Diskuze

Fyzika podle očekávání: Nobelovu cenu získali lovci gravitačních vln

Švédská královská akademie ocenila Nobelovou cenu za fyziku pro rok 2017 tři členy týmu, který jako první zachytili Einsteinem předpovězené gravitační vlny. Ze skupiny, která učinila toto nesmírně náročné pozorování, byli oceněni Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KT

Ten poslední, to je Jiří X. Doležal ne?

0 0
možnosti
Foto

Je smutný, že se dává Nobelovka za potvrzení předpovědi staré 100 let, :-(

0 0
možnosti
FP

A Sheldon zase nic...

4 0
možnosti
RS

Tak zrovna tito si to nezaslouží ani trochu

Vždyť nejsou normální a lžou

0 4
možnosti
Foto

Skupin, měřící gravitační vlny, je na světě mnoho. Já jsem znal tu skupinu v Garchingu, začínali ještě v ústavu pro plasmovou fyziku, pak jsme však postavili Max-Planckův ústav kvantové fyziky. MPQ. Osobně jsem znal dr. Maischbergera, tatínka populární německé televisní moderátorky Maischberger, tehdy ještě desetileté dívky.

Problém těchto skupin byl, že když někde něco změřily, jinde byl systém mimo provoz, něco se na něm měnilo. Platné výsledky musí však v čase na zcela jiných místech zeměkoule korespondovat. Současní Nobelovci zkrátka měli stěstí, že jim ten výsledek potvrdily zrovna aktivní skupiny i jinde, výběr z desítek možných kandidátů na Nobelovku nebyl asi jednoduchý.

Na Zemi ruší hlavně seismická činnost, takže je nezbytné, určit přesné místo rozruchu současným měřením na nejméně třech bodech. Severokorejská vodíková bomba jim asi způsobila odchylku vyšší, než měřicí rozsah. Na vesmírné stanici by to odpadlo, ale musí jich být také více, kvůli korelaci.

5 1
možnosti
OZ

Na Zemi ruší hlavně seismická činnost...

Ne, nemá, tenhle vliv je velmi dobře eliminován.

Taky není pravda že to nutně musí být potvrzeno jinými zařízeními, ty v podstatě jen zvyšují přesnost a mnohem konkrétněji jde taky určit odkud to přišlo.

A proč do toho proboha taháte test severokorejské bomby?

0 1
možnosti
VP

Ty dvě černé díry měly údajně hmotnost okolo 30 Sluncí a byly vzdáleny více než miliardu světelných let. Až se v budoucnosti srazí černá díra Mléčné dráhy s černou dírou galaxie v Andromedě, které jsou stotisíckrát hmotnější a budou třicettisíckrát blíž, tak to asi budou gravitační vlny, že nám budou padat hrnky z police.

6 0
možnosti
MG

M11i64r45e62k 70G87a95j25e95r

3. 10. 2017 21:35

Az na to, ze v tu dobu nebudou zadne police ani hrnky.

2 0
možnosti
SK

A už se ví, co že je nositelem gravitace? To hádám bude na druhou nobelovku, neboť veškerá dokazování se doposud dějí jen nepřímo, tedy sledováním dopadu gravitace na jiné objekty...

0 3
možnosti
MK

Gravitace nemá nosiče. Jde o zakřivení casoprostoru.

0 1
možnosti
JB

Môj typ na Nobelovu cenu za mier: Donald Trump!:-P

P.S.: Tradícia je tradícia...nemala by sa porušovať.Jedine že by tí, čo ju v minulosti udelili Babrákovi ešte nestihli vyliezť z jeho pr...e!:-/

1 9
možnosti
TK

T73o16m37á95š 36K25r87á74l

3. 10. 2017 18:02

i jako vtip je spatne prezentovat cenu za mir, ekonomiku, .... vedle te za fyziku

1 0
možnosti
JP

J49i46ř96í 66P25a11u27l

3. 10. 2017 15:09

Jedna věc (tedy ve skutečnosti mnoho :-)) je mně nejasná. Na detektoru se pracovalo cca 20 let a po těchto 20 letech byly gravitační vlny způsobené kolizí dvou černých děr zachyceny. Ale ta kolize nastala před 1,3 miliardou let. To znamená, že to byla obrovská náhoda a štěstí, že se lidstvu během pár let ve srovnání s 1,3 miliardou podařilo vlny zachytit, anebo je srážka dvou černých děr ve vesmíru tak běžná, že se odehrává velmi často, anebo se gravitační vlny generované srážkou děrných děr už šíří vesmírem jednou provždy, tj. jakmile jednou dorazí k Zemi, tak už je možné je detekovat kdykoliv, tj. že k Zemi dorazily už dávno, akorát jsme je nebyli schopni dříve detekovat?

2 2
možnosti
PR

P85a98v93e30l 67R76i25e16d84l

3. 10. 2017 15:43

Do této doby analyzováno více epizod, minimálně čtyři, registrováno a zatím neodhaleno jich bude víc. Přesnost aparatur je taková, že by měly zachycovat desítky kolizí černých děr ročně.

Detaily zde (opravdu doporučuji pročíst):

http://www.osel.cz/9572-dalsi-kolize-cernych-der-zaznamenana-pomoci-gravitacnich-vln.html

2 0
možnosti
MS

Článek je zde sice později než na jiných serverech, ale obsahuje víc než elementární informace na tři řádky. R^

1 0
možnosti