Diskuze

Zemřel Armin Delong, světově známý zakladatel elektronové mikroskopie

Ve věku 92 let zemřel v Brně v noci ze čtvrtka na pátek Armin Delong, světově uznávaný vědec a zakladatel elektronové mikroskopie v někdejším Československu. Informaci z webu Českého rozhlasu Brno potvrdila vědcova dcera Silva Macková. „Mohu potvrdit, že tatínek zemřel ve čtvrtek v noci. Těžko se s tím smiřujeme, ale zemřel tady doma, jak si přál.“
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Říkejme pravdu!

Armin Delong byl v období 1953 - 1990 nejen světově uznávaným vědcem, ale i v Českosovensku. V roce 1953 byl spolutvůrcem československého elektronového mikroskopu, za který dostal Sátní cenu a Řád práce. V roce 1956 byl jmenován vedoucím nově zřízeného

Ústavu přístrojové techniky ČSAV. Další elektronový mikroskop získal na Expu 1958 zlatou medaili a stal se, spolu s dalšími pokračovateli základem rozsáhlé špičkové výroby v Tesle Brno. Vývoj dál pokračoval v roce 1985 Elekronovýmn litografem. Vrcholem jeho činnosti byl elektronový rastrovací mikroskop, ukončený jeho nástupci v roce 1996.

V roce 1978 byl jmenován profesorem VUT v Brně, v roce 1981 akademikem a v roce 1990 dokonce ministrem pro technický investiční rozvoj a místopředsedou vlády.

Trhlí ekonomové, především Václav Klaus a Vladimír Dlouhý však rozhodli, že stát žádný technický a investiční rozvoj nemá podporovat a že trh vyřeší vše.

Ministerstvo bylo v červnu 1990 zrušeno, podpora technického a investičního rozvoje zrušena a vědecká, výzkumná a vývojová základna prakticky zlikvidována. Bylo nám usouzeno stát se otrockou montovnou zahraničních firem.

Armin Delong byl nucen pro svou obživu založit laboratoř Delong Instruments a od roku 1993 spolupracovat v Technologické burze. Ta však skončila svou činnost v roce 1997. Přesto dále pracoval elektronickém mikroskopu pro biolologický výzkum.

Jediné ocenění, které dostal po roce 1989 byla v roce 2005 cena Česká hlava a to k jeho osmdesátým narozeninám.

Jediný kdo na něj nezapomenul byli jeho žáci a město Hranice, kde studoval na gymnáziu, a kde po zakoupení elektrické stavebnice začal s prvními pokusy. A hlavně, kde našel svou celoživotní lásku Jindřišku Českovou, se kterou se oženil a měl dvě děti. A v těžkých životních situacích nacházel vždy útěchu v hudbě. Čest jeho památce.

8 0
možnosti

Na chlapa krásný věk, navíc po sobě zanechal nesmazatelnou stopu. Rodině upřímnou soustrast.

4 0
možnosti
Foto

Dobří, pro lidsto prospěšní, lidé umírají.

A Milouš Jakeš stále žije. Ani peklo ho nechce.

1 1
možnosti