Diskuze

Urychlovač LHC našel novou částici: většinově půvabnou a předpovězenou

Tým pracující na urychlovači LHC oznámil přesvědčivě doložený objev nové „složené“ částice. Její existenci fyzikové předpověděli před několika lety, nyní se její stopy podařilo najít i při pokusu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PS

Proton je taky baryon a proton nemůže být těžší než proton. Mělo by tam tedy být, že baryony mají hmotnost větší nebo rovnou než proton.

0 0
možnosti
HM

H64y71n34e49k 31M62r51t10v51ý

10. 7. 2017 13:19

škoda že chybí info o době života částice. ale asi to bude spíš jen baryonová rezonance, když se objev nepovažuje za tak zásadní

1 0
možnosti
DH

Proč se v češtině používají k pojmenování kvarků různé slovní druhy?

0 0
možnosti
MG

M45i20r55e87k 90G92a27j78e57r

10. 7. 2017 18:45

Je to jen preklad z anglictiny. Vhodne ceske terminy se uz nejaka ta desetileti nezavadeji. Nebo-li, s cestinou se do budoucna moc nepocita.

0 0
možnosti
Foto

Chtěl bych se zcela nešťouravě zeptat, jestli už jsme ze zmiňovaných objevů vytěžili (jako lidstvo) více, než stále přesnější teorie. Jestli už se např. pracuje na warpovém pohonu, popřípadě existují-li nějaké konkrétní aplikace tohoto výzkumu, popřípadě nějaké technologické zadání, k jehož realizaci je třeba podobných experimentů. Prostě jestli nás to fakticky někam posouvá, nebo se spíše počítá až s vědecko-technickým "skokem"...?

0 0
možnosti
GH

2D materiály jsou hezký příklad, řekl bych - o grafenu a jeho fenomenálních vlastnostech jste určitě už četl. Nicméně chcete-li něco bližšího, tak by bez těchto výzkumů (a z nich pramenících teorií) váš počítač z velké části nemohl existovat. Zvlášť, pokud na něm hrajete 3D hry...:-)

0 0
možnosti
PD

pěkný článek,díky :)

1 0
možnosti
KK

Takže 2 x charm a 1 x up. Možná by bylo lepší používat anglické názvy kvarků, než jejich dětinské překlady.

1 0
možnosti
MK

Naopak. Ty překlady jsou půvabné.

0 0
možnosti
PG

Ta záležitost v mojem zařízení je samotná elektronová díra či rovnou exciton, předpokládám.

0 0
možnosti
OU
OU
OU
MK

Vzpomínám si, že na přednáškách z částicové a jaderné fyziky ten systém "elementarnich" částic přednášející označoval za zvěřinec. Nikdy jsem nebyl schopen si je nějak kloudně zapamatovat.

1 0
možnosti
JK

Kedysi som čítal, že známy africký kmeň Dogonov (ktorý okrem mnohých ďalších zaujímavých vecí má vo svojej mytológii okrem Síria A a B aj Sírius C, ktorý zatiaľ veda nevyvrátila ani nepotvrdila a Dogoni poznali Sírius B ešte pred tým, než ho objavili astronómovia) vo svojej mytológii hovorí niečo o cca 260 stavebných prvkoch vesmíru. Bude veľmi zaujímavé, ak sa niekedy podarí určiť presný počet druhov subatomárnych častíc, či sa toto číslo zhoduje s tým od Dogonov.

Jedna z teórií hovorí, že Dogoni sú potomci velekňazov, ktorí sa pred tisícročiami starali o pyramídy a egyptskú "vedu". Ak sa to tak dá povedať.

2 0
možnosti
Foto

A pak ještě Baba Vanga. Ta má taky docela přesné předpovědi. Dogoni jsou vedle ní "čučkaři". https://cs.wikipedia.org/wiki/Baba_Vanga

1 1
možnosti