Diskuze

Co zničilo první ponorku, která potopila nepřítele? Její vlastní zbraň

Pokusy provedené na univerzitě v Severní Karolíně snad definitivně uzavřely záhadu konce ponorky Hunley, prvního ponorného plavidla, které dokázalo potopit nepřátelskou loď. Ponorka měla evidentně „malou“ konstrukční vadu: úspěšné odpálení zbraně muselo nutně skončit smrtí její posádky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FG

F21i59l20i52p 68G54a68l81a60š

26. 8. 2017 19:54

A není nejpravděpodobnější vysvětlení to nejjednodušší? Třeba to, že vzhledem k vysoké koncentraci CO2, která v jejich případě stoupala samozřejmě rychleji než při testování (protože stres + vysoká námaha = rychlejší dýchání = rychlejší spotřeba O2 a rychlejší výroba CO2), což vedlo k postupnému vysílení a hlavně ztrátě vědomí a postupnému udušení?

5 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
7 0
možnosti

Dovoluji si vyjádřit skepsi nad údajem, že ponorka byla nalezena v návratové poloze - po 130 letech, zmítána mořskými proudy? Ale třeba je to v té knize nějak vysvětleno. (A v článku není nikde vyslovena "domněnka", že vnitřek byl okamžitě zaplaven vodou.)

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
5 0
možnosti
Foto

Možná zajímavý článek. U " její trup ze svářkové oceli" jsem přestal číst. Ale potom se se podíval na Wiki, a opravdu je to historická metoda výroby. Už jsem chtěl podceňovat inteligenci autora. Málem jsem si naběhl na vidle. Večer to dočtu.

0 0
možnosti

Nadpis je zavádějící. Za první bojové nasazenou ponorku lze považovat Truttle z americké války o nezávislost.

Hunley je první ponorkou která uspěla a potopila nepřátelskou lod.

Mene šťastně prvenství je to ze je i první ponorkou ztracenou v boji...

17 1
možnosti
JB

Dobrý článokR^...ale s množstvom dohadov. Neviem si napríklad dosť dobre predstaviť, ako vo vodotesne uzavretej kovovej ponorke mohli námorníci utrpieť poranenia pľúc v dôsledku tlakovej vlny8-o?Nie som vojenský odborník ,ale tlaková vlna sa dovnútra ponorky asi prenesie ťažko...Iná vec by bola, ak by konštrukcia ponorky tlakovú vlnu nevydržala...v takom prípade by ale nebol hlavný "problém" poranenie pľúc.:-/ Takže najpravdepodobnejšia je domnienka o strate vedomia posádky po výbuchu (napr. údermi o kovovú konštrukciu v tesnom priestore pri tlakovej vlne).ďalší priebeh je už na fantázii...a prestavivosti čitateľa.:-)

Ale z historického hľadiska zaujímavé!R^

9 0
možnosti
Foto

Přesně totéž mě také napadlo...

4 0
možnosti
JS

Ponorkou napadená loď Housatoni, šalupa s dvanácti děly, která šla ke dnů i s 5 členy posádky. To se naběhali, než obsloužili těch 12 děl. A co řízení lodi, které vyžadovalo tehdy řadu činností.

5 5
možnosti
PL

P19e13t23r 52L60u97k72e43š

26. 8. 2017 2:46

Josefe, to na Vás jde asi spaní (na mě také) a neudržíte pozornost. Na palubě bylo dalších cca 150 námořníků. Ti se zachránili.

Drobná chyba tam je, v článku několikrát vypadlo písmeno v názvu lodi USS Housatonic (ne Housatoni).

9 0
možnosti