexistuje důkaz, že by do naší oblasti dopadla jakákoli planetka (o jedné menší se ví dál na západ, ta dala vznik vltavínům, ale ta určitě nevytvořila českou kotlinu). Takže jak to pan Steiner uzavírá: v české kotlině se překrývá řada geologických událostí.

0 0
možnosti

J67a84n 91V68a70l67e65č94k39a

30. 11. 2016 13:00

Pravděpodobně máte na mysli dekkánské trapy, obrovské soptění v Indii v řádově podobné době. Jsou i teorie, že ho spustil právě dopad asteroidu, je to zhruba na opačné straně Země, ale datování tomu, zdá se, úplně neodpovídá.

0 0
možnosti