Diskuze

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George Lucase. Nahrával s Michaelem Jacksonem i Frankem Sinatrou. V rozhovoru jsme si s Allenem Sidesem povídali o současném hudebním průmyslu, muzice i streamovacích službách.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

No klobouk dolu a palec nahoru. Skvely clanek, ktery pohladil ucho. To snad poslal Pan Pacner z vesmiru. Preji vice takovych redaktoru, kteri i vedi o cem pisi. Skvele a dekuji.

0 0
možnosti

Kdyby takto byly napsané všechny články na iDnes, bylo by to nejlepší elektronické periodikum na netu. ;-DR^

0 0
možnosti

P20a71v73e65l 74G50n63i65d97a

27. 2. 2019 22:59

Článek super. Po dlouhé době něco co mne mile překvapilo a dočetl jsem s chutí až do konce. Na elektro škole jsme měli učtele Styrnu a ten do nás bušil HiFi normu 20Hz-20kHz. Při záznamu i reprodukci. Co jsme ve druháku spočítali repro vyhybek se nedá vyčíslit. V honbě za čistotou zvuku jsme stavěli zesáky s elektronkama bo tranzistory šumí...

A dneska je pro mlade vrcholem poslechu mobil či jiny chrchlak za kilo cibule v kapse. Tak se neni co divit úpadku hudební branže...:-/

0 0
možnosti
Foto

Radost číst .. díky autorovi i Allenovi :)

2 0
možnosti

J40a52n 81K65u27d83e91r40a

22. 2. 2019 14:26

Člověk si chce užít kvalitní živý koncert a za hodinu už toho má plný zuby, jak to zvukař "ohulí". To je potom škoda utratit třeba 1500,-. Na koncerty popové hudby nemá ani smysl chodit.

1 0
možnosti

"Před dvaceti či třiceti lety hudebníci vyráželi na turné, aby propagovali album. Nyní vydávají album jako reklamu turné. Prodeje alb jsou velmi nízké."

- no a tak to ma ale prece byt, ne? opravdu mi neprijde spravne, ze nekdo JEDNOU neco zahraje, a pak z toho zije dalsich 20-30 let... Zadne jine povolani, vcetne vysoce kreativnich (architekti, programatori), nezije dokenkonecna z neceho, co vytvorili jednou...

2 5
možnosti
Foto

R13o31b20e31r33t 87R67a89j17s

13. 2. 2019 17:45

Skvělý rozhovor! Je pravdou, že v našem skromném nahrávacím studiu využíváme k mixu také 48kHz/24b kvalitu i kvůli množství dat. Musím ovšem hned vyzkoušet, zda opravdu 192kHz/24b bude znamenat nějaký slyšitelný rozdíl. Já vycházím z pragmatu, že mikrofony stejně více než 18 - 20kHz v reálu nevezmou a k zaznamenání potřebujete vždy minimálně dvojnásobnou nosnou frekvenci, takže čistě teoreticky bohatě stačí rozlišení 48kHz, pokrývající perfektně slyšitelné spektrum, jež lze při poslechu libovolně upscalovat, což kupodivu smysl opravdu má nejen pro pocit, ale také pro poslech. U bitové hloubky, definující dynamiku nahrávky, je to při nahrávání jasné. Tam není co řešit. Ale že by nosná frekvence nad 48kHz hrála tak významnou roli? Hmmm... Asi jo, když to říká Allen. Máme celkem dobrý poslech, který samozřejmě s tím, na co je on zvyklý, patrně nebude stát za nic. I přes to by mě zajímalo, zda bych dokázal 192kHz od 48kHz vlastním sluchem rozlišit a pokud ne, tak zda by to dokázal kdokoliv jiný. Osobně o tom zatím pochybuji, ale vyzkouším to každopádně. Dále mě zarazila metoda downscalingu, kterou Allan využívá: D/A (192/24) -> analog -> A/D (48/24). To mi neříkejte, že to nejde udělat šetrně bez nutnosti nasazení analogového prvku? Vím, že nastavení anti-aliasingu může chvíli zabrat, pokud potřebujete docílit nosné frekvence, neodpovídající polovině nebo dvojnásobku originálu, když to zjednoduším, ale dávat mezi to analog...? No asi bude mít pravdu. Přecijen jeho zkušenosti se s našimi nedají srovnávat. To mám zase brouka v hlavě. Každopádně děkuji Technetu za tento inspirativní rozhovor, nad kterým budu ještě dlouho přemýšlet! :-)

19 1
možnosti

Cela finta je, ze kdyz na to koukam jako na sinus, je to v pohode. Sinus 18kHz nasamplovanej 48kHz vyleze zase jako sinus, postara se o to low-pass filtr na vystupu toho mikrofonu. Ale kdyz to neni sinus, tak tam jsou dle pana Fouriera harmonicky a ty jdou pryc - i obdelnikovy signal 18kHz nakonec vyleze jako sinus 18kHz. A prestoze se u mikrofonu udava jako mezni kmitocet (treba) 18kHz, neni to kmitocet nad kterej nic nezaznamena, jenom citlivost je mensi nez nejaka definovana hranice (-3dB? -6dB?) z maximalni citlivosti.

Co se toho resamplingu tyce - to je imho jenom otazka nasazeny matematiky a zadani pro toho, kdo to programuje. Dejte mu lepsi a preciznejsi zadani a napise ten resampling lip.

3 0
možnosti

Myslím, že kvalitu hudby moc lidí neřeší, je to totiž pod jejich rozlišovací schopnosti. Prostě slyšej písničku a jsou spokojeni.

A když už je v článku zmíněn Bieber, tak nedávno byl v TV dokument, kde jeho fanoušci a fanynky z ČR řvali blahem jen proto, že ho mohli živě vidět na nějaké střeše a to ani nezpíval, jak se ovšem v tom pořadu ukázalo, byl to podvůdek, který vymyslel KAZMA a podstrčil jim dvojníka. Takže si troufám živé koncerty už dávno nejsou o hudbě, ale o orgasmu! Proč by někdo chodil na koncert kapely, která stejně hraje ze záznamu, mačkal se tam v dešti a blátě s dalšími lidmi a cpal si do uší špunty, když si to může pustit v pohodlí svého domova?

2 0
možnosti

I51v35a81n 90H46o94l52a19s

13. 2. 2019 6:37

> originálního třístopého pásku

8-o8-o8-o

Třístopý záznam umožňovaly které stroje??

0 0
možnosti

Mam truchu jiny nazor.

Z 20 az 30 koncertu mohu za dobre oznacit jen moje prvni dva. Australian pink floyd show v ostrave a ken hensley ve zline - klubovka. Cca roky 2008

Zbytek byl vzdy strasnej, at uz tady nebo v zahranici.

Jde jen o show pro "lidi", aby "videli", mohli si zahulakat, tlacit se mezi dalsimi snazit se s nimi bavit aspon tak, ze si vyrvou hlasivky do ucha toho druheho, glgat prechlazeny gambrihnus z kelimku a udelat si udelat selfie...

Nic, az tak moc proti tomu nemam, kdybych mel moznost jit za stejne penize na nejaky opravdovy zazitek. At je jeden koncert pro "hluchy ocare" a "zvanili" a druhej kvalitni pro lidi, co prisli za akustickym zazitkem. Dohromady to nejde. Opravdu se vyplati si koupit starou highend sestavu i za 150 a vice tisic, mit opravdovou radost z muziky i z techniky. Kdyby aspon existovala analogie "jit do kina" ale jen pro spickovy poslech... vetsina lidi vubec netusi o cem vsem je muzika jako zvuk. Mam pocit, ze lidi ji casto vnimaji spis jako vylet v myslenkach zpet do minulosti, jako moderni nahrasku zjednodusenou a plytkou poezii a chteji neco jednoducheho chytlaveho plytkeho a za kazdou cenu zabavneho.

Nastesi to tak neni uplne a i ja jsem nekdy kamarady a pritelkyni "kulturne obohacen" nekdy o zajmave a mnou opomijene veci jindy se mne pokusi uchvatit necim az za hranici popu a dřepu. Je naopak problem s prilisnou rozmanitosti kdyz mate skupinu lidi na akci a chcete jim doprat muziku, tak se cokoli bude libit jen 5-40% osazenstva a zbytek chce vzdy neco jineho...

Kdyz delaval otec bečky, tak to tak nebyvalo. Vetsina lidi rockeri, ale klidne se hrali virtuznejsi veci, sladarny popik, trocha az disca a vetsina lidi dodnes vzpomina, jaky to byvali super akce a nekteri si zpominaji i na super zvuk.

Skoda, ze jsem se nenarodil o 20 let driv kdo vi...

Ted se zase da koupit technika, napr CD prehravac, co stal v 93 roce tehda stejne to co 2 mensi vilky dnes za polovinu prumernyho platu...

Bazary pretikaji slusnymi extra levnymi zesilo

4 0
možnosti

Starou high end sestavu za 150 000 Kč? - copak dnes se už něco takového nedá koupit?

Jinak máte asi pravdu, že většina lidí špičkový zvuk asi nikdy neslyšela.

0 1
možnosti
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.