Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Ve Fukušimě se robot poprvé podíval do nitra reaktorů

Ve zničené elektrárně Fukušima se robotu poprvé podařilo vstoupit do prostoru přímo v centru reaktorů. Ve skutečnosti to byl doslova malý krůček, ale pro pochopení situace a přípravu dalšího postupu je to důležitý úspěch.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VW

Pro doplnění bych ještě uvedl nejnovější informace. Dne 15. února byl do kontejnmentu vyslán druhý typ robota, který je určen kromě vizuální prohlídky i pro měření teploty a radiace. Dostal se na rampu vedoucí k centrální části kontejnmentu. Po ní projel dva metry, které předchozí robot vyčistil. Pak se mu však zablokoval pás. Byl tak odstaven na stranu rampy, aby neblokoval další roboty a oddělil se od řídícího a spojovacího kabelu. Důležité je, že změřená teplot 16,5 stupně Celsia odpovídá teplotě měřené čidly uvnitř kontejnmentu. Ta je okolo 18,6 stupňů Celsia. Odhadnutý dávkový příkon z dat robota je 210 Sv/hod.

0 0
možnosti
JM

J70a22n 29M77a43c57e35k

14. 2. 2017 10:29

Sievert je veličina, která byla vytvořena kvůli posouzení účinku radiace na živou tkáň. Nebylo by lepší udávat dávku v grayích, pokud mluvíme o robotech?

0 0
možnosti
PS

Je to otázka, ale ani v případě robota není podstatný pouhý energetický tok. Když na něj např. posvítíte žárovkou tak ... nic. Každopádně, když budete čipy bombardovat pronikavým zářením, tak to bude dělat psí kusy. Existuje možnost použití redundantních systémů, ale při určité intenzitě poruch nebude fungovat nic. Navíc když se zařízení "nacucá" radiace a stane se samo radioaktivní, tak už nebude spolehlivé ani v čistém prostředí.

0 0
možnosti
PS

V názoru na JE se s panem Wágnerem asi neshodnu. Každopádně děkuji za velice dobře napsaný článek. Lidé, kteří kritizují kvalitu fotek si neuvědomují, že robot fungující v aktivní zóně reaktoru je technický zázrak. V přítomnosti radioaktivního záření totiž přestávají fungovat polovodiče. Nemáme počítačovou technologii odolnou proti radiaci, elektronky se už téměř nepoužívají a řídící počítač vyrobený z takových prvků, by byl obrovský - nic čím byste mohli řídit miniaturního robota.

S tím souvisí taky problematika likvidace jaderných havárií. Naše civilizace není na tak vysoké technologické úrovni aby uměla vyrobit stroje odolné proti radiaci, které by to v případě potřeby za nás mohly udělat. Jediné co můžeme udělat je udělat v uctivé vzdálenosti od roztaveného reaktoru nějaký "sarkofág", jako v Černobylu.

Současné jaderné technologie jsou problematické. Například radioaktivní izotopy Plutonia jsou prudce jedovaté, přičemž jejich poločasy rozpadu jsou velice dlouhé (tisíce i desetitisíce roků), takže jsou těžko odbouratelné. Je otázka, jestli je lepší budovat jaderná úložiště na statisíce roků, nebo se pokusit o aktivní "úklid", tzn. přepracovat to plutonium v nějakém reaktoru na něco méně škodlivého, případně vystřelit to na Měsíc.

0 0
možnosti
MN

Hlavně nikam nestřílet! Když se ve vesmíru netrefíte, tak gravitační síla vám to vrátí jako bumerang.

1 0
možnosti
PS

Co se může pokazit, to se pokazí. Co se nemůže pokazit, to se pokazí taky. (Murphyho zákon)

0 0
možnosti
PN

P26e91t87r 83N58e95d94o92m54a

13. 2. 2017 23:45

radiace z Fukusimy zabila zivot v pulce Ticheho oceanu, ale skoro se o tom nemluvi. Kdyby tohle udelali Rusove, tak se bude hystericky kricet celych 6let

0 5
možnosti
OU
Foto

Dekuji za skvely clanek. Je minimum citelnych informaci od opravdovych odborniku a naopak, maximum blabolu od lidi, kteri nemaji ani poneti o problematice.

7 0
možnosti
OU
MV

M78i93l41a85n 83V78o59l92e20k

13. 2. 2017 15:31

Máme pěkné sebevědomí. Na to, že už k těm vážným nehodám došlo, že následky jsou (radioaktivní kanci na Šumavě, radioaktivní ryby kolem Japonska atd.) a že máme problém i ohlídat firmy, které kontrolují svary v jaderných elektrárnách... Páni tvorstva.

0 8
možnosti
Foto

A co by jste chtel? Byt lidstvo partou bezchybnych geniu, tak se radsi samo nejak ekologicky zlikvidovalo.

6 0
možnosti
VW

Děkuji všem za příspěvky do diskuze a pokusím se alespoň na některé reagovat.

1) Řada příspěvků byla k rizikům výroby elektřiny z jádra. Stejně jako libovolná jiná technologie má i ta jaderná svá rizika. A neznám odborníky, kteří by tvrdili, že je bez rizika. Jak už však bylo zmíněno, je počet obětí i škody na jednotku vyrobené elektřiny u jaderných elektráren mezi těmi nejnižšími. Že mají i další technologie rizika se ukazuje třeba právě dnes, kdy kvůli problémům s přepadem přehrady musí být evakuováno 190 000 lidí. To je více, než bylo evakuováno v maximu ve Fukušimě. Doufejme, že přehrada vydrží a lidé se zde brzy vrátí domů. I tak to však ukazuje, že riziko nejde nikdy úplně vyloučit. Havárie ve Fukušimě však ukázala jednu věc. Její primární příčinou byla katastrofa, která měla následky mnohonásobně až skoro nesrovnatelně větší, než samotná havárie elektrárny.

2) V reakci na komentář, který kritizuje kvalitu fotografií pořízených robotem a kamerou endoskopu bych upozornil, že jednak musí jít o relativně malé zařízení, které proleze příslušným potrubím a stejně tak je to i se zařízením, které zajišťuje osvětlení. Důraz je také hlavně na odolnost proti radiaci a i to vede k omezením kvality zobrazování.

3) O stavu aktivních zón uvnitř kontejnmentů je toho opravdu zatím známo málo. Na druhé straně jsou uzavřeny v hermetickém kontejnmentu a příslušně chlazeny. Je sledována atmosféra v kontejnmentu, teploty i tlaky. Nehrozí od nich žádné riziko, takže není třeba příliš spěchat. Lepší je důraz na bezpečnost, než na rychlost.

4) Pokud jde o kritiku gramatických a stylistických nedostatků článku, omlouvám se za ně. Bohužel při psaní článku o aktuálním tématu rozhoduje také rychlost a člověku se nepodaří vše uhlídat. Je pravda, že se snažím co nejvíce dohlédnout na faktické stránky a ty stylistické už pak úplně neuhlídám. Příště se budu více snažit.

39 0
možnosti
OZ

Na to, jak obtížná tématem zpracováváte, je ten váš styl ještě hodně dobrý a srozumitelný. Nejsem si jist, jestli kdybyste se zaměřil více na tu stylistyku, jestli by to bylo potom v tomhle o moc lepší, jestli by to sice bylo zvukomalebnějši, ale méně srozumitelné. Za sebe říkám že to, jak to formulujete, to je v podstatě OK.

10 0
možnosti
RN

Přijde mi poměrně zarážející, že po šesti letech od havárie se pořád neví, kde jsou zbytky paliva a kam vlastně proteklo...což je podle článku klíčová informace pro další plánování.

0 0
možnosti
IP

Zajímavý článek. Zajímalo by mě kolik Sv schytali námořníci kteří opravovali primární okruh reaktoru na ponorce K-19?

5 0
možnosti
JP

Většinou kolem deseti, zemřeli do 3 týdnů od nehody.

3 0
možnosti
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi nejsou příspěvky

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 2 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč