Diskuze

Jeho pokus zahájil éru moderní medicíny. Nebo byl vymyšlený

Před necelými třemi stoletími, v květnu 1747, měl skotský lékař James Lind uskutečnit přelomový experiment. Často je považován za jednu z prvních klinických zkoušek (skoro) podle pravidel moderní medicíny. Otázkou je, jak to bylo doopravdy.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P49a64v11e48l 86H92e78k

28. 4. 2017 7:51

Super čtení, a pokud někoho zajímá život námořníků v období napoleonských válek doporučuji ságu od Patricka O'Briana.

0 0
možnosti

Pěkný článek, ale toto není pravda:

„Zní to sice šetrně, ale ohřev ve skutečnosti kýžený vitamín C bezpečně zničil. Lind to samozřejmě nemohl chemicky zjistit, ale jeho „lék“ prostě nemohl fungovat.“

Vitamín C je sice termolabilní, ale to nelze chápat tak, že se okamžikem dosažení určité teploty v celém objemu rozloží. Ten rozklad je postupný a pokud skutečně měla být šťáva jen jednorázově zahřáta, mohla v ní dokonce většina vitamínu C zůstat. Sice to není moc známé, ale třeba pro středoevropana jsou jedním z hlavních přirozených zdrojů vitamínu C vařené brambory. Přesto, že se část varem zničí (jde zhruba o polovinu), zkonzumujeme vařených brambor takové množství, že se řadí mezi nejvýznamnější zdroje v naší potravě. Ve 100 gramech vařených brambor může být až 20 % denní dávky kyseliny askorbové.

5 0
možnosti

Dobrý den,

díky za poznámku. Ono v to článku je jen naznačeno tím, že zahřátí mělo sloužit k redukci šťávy, ale Lindem doporučovaný ohřev byl dlouhodobý (teď si nepamatuji z hlavy přesně, ale řádově hodiny).

0 0
možnosti
Foto

Tuším, že třeba černý rybíz má toho " C " vitamínu víc, než citrusy. Každopádně výhodou vitamínu" C " je to, že se jím nedá prakticky předávkovat, orálně . Dotyčný má pouze trochu cenější moč.

1 0
možnosti

To jo, jenže černý rybíz nebo jahody narozdíl od citrónů nevydrží.

0 0
možnosti

Nějaké nářečí? :)

"jejíž oba členové byli zhruba po šesti dnech zdraví (jeden úplný, druhé téměř)."

0 0
možnosti

K95a42r47e27l 15U65r41b69a33n

26. 4. 2017 11:14

Zase článek s informacemi, co zná každý žák základní školy..

0 18
možnosti
Foto

Na základní škole jsme se o klinických studiích naučili, zato jsme měli množiny a naučili jsme se, jaký je rozdíl mezi každý (velký kvantifikátor) a některý (malý kvantifikátor).

3 0
možnosti

Zajímavý pohled na známý příběh. Zase se mi potvrzuje, že ten módní filmový pohled na zkostnatělé autority dob minulých při bližším pohledu neodpovídá realitě.

Bonusové body za informace o vitamínu C, to pro mě byla ryzí novinka

5 0
možnosti

nebylo bylo... Za sedmero horami a sedmero řekami....:-/

0 1
možnosti

Jo, přesně. Tolik chyb v jednom článku už jsem dlouho nečetla. To že chyby v článcích bývají, to je tady běžné, ale v tomto článku se to jimi doslova hemží.

Je to smutné, autore článku, moc smutné

2 0
možnosti
Foto

Zajímavý článek. Děkuji.

9 0
možnosti