Diskuze

Hodinky po dědovi jsou jako napínavá detektivka. Nikdy do nich nefoukejte

Víte, že uvnitř hodinek nebývají diamanty, i když je to na nich „napsáno“? A proč myslíte, že se do hodinek nesmí foukat? Možná i vy máte někde na půdě nebo v přihrádce malý poklad. Hodinky po předcích, které už léta nejdou, ale mohou zase oživnout. Podívejte se, jak se dají po čtyřiceti letech rozchodit hodinky z války.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Hodinky nikdy neotvirejte - dostane se do nich vlhkost" ! To je nesmysl, ta vlhkost tam uz davno byla. Hodinky se delily na vodotesne ci nikoli a bylo to jiz na nich napsano. A i ty tesne po par letech prestaly tesnit. . . Jinak souhlasim s tim, ze rez je nejvetsim nepritelem !

0 0
možnosti

Mechaniky jednou za 5 let k hodináři. Lol a kde ty hodináře jako brát? Poté co umřel starej jsem šel k mladýmu vyměnit trapné sklíčko. Vzal je do ruky a začal skrímat , mechaniky já nedělám, na to já sahat nebudu.

0 0
možnosti

... tak jsem se znovu podíval na fotky v tomto článku, tentokrát už ve velkém, a zjistil jsem, že přesně tyhle Doxy mám také... Takže kdyby mi někdo doporučil hodinářství v Brně, byl bych rád. Hodinky už pár hodinářů zažily (včetně Strnada v Brně) a jeden starý pán (Fr. Konečný z Brna) jim dokonce vyrobil i nové sklíčko z plastu... Bohužel, stále nemají natolik přesný chod, aby mohly opustit vitrínku v bytě...

0 0
možnosti

Mám dost zásadní námitku. V češtině se pod jménom fosfor rozumí prvek, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Fosfor

V angličtině je to Phosphorus.

V hodinkách (a jiných světélkujích záležitostech) se ale používá něco úplně jiného. Většinou ZnS, obecně luminofor, v angličtině Phosphor, viz

https://en.wikipedia.org/wiki/Phosphor

Že se to v angličtině jmenuje podobně vyplývá z toho, že páry Fosforu světélkují, ale v žádných hodinkách ani světélkujících přívěšcích ani světélkujících samolepkách by neměl být ani atom Fosforu.

A Radium ani Tritium samo o sobě nesvítí, jenom budí nějaký luminofor, se kterým je smíchané, třeba ten ZnS nebo SrAl2O4. (Takže je možné mít staré hodinky opatřené radioktivní barvou, které už nesvítí, protože je luminofor "vyšeptalý", ale radioaktivní budou ještě stovky let (v případě použití Radia)).

Naprostá většina dnes prodávaných světélkujích záležitostí je ale neradioaktivní. I ty v článku zmiňované barvy. Luminofor nabere energii z dopadajícího světla, "nasvítí se", a ve tmě pak světlo postupně vyzařuje a pohasíná. Radioaktivní prvky se používají jen tam, kde to musí světélkovat dlouhodobě, i když bude stále tma. Dneska frčí relativně bezpečné Tritium, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Tritium .

0 0
možnosti

Dával jsem staré hodinky firmě Strnad v Brně, bohužel nepodařilo se. Tak zkusím váš tip :)

0 0
možnosti
Foto

Strnad je mizerný hodinář. Nebrat.

0 0
možnosti

Super článek. Také jsem zdědil po dědovi letecké hodinky Doxa. Bohužel, přestože byly u několika hodinářů (i v Brně, u zaměřených na staré hodiny), tak nejdou přesně, takže jsou použitelné jen jako dekorace :(

0 0
možnosti
Foto

Nevzdávejte to. :-) Poraďte se na forum.chronomag.cz

0 0
možnosti

4 s/d u 70 let starých hodně nošených hodinek není vůbec špatný. To je míň než moje nová mikrovlnka s diginálníma hodinama ;-D

2 0
možnosti

Hodiny co se řídí střídáním fází v elektrické síti se dají rozhodit celkem snadno, nedávno to byl tuším nějaký celorepublikový problém se zpoždďováním hodin, který tuším souvisel s dodávkami proudu na Balkán. Já to poznal podle toho, že se můj budík přestal předcházet :-)

5 0
možnosti
Foto

Opravdu krasne remeslo. Kdyz se podivam na svoji sadu naradi, kde je nejmensi klic 8mm, tak tise zavidim.

1 0
možnosti

Já ne. Vše menšího je bohužel pod mé rozlišovací schopnosti.

0 0
možnosti

Fantastické, díky za článekR^

2 0
možnosti

Mám hodinky značky Citizen, černý ciferník, permanentně svítící ručičky a časové značky, samozřejmě bateriové, protože mechanické byť sebelepší na ně co do přesnosti nemají nárok, o ceně za pořízení a případných opravách ani nemluvě.

0 0
možnosti

Nosit mechanické hodinky není žádný ekonomický kalkul, je to otázka filosofie

16 1
možnosti