Diskuze

Slavný vynálezce baterií má nápad na revoluci. Ostatní vědci mu ale nevěří

Legendární John Goodenough, jeden z autorů dnes všudypřítomné Li-ion baterie, přišel po třiceti letech s dalším přelomovým konceptem. Jeho nová baterie by mohla způsobit převrat v nejednom odvětví. Řada vědců je ale vůči jeho vylepšení skeptická.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MR

Představte si, že by váš smartphone vydržel na jedno nabití celý týden. Elektrické auto by na jedno nabití dojelo z Říma do Osla. Nabíjení by trvalo minuty, nikoli hodiny. Bezpilotní letouny by ve vzduchu vydržely půl dne.

Všechny tyto představy jsou nyní z říše snů, a to kvůli limitům dnes dostupných akumulátorů.

No me to sen nepripada, drive mi telefon vydrzel nabity pres tri tydny, baterie jako takove v pristrojich take nasobne dele nez nyni... Vubec si nemyslim, ze by byl problem (hlavne u telefonu a elektroniky) s kapacitou baterii, ale se spotrebou a narocnosti dnesni elektroniky.

0 0
možnosti
RB

Poznamka: V te kratke pasazi uprostred clanku, kde se popisuje, jak funguje klasicka Li-ion baterie, je chyba: je to tam presne obracene (nabijeni a vybijeni je prohozene), obrazek hned vedle (znazornuje vybijeni) je v poradku.

1 0
možnosti
Foto

Opravdu? Při nabíjení sůl vzniká (je potřeba dodat elektron), při vybíjení se sůl mění na oxid kobaltu a lithium. Podle mne tam chyba není.

0 0
možnosti
Foto

Jj, dokud ji nebudu mit na stole, neuverim. Pamatuji pred par lety takto ohlasovali superkondenzator Eestor. Napeti v radech kilovoltu, kapacita ve Faradech.

Dokonce i GM v Americe do toho nacpala penize. A dnes? Ticho po pesine...

0 0
možnosti
WW

Boostcap 3000F, 2.7VDC za cca 70Eur. Je nutné k tomu připojit malý měnič...Na superkondenzátory pracující s VN jsem ještě nenarazil.

0 0
možnosti
BE

tak proč jí nevyrábí??

0 0
možnosti
WW

Je to jen koncept.

0 0
možnosti
JV

Pokud by tyhle baterie fungovaly, nebude je čím nabíjet. Není možné postavit dost rychle tolik jaderných elektráren ani zaplavit svět zrcadly.

0 0
možnosti
FS

Safra!

To by mohlo ČSSD připravit o to lithiobaronství!

To nemůže( nesmí!) fungovat!

0 0
možnosti
AD

V době kdy létali ptáci tvrdila Francouzská akademie věd že stroje těžší vzduchu nemohou létat!!! Akademici nemusí mít vždy pravdu!

1 1
možnosti
WW

Máte pravdu, někteří tvrdili, ovšem ne Francouzská akademie, ale astronom Newcomb, který se tímto výrokem zapsal do historie. Přesto, že věděl o kluzácích a jejich úspěšných letech, nevěděl o lehkých spalovacích motorech už tehdy poskytujících potřebný výkon po náležité úpravě, díky kterému mohli bratři Wrightové v době výroku uskutečnit svůj let. Francouzská akademie neměla problém s létáním strojů těžších vzduchu, ale s Einsteinem. Skepticismus ke vědě patří a má zamezit průniku okultismu, pavědy a náboženství do seriozní disciplíny byť se občas stane, že něco kritikou neprojde po absenci relevantních důkazů, takže to není o tom, zda má někdo pravdu či ne. Kouzelné baterie rovněž musí projít kritikou a ověŕováním a pokud skeptici shledají funkčnost, máte zaručené, že to opravdu bude fungovat tak, jak bylo proklamováno.

0 0
možnosti

Před cca rokem jste zde psali,že budou nové baterie,které vydrží několikanásobně delší dobu a samozřejmě s několikanásobnou kapacitou.Od té doby nic,a najednou tenhle článek.Tak nevím.

0 0
možnosti
VC

Já tomu věřím! A proč ne? Mě to dává smysl. Jednoho dne vědci budou muset přijmout, že je toho mnoha, co ještě neví.

0 3
možnosti

Jo víra, to je věc :-P

1 0
možnosti
JK

V histórii vedy či skôr "vedy" sa už veľmi veľa krát stalo, že vedecké kapacity odmietali akceptovať niečo nové len preto, že to odporovalo vtedajším vedeckým poznatkom. Svoje by o tom mohol rozprávať napr. Daniel Šechtman, ktorý dostal v roku 2011 Nobelovku za objav kvázikryštálov. Ale kým sa dopracoval k uznaniu svojho objavu, tak si musel pretrpieť doslova galeje. Dlhé roky ho vedecké "kapacity" zosmiešňovali, že hovorí veci, ktoré odporujú fyzikálnym zákonom. Hrozilo mu, že príde o miesto profesora ako aj o vedecké granty. A pritom sa tým "kapacitám" stačilo len pozrieť do mikroskopu. Ale kdeže!

Mimochodom ten nadpis článku, že slávny vynálezca má nápad, je totálna blbosť. Keby hovoril, že vyvíja prototyp, tak by to bolo ok. Medzi "mať nápad" a "vyvíjať prototyp" je obrovský rozdiel.

2 0
možnosti