Diskuze

Návrat těžby na Cínovec? Co byste měli vědět o českém lithiu

V posledních dnech tak hojně zmiňované zásoby lithia v České republice nejsou sice ze světového hlediska nijak ohromné, ale také nejsou zanedbatelné. A byť jde o relativně novou surovinu, jeho těžba se může vyplatit jen díky starým cínoveckým známým.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Rozprava o memorandu byla jen a pouze předvolební politikum. Licenční poplatky z polotovaru-uhličitanu lithnatého je opravdu o drobných. Opravdu zajímavé peníze by přinesla až finalizace produktu u nás (baterie) na čemž se v memurandu obě strany shodly. Memorandum o spolupráci byl dle mého krok správným směrem a budoucí vláda se k tomu bude muset vyjádřit.

2 1
možnosti

Děkuji za odkaz, to bylo poučné. A mimochodem, ohledně množství lithia na Zemi měli pravdu, skutečně jsem tam měl překlep v číslici (15. nejhojnější místo 25. nejhojnějšího).

0 0
možnosti
Foto

Je třeba vidět další souvislosti:

v pondělí byl poklepán základní kámen továrny Magna Energy Storage v Horní Suché u Havířova, která se zaměří na velkokapacitní lithiové baterie od českého vynálezce Jana Procházky, ze společnosti He3da.

4 0
možnosti

Co byste měli vědět o australském lithiu, které se jak na potvoru nachází na našem území? No že z jeho zisků budou pravděpodobně taktéž spolufinancovány volební kampaně ČSSD a ANO v letech budoucích?

1 0
možnosti

Máte bohužel chybu 5x.

Úhrada z vydobytého nerostu nebude $500 na tunu, ale $100 na tunu té sloučeniny.

Důvodem je, že v nařízení vlády se uvádí: "2. Sazba úhrady za uran, cesium, cín, lithium, mangan, měď, rubidium, wolfram a zlato je stanovena za čistý kov v koncovém produktu těžby a úpravy vydobyté rudy."

Čistým kovem je to lithium. V těžené prodávané sloučenině uhličitanu lithného (která se prodává za ty ceny, které uvádíte, byť ty ceny jsou volatilní a mohou se i zhroutit) je však hmotnostně lithia pouze 19%. Zbytek hmotnosti dělá uhlík a kyslík.

Ergo úhrada z vydobytého nerostu bude pětinová. Takže to bude okolo 1% z koncové prodejní ceny. Ze zisku to může být více.

Dnes Pelikán ve Sněmovně říkal, že těch 5% bylo uvedeno i v důvodové zprávě k vládnímu nařízení 98/2016 Sb., kterou připravovalo MPO. A že kvůli tomu pro něj i hlasoval.

Jindy zase poslanci odhlasovali 5 letou fixaci sazeb z úhrady. Dohromady to znamená, že se s tou sazbou nedá 5 let hýbat.

1 0
možnosti

Do čtyř let se sotva rozběhne těžba.

1 0
možnosti

Nejde recyklovat to co je v Lixx bateriích, které se vyhodí a zahrabou pod zem?

1 0
možnosti

Zatím to nikdo nedělal, protože to nebylo zapotřebí. A navíc je jich málo: trh roste tak rychle, že prostě není dost starých baterií. Samozřejmě, časem to může být velmi zajímavý byznys.

2 0
možnosti

Akumulátory nejsou jedinou pespektivou pro litium. Je tady ještě jedna, dokonce ještě větší záležitost - jaderná syntéza.

0 0
možnosti

No, perspektiva je možná trochu silné slovo...

2 0
možnosti

Článek dobrý a zajímavý. Pouze mi z toho ale nevyplynul závěr, co si tedy myslet o tom údajném vytunelování. Hrozí tedy, že zahraniční těžařská společnost získá většinu zisků a marží z vytěženého kovu a ČR zbydou jen drobné, případně ještě navíc náklady na následnou sanaci a rekultivaci, nebo se to dá ještě zachránit (ať už ze zmiňovaného memoranda, důlních zákonů, nadnárodních dohod a pod. plyne cokoliv)? Já osobně totiž i po přečtení memoranda tu hysterii okolo pořád celkem chápu - je tam spousta odkazů na zákony, smlouvy a nadnárodní dohody, které indikují, že případní právníci a soudci by se měli čeho chytit, kdybychom s tím chtěli něco dělat. I ty povinnosti investorů jsou takové pofidérní - "jsou ochotni podporovat zpracování v místě až do finálního produktu" zase indikuje, že to tak skončit ve finále vůbec nemusí.

6 0
možnosti

Smlouva o ochraně investic platí i bez memoranda.

2 0
možnosti

J75a25n 98K90o24t76a26s

16. 10. 2017 13:39

Takže stát by měl dostat 500 USD za tunu čistého vytěženého Lithia, když cena 1 tuny Li2CO3 na trhu je víc jak 7500 USD. Pokud dobře počítám, tak 1 tuna čistého Lithia jee obsažena v 5,3 tunách uhličitanu litného. Stát tedy dostane 500 USD z každých minimálně 39750 USD, které těžař utrží. To je něco malinko přes 1% ceny suroviny. Tohle někomu fakt přijde výhodné? Mě to spíš připomíná krásné české tunely z minulosti...

9 5
možnosti

Počítáte špatně. Navíc vám chybí započtení nákladů na těžbu.

2 1
možnosti

L90a21d55a 28N16o24v84a26k

16. 10. 2017 10:28

hlavně aby nepřejmenovali Cínovec na Lithiovec....

8 0
možnosti