Diskuze

„Proboha! Tam, kde byla raketa, jsou jen trosky.“ Špioni nad Bajkonurem

Američané už chodili po Měsíci, ale Sověti se nevzdávali. Chtěli USA dohonit. Byli však pod obrovským politickým tlakem a proto docházelo i k obrovským nehodám. I o nich odborníci v Americe díky špionáži věděli. Byli jedni z mála, Rusko své neúspěchy důkladně tutlalo.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Úžasné články.Smekám před vaší trpělivostí všechno dohledat a nastudovat.Tyhle vlastnosti mě chybí.

1 0
možnosti

Článek je velice dlouhý, ale Gagarin byl první, s tím nehnete!

2 0
možnosti

No a co ? Byl první, protože Američani nechtěli riskovat.

0 0
možnosti
Foto

Další zajímavý článek. Děkuji.

Ale podle diskuze pod článkem, možná nastala ta správná chvíle pro článek o " Nedělnikově katastrofě " .https://www.youtube.com/watch?v=_ybnj4jcnwg

Není to zrovna všeobecně známá část dějin kosmonautiky.

0 0
možnosti

mikroskopem prohlizet fotky? 8-o

a k te ceste na Mesic - kazdej si o tom muze myslet co chce ale nedavno bezel v nemecke televizi (Terra-X) porad/serial o letech do vesmiru. Jeden dil byl o Marsu a byl tam rozhovor s sefkonstrukterem vozitka Curiosity Mattem Heverlym kteremu mimo jine polozili i otazku kdy on se domniva ze na Marsu pristane prvni clovek. Jeho odpoved byla ze neni az takovy problem tam poslat cloveka ale nejvetsi problem je dostat ho od tamtud zpatky. To zatim nevedi jak. Ze nejdrive se to bude muset odzkouset na Mesici, pristat a pak se take uspesne zase vratit. To ze odhaduje behem pristich 20ti let ze by k tomu mohlo dojit. A na znova polozenou otazku clovek na Marsu odpovedel do petiset let. Ze on se toho ale uz urcite nedozije. Navic odhaduje ze tam bude muset letet minimalne 5 raket pokud vychazi ze soucastnosti a co zatim dokazeme soucasnou technikou a vedomostma zvladnout.

Nebo - Esa-Chef (European Space Agency ) Jan Wörner jeste nam chybi technika, letet k Marsu a "zpatky".

4. October 1957 - Sputnik, po pouhych 12ti letech 21.July 1969 prvni clovek na mesici. 11. December 1972 posledni clovek na Mesici.

Po dalsich "45!" letech se motame do 400km od nasi planety kam nas dopravi sice inovovany ale jinak historicky plecky z dob CCCP.

3 0
možnosti
Foto

Karel Čapek

„Kritizovat - to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to uměl.“

0 0
možnosti

P64e51t43r 38S24o37u46k15u48p

19. 4. 2017 11:42

USA má ve špehování dlouhou tradici, ale nějaké důkazy jak to bylo s chemickými útoky v Sýrii předložit nedokáží. To je zajímavé. Stejně tak ono sestřelené civilní letadlo nad Ukrajinou. Oni prostě asi učí veřejnost, že se má věřit všem nesmyslům bez důkazů. Co kdyby se to někdy náhodou hodilo?

Věřím že Rusové jsou se špehováním jen trochu pozadu. Také moc nechápu, proč ty důkazy nepředloží oni? Že by rusové neměli žádné důkazy o tom, že v USA lžou nebo obráceně se mi nechce věřit. Asi mají nějakou nepsanou dohodu o tom, že se neříká a nepředkládají důkazy o tom, že protistrana lže?

A novináři se pak živí žvatláním bez důkazů a to podle toho čí stranu se rozhodli hájit.

6 19
možnosti

Jedna vec je dokazat, druha chtit dokazat.

6 0
možnosti

Autor jako Pacner by si neměl plést pojmy a dojmy "Nyní ji kreslí s přesností na desetiny stupně Celsia." je nesmyls a správně má být Nyní ji kreslí s rozlišením na desetiny stupně Celsia." Přesnost a rozlišení není totéž.

0 8
možnosti

Pokud tohle je to jediné, co vám na článku vadí, tak to mluví o velmi vysoké kvalitě a úrovni autora.

13 0
možnosti

To snad nebyl clanek ale pul knizky.:-) Pekne, diky.R^

8 0
možnosti

"Američané už chodili po Měsíci, ale Sověti se nevzdávali"

To jste pochytili od kolegů ve zprávách či co?

Rusáci sice nechodili po měsíci, ale první v kosmu byli oni. Tolik k tomu, jak je článek napsán

5 28
možnosti

;-Dzávod o měsíc Sověti projeli na plné čáře, tak se s tím nějak smiř

23 0
možnosti

Toto je článok,nie tie ert-kktiny

7 8
možnosti

Takové dvě poznámky:

1) SSSR operoval (ač se běžně tvrdívá opak) s podstatně omezenějšími prostředky, než USA. Ostatně i vývoj raket byl způsoben neexistencí jiného vhodného nosiče bomb v době, kdy byla rozbita velká část západního Ruska a jen obnova země spotřebovávaly ohromné prostředky. K tomu se po smrti Roosevelta přidružila snaha USA a Velké Británie vyloženě zničit SSSR - ostatně atomové bomby vržené na Hirošimu a Nagasaki byly jen otevřenou výhrůžkou SSSR. Proto SSSR nezbylo, než urychleně vyvinout vlastní jadernou bombu a najít nějaký vhodný nosič - to byly rakety. Stalin a Berija dokázali vytvořit velmi efektivně pracující systém a SSSR dokázal (dokonce po smrti obou uvedených) celé to dotáhnout až k (skutečně především demonstrativním) letům člověka do vesmíru. Ale to již byla doba Chruščovovy bídy a na další expanzi na Měsíc již fakticky prostředky nebyly. Chruščov svojí nesmyslnou zemědělskou politikou totiž zlikvidoval sovětské zemědělství a v roce 1962 musel SSSR nakoupit obilí za ~500 tun (!) zlata z rezerv. Tím skončila sláva SSSR a na nějaký let na Měsíc se mohlo klidně zapomenout, dál to byly jen plané sny.

2) Samotný článek je poněkud nedůsledný. Space Shuttle měl původně skutečně především vojenské určení - nosič jaderných raket pro zničení Moskvy. Rakety by letěly po krátké trajektorii a byly by obtížně zničitelné. Přesně proto SSSR zahájil vývoj podobného - a nesmírně drahého (a jinak zcela zbytečného) - zařízení. Buran byl opravdu jen odpovědí na vojenské aspekty amerického vesmírného programu, jinak by nemělo smysl se něčím takovým zabývat.

8 27
možnosti