Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Pravda má krátké nohy, ukázala rozsáhlá studie. A můžeme si za to sami

Nepravdivé a smyšlené zprávy se po internetu šíří rychleji než zprávy pravdivé. Výzkumníci z MIT zkoumali šíření 126 tisíců ověřených zpráv na síti Twitter. Zjistili, že nepravda má o 70 % větší šanci na sdílení než pravda. A to navzdory tomu, že nepravdivé zprávy sdílí méně důvěryhodné profily.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LK

Je to vždy úhel pohledu - pravda se pro nás stává to, co chceme aby pravdou bylo.

Právě tato studie je příkladem toho, že si za toto můžeme sami. Protože si nemáme klást otázku zda má tato studie pravdu. Bude tato studie brána jako základní postulát v našich dalších úvahách o pravdě či lži? Nehledě na to, že takovýto postulát může hrát velkou roli v omezovaní svobody kyberprostoru.

0 0
možnosti
LM

Jo proto rad utikam v praci do toho IT sveta, kde je pravda a lez celkem dokonale definovana..

0 0
možnosti
MV

Celá ta studie je podfuk. O tom, jestli zvítězí "pravda" nebo "lež", rozhoduje autor studie, a to tím, jaké pravdy a nepravdy zvolí. Atraktivní fáma se vždy bude šířit rychleji než nudná "pravda". V tomto případě si autoři zjevně přáli, aby zvítězila lež, a celý výzkum tomu přizpůsobili.

Je jasné, že výrok "Neexistují žádné statistiky o Romech" (pravda) prohraje s výrokem "82% dospělých Romů bylo někdy odsouzeno pro trestný čin" (nepravda).

Při troše dobré vůle to ale mohlo dopadnout obráceně. Kdyby výzkumníci postavili pravdivý výrok "Janička (9) za záhadných okolností zemřela v Anglii" proti nepravdivému výroku " Milan (65) čekal na přepážce VZP půl hodiny na vystavení duplikátu průkazky" pak věřím, že by pravda zvítězila.

1 1
možnosti
JB

Všiml jste si v článku na jak velkém výběru zpráv byla studie dělaná? To by se autoři pěkně zapotili, než by si v nich ještě našli takové, aby to vyhovovalo požadavku o atraktivnosti.

A máte kromě výsledku nějaký důvod, proč je z toho podezíráte?

3 0
možnosti
DD

Jeden z problémů vidím v přílišném zjednodušování. Do určité míry je podle mého potřeba, ale co je moc, to je moc. Myslím, že většinu věcí lze zjednodušeně popsat v přibližně 10 větách, přičemž dojde k uvedení laika do tématu a vystihnutí podstaty. Přijde mi ale, že se dneska z těch 10 vět víc jak půlka vyhodí a místo nich se dá bulvární balast.

Mrzí mě, když se např. na motoristickém serveru v článcích nerozlišují různé druhy emisí a míchají se dohromady, tím spíše, že je to na specializovaném webu, kde bych očekával ještě větší míru odbornosti. Nebo když se něco, co je ve fázi "na papíru to teoreticky funguje" prezentuje ve stylu "zítra to bude v obchodě a nic jiného nemá smysl".

Na technetu se mi líbí, že zde většinou nejsou jednoznačné závěry, ale shrnutí kladů a záporů, které si každý může zhodnotit podle svého hodnotového systému. Tak by to podle mého mělo v médiích vypadat. Napsat úderný článek zvládne každý, ale projít několik různý zdrojů, několik studií (včetně zahraničních), zajistit grafiku a napsat o tom srozumitelný článek, to chce pravého novináře.

Chápu ale, že úderný závěr zajistí více reklamy a média nějak přežít musí. Dnes je navíc problém, že i kdyby došlo u mainstreamu k nějakému kodexu, tak si v tu ránu může někdo založit blog, který se údernými senzacemi dostane nahoru (ale nějaký efekt by to mělo). Kdyby se mainstream hromadně zpoplatnil, pak by ještě více lidí čerpalo z alternativních webů, takže tudy podle mého cesta nevede.

5 0
možnosti
Foto

Co je lež, názor? Co je pravda, směr odkud informace přišla? Která je ta správná studie, ta, která má nejblíže zadavateli? Jací respondenti byli vybráni, takoví kteří byli loajální? Žádný redaktor iDnes nemůže tvrdit, že zná absolutní pravdu na každou informaci, dezinformaci, konspiraci. Víte, že mnoho vědců v historii bylo za konspirátory a dokonce byli lynčování?

1 0
možnosti
OH

Chceš něco říct, nebo se jen potřebuješ vyfňukat?

0 0
možnosti
JB

v okamziku, kdy pracuji s tim, ze snopes (a podobne) je duveryhodny zdroj pro overovani informaci - ziskava cela studie trhlinu......asi tak velikosti Grand Canyonu ...

1 1
možnosti
JB

Snopes svoje ověření vždycky velmi důkladně zdůvodní a uvede zdroje. Jaký konkrétní problém s nimi máte? Nějaký odkaz, kdy pochybili?

0 0
možnosti
JV

J74a35n 96V92a72l15e43č13k97a

13. 3. 2018 18:57

Přečetl jsem slušnou část diskuze. Několikrát se narazilo na problém se zjišťováním, co je vlastně pravda. Nikde jsem ale nenašel ani zmínku o tom, že danou informaci si nemusíte v hlavě zařadit jen jako pravdu nebo nepravdu. Můžete pokrýt celý prostor, kde na jedné straně je pravda, na druhé nepravda a uprostřed je "nevím, jestli se tomu dá věřit.

Příklad: Narazíte na Technetu na něco obzvlášť neuvěřitelného a řeknete si "To je podezřelé, ale je to z kvalitního zdroje, budu to považovat za pravdu s pravděpodobností 75%". Pak si to nezávisle přečtete na Oslu a řeknete si, že to teda bude pravda tak na 85%. Potom si všimnete, že každý článek je založená na jiné studii, která nezávisle došla k tomu samému, načež se tomu už provozně dá říkat pravda (přestože úplně jistí si stejně být nemůžete, ale velmi nadstandardně jistí ano).

Když takhle aplikujete důvěryhodnost (zdroje i zprávy jako takové), není takový problém, že nevíte přesně, jestli je to pravda, nebo ne. Když více neúplných jistot míří stejným směrem, tak to tak prostě nejspíš bude, a naopak. A pokud takhle potkáte rozporuplné zprávy, víte, že jim nemáte moc věřit, protože nejmíň jedna byla špatně, takže se to obecně nejspíš neví.

Nejlepší pak je tu míru nejistoty vyjadřovat, i když se o tom s někým bavíte. Snažím se třeba "počítat ruce", rozlišuju zprávy z první ruky (od člověka, jemuž se to stalo), z druhé ruky (stalo se to kamarádovi člověka, co mi to říká), z třetí ruky a "někomu se prý stalo". Případně když vyprávím, co jsem četl, snažím se zhodnotit důvěryhodnost, a pokud to není důvěryhodné, ale dost zajímavé, abych to přesto zmínil, tak na to upozornit. Nevím, možná je to otravné. Ale nevím, jak lépe předat informace, u nichž si nejsem jistý přesností.

.

Každopádně je hlavní si uvědomovat, jak moc je informace důvěryhodná, když už nevíte přesně, jaká je pravda.

4 0
možnosti
TT

A už vůbec nevzali v potaz, že kdyby obnovily svoji činnost noviny Hrom, tak že bych si začal číst nepravdivé, resp. pravdivé články v poměru cca 3:1... ;-)

0 0
možnosti
AH

Jo, sazka na blbost byla vzdycky sazka na jistotu.

1 0
možnosti
AA

A55l80e94š 50A53d25a44m

13. 3. 2018 16:07

Přiklonit se k faktům vyžaduje vlastní studium, zapojení rozumu a celkově více času, než když člověk prostě přijme nějakou populární myšlenku, která může být zcela nepravdivá. Navíc pro lidi obecně je rozum až na druhém místě. Rozhodují se pocitově.

1 0
možnosti

P36e47t23r 92Š49k85o86d75a

13. 3. 2018 14:39

Lid chce být klamán, protože pravda je moc složitá. To není z mé hlavy, ale takhle nějak ten citát zní. A myslím, že pro dnešní dobu to sedne jak pr... na hrnec. Nějaké ověřování v době soc. sítí, SMS, apod.? Zbytečné, zdržující.

1 1
možnosti
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi jsou 4 příspěvky

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!