Diskuze

Hlavního strážce před rakovinou známe už 40 let. Ale neumíme ho využít

Gen, který hraje nejdůležitější roli v boji proti rakovině, známe už desetiletí, ale v moderní cílené léčbě se nevyužívá. Náhrada za něj přitom v buňce není, píše pro Technet.cz molekulární biolog Zdeněk Andrysík.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

p53 je i transkripční represor, nejenom aktivátor. Zkoumali jste i geny, jejich expresi p53 potlačil?

0 0
možnosti

p53 je pouze aktivator. Ukazali jsme to nejen my v clanku v GR, ale i jini, doporucuji napr. Fischer, 2014, 2017. Domnela represe je prikladem toho sumu v datech, o kterem jsem se zminoval v textu.

0 0
možnosti

Vidím, že život je neskutečný boj každou vteřinou, i když jsem právě v klidu domova, v naprostém bezpečí. Můžu mít také dotazy?

1) Jaký je smysl existence rakoviny? Ví se to? Přece když zabije hostitele, zabije tím i sama sebe. Je tedy její cíl zničit sama sebe? a cestou k tomu zničení sebe sama si náležitě užít (množit se)? Může mít rakovina nějakou evoluci? Kdyby vyhrála ten boj, (že by napadaný hostitel umíral velmi brzy po narození - před rozmnožením) vlastně by ho i prohrála... protože by s takovou neměla koho napadat. (aneb co by se stalo, kdyby ze světa náhle zmizel TP53).

2) Existují lidé, kteří jsou vůči rakovině imunní, tedy že se u nich rozvinula a následně ustoupila?

3) Jaké je tempo rakoviny, například tlustého střeva, nebo prsu. Postupuje stejnou rychlostí, nebo se stále zrychluje (tím, jak oslabuje tělo), případně to snad kolísá? Jak dlouho se dá žít s nijak neléčenou rakovinou (např. toho Prsu)?

4) A co si myslíte o léčbě rakoviny konopím – je to jen placebo, nebo na tom něco je? Je pravdou, že rakovina je o psychice? Resp. že jí spustí časté stresy a obecně psychická zátěž?

Z článku jsem si odnesl dojem, že je úplně jedno, jak se budu stravovat, jak budu myslet (stresy), že chytit ji můžu prostě kdykoliv - resp. už ji mám, pouze s ní bojuji na buněčné úrovni už od narození. Tak snad moje TP53 nemá svázané ruce.

Je to výborný a čtivý článek, úplně jsem si ten boj představoval :)

3 0
možnosti

Předpokládám sice, že dotaz je cílen na autora článku, ale dovolil bych se k němu taky vyjádřit. Nejprve na začátek je nutné si uvědomit, že rakovina je velice komplexní záležitost. Není to nějaká jednoduchá věc, která nastane z ničeho nic, že člověk rakovinu nemá a najednou má. K jejímu plnému rozvoji je nutno, aby nastalo více kroků, které se dějí postupně. Na samém počátku je většinou nějaké poškození DNA buňky (fyzikálně - různé typy záření - RTG, UV, gama atd., chemicky - mutagenní látky, biologicky - např HPV viry nebo taky dlouhodobý chronický zánět působí jako prekanceróza a nebo spontánně - mutace probíhají samy od sebe). Buňka má v sobě mechanismy, které můžou poškození DNA opravovat, takže pokud k poškození dojde, můžou tyto mechanismy zasáhnout a DNA opravit. Co je ještě důležité říct, tak jedna mutace v buňce většinou nevede k přeměně v nádorovou buňku, většinou je takových mutací potřeba více. Pokud je ale DNA neopravitelná, zasáhnou mechanismy jako je právě např. p53, které donutí buňku spáchat programovanou buněčnou smrt (apoptózu). Pokud selže i tento mechanismus a buňka se zvrhne, tak pak je na řadě ještě imunitní systém, který takto zvrhlou buňku pozná a zlikviduje. Až teprve pokud selže i tento stupeň ochrany, tak se buňka začne nekontrolovaně množit a vytvářet další stejné špatné buňky jako je ona sama a propuká nádorové onemocnění samo o sobě. Nejprve vznikne lokalizovaný nádor, který se nachází v jednom místě a potenciál ho vyléčit je vysoký, protože ho stačí vyříznout a máme vyhráno. Problém je ten, že onemocnění v těchto časných stádiích se většinou ještě nijak neprojevuje, nemocný nemá žádné problémy a proto nevyhledá lékaře. Časem jak nádor roste, tak se z něj začnou uvolňovat maligní buňky do lymfatického a krevního oběhu, které jim umožní se zanést na jiné místa v těle, kde se můžou zase množit a vytvořit sekundární nádory - metastázy. V této fázi se bavíme o diseminovaném onemocnění, které se už nedá léčit prostým vyříznutím.

5 0
možnosti

Líbí se mi ta interakce - autor článku - čtenáři, na technetu ne zcela vzácná, kdy se můžou zodpovědět z článku vyplývající otázky a upřesnit případné nepřesnosti. Kéź by to tak bylo vždy i v jiných rubrikách.

0 0
možnosti

J86a72n 85M69a88l64ý

13. 11. 2017 20:08

Díky za článek a měl bych rovnou dotaz. Jaký vedlejší účinky má onen lék, který zastavuje bujení rakoviny, pokud je v těle stále přítomen? Protože jinak bychom ho preventivně baštili asi všichni.

2 0
možnosti

Dekuji! Ty negativni ucinky jsou zejmena nedostatek bilych krvinek (neutrofilu) a krevnich desticek. Nic fatalniho, ale neprijemna komplikace.

Jinak dlouhodobe vyssi aktivita p53 bohuzel zrychluje procesy starnuti.

4 0
možnosti

Diky za skvely a velmi ctive napsany clanek! R^R^R^

0 0
možnosti

M31i40l19a51n 19V45o63l39e54k

13. 11. 2017 18:01

Dík za článek. Už jsem si tady na Technetu myslel, že každý článek musí obsahovat příběh a politiku.

0 1
možnosti

J14o62s52e93f 74N78o15v47a13k

13. 11. 2017 16:31

Díky za úžasný článek. Napsáno srozumitelně i pro laika jako jsem já. Netušil jsem, jak mravenčí práce to může být. Netriviální pokusy s tisíci vzorků, které nakonec mohou prokázat pouze to, že se jedná o slepou uličku...

Obdivuji lidi, kteří toho jsou schopni. Ještě jednou díky za skvělý článek i za trpělivou práci při výzkumu!

11 0
možnosti

Mili ctenari,

dekuji Vam vsem za pozitivni ohlasy, uprimne si jich vazim. Pokusim se Vam odpovedet v ramci moznosti na Vase dotazy.

S pranim vydareneho dne

Zdenek Andrysik

16 0
možnosti

Nezaregistroval jsem, kde se tp53 v tele nachazi. Je to v krvi nebo vkosti? Kdyz je jen jeden jak muze zasahovat po celem tele? Tento clanek velmi krasny a pro laiky pochopitelny. S vyjimkou vyse popsaneho

0 1
možnosti

Děkuji za srozumitelný článek ! R^

11 0
možnosti

H24y92n57e97k 31M84r67t82v96ý

13. 11. 2017 10:11

tak to je chabej strážce, když si nechá "svázat ruce" tak často a ani největší vědecké kapacity 40 let nenapadá, jak danou slabinu ošéfovat.

takže jedině vytvořit člověka, co bude mít desítky kopií jako slon, ale to se nás už existujících stejně netýká.

1 0
možnosti

Mate pravdu, ale lze se na to podivat i z druhe strany: Vzdy, kdyz se rakovine podari vyradit dulezity protinadorovy system, ma nakroceno k "uspesnemu" rozvoji protinadoroveho bujeni.

K vasi poznamce o genove uprave lidi: Nemyslim, ze bude treba "tvorit" cloveka upravou geneticke informace embryi, to je velmi citliva otazka a myslim, ze by mela byt otevrena jen v pripade napravy vrozenych vad, nikoliv pro "vylepsovani" a tvorbu nadlidi, v tomto myslim panuje velmi siroka shoda napric vedeckou komunitou i nasi spolecnosti. Na druhou stranu existuji moznosti, jak vnest geny do bunek dospeleho organismu, popripade jak upravit jeho existujici genom. Takze se to muze tykat i nas, zijicich lidi, bohuzel celou proceduru nemame jeste dobre zvladnutou a stav, kdy to budeme umet bezpecne a spolehlive, je podle meho jeste vzdalen dlouhe roky, mozna desitky let.

2 0
možnosti