Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Co se vyplatí sledovat. Začátečníkův průvodce (datovou) epidemií

Řada běžně uváděných ukazatelů o vývoji pandemie covid-19 není pro přesné posouzení jejího skutečného průběhu nejvhodnější, argumentuje statistik Karel Helman. Jak ale sám píše, velkou část těch opravdu zajímavých nemáme jako veřejnost k dispozici.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Dobrý článek.

Rychlý přehled o zvýšenosti úmrtnosti v nejvíce postižených státech a regionech ve světe dává článek

https://www.ft.com/content/a26fbf7e-48f8-11ea-aeb3-955839e06441

Jsou tam dvě skupiny malých grafů s údajem o zvýšení úmrtnosti oproti normálu v procentech. Ze států je na tom nejhůř Peru se 100% navýšením úmrtnosti, z regionů Bergamo s 500% navýšením. Koresponduje to s informacemi o nedostatečných kapacitách pohřebnictví.

1 0
možnosti

Dle mého je jediný relevantní údaj počet hospitalizovaných a zemřelých na 100.000 obyvatel. Tedy za předpokladu že všechny hospitalizované a zemřelé budou testovat.

Všechno ostatní jsou čísla na prognózy debaty a to ješte hypoteticky, neb vycházejí s nerovnoměrně udělaných testů...

0 0
možnosti

Je toho ke komentáři víc. Chápu, že článek je pro začátečníka, ale možná by nebylo od věci přeci jenom zabrousit do problému trošku hlouběji. Nebudu tedy popírat, spíš doplňovat.

Testovací strategie je samozřejmě velký problém, ale s pomocí počtu testů se právě dá odhadovat, jak který stát přistoupuje k řešení problému, případně jestli tam dochází ke změně v tomto přístupu. Změny v počtech jsou vůbec nejčastěji nejvypovídavější o situaci v daném státě.

S počtem hospitalizovaných je bohužel podobný problém. Různé státy kupodivu hospitalizují s jiným přístupem. Dokonce ani počty lidí na JIP nejsou úplně srovnatelné, protože jsou rozdíly v tom, co se považuje za JIP. No a ani počty zemřelých nejsou bez velké obezřetelnosti srovnatelné. Státy je různě počítají, jednotná metodika není (přejdeme, že by mohly taky přímo lhát).

Ani absolutní čísla nejsou úplně k zahození. V počátcích je to dobrý ukazetel toho, kam až to daný stát nechal dojít. Malé státy mají, možná pro někoho paradoxně, méně možností, jak problému čelit. Proto taky mikrostáty mívají relativní čísla dost špatná. Když bych to zjednodušil, viru je jedno, jestli se začíná šířit mezi stovkou tisíc nebo stovkou milionu lidí. Samozřejmě s přibývajícím časem se začíná projevovat nasycenost a tohle číslo je na čase pro srovnávání opustit.

Nadnormální úmrtí jsou hezkým ukazatelem, pokud se v nich ukáže nějaký pík. Supr indikátor, že se stalo něco velmi nepěkného (bohužel pěkné věci se obvykle nedějí). Jinak trpí tím, že nevíme, jak lidi umírali z jiných příčin. Zajímavé je třeba srovnání Švédsko vs. Finsko. V těchto zemích, navzdory deklaracím nebyly přijaté strategie zas tak moc odlišné, život v těchto zemích běžel dost podobně (rozdíly byly, ale ve srovnání např. s Českem méně). Zatímco ve Švédsku mají pík, ve Finsku došlo dokonce k mírnému poklesu. Buď tedy je výsledek velmi citlivý na zvolenou strategii - i malá změna ve strategii může mít velké důsledky ve výsledku, nebo někde něco v těch statistikách páchne.

0 0
možnosti

Zásadní rozdíl ve strategii Švédska a Finska je uzavření hranic.

Zatímco všichni sousedé (Norsko, Švédsko, Finsko) hranice uzavřeli, a tím pomohli většině Švédských regionů, ve Švédsku zůstalo otevřené Stockholmské letiště s přímým napojením na Amsterodam.

2 0
možnosti

K čemu je maturita z matematiky?

1 0
možnosti

Maturita z čehokoliv je dnes k ničemu. Ale znalost alespoň středoškolské matematiky je dobrá k tomu, že se člověk nad podobnými články dokáže zamyslet a porovnat, který z nich více dává smysl.

5 0
možnosti
Foto

Ja si neodpustim rypnuti. Nedavny clanek o skodlivosti

Hydroxychloroquinu z casopisu Lancet byl docela zajimavy. Jenomze dneska na me vybehl tento clanek. Ale mozna je to jen informacni sum: https://www.theepochtimes.com/hydroxychloroquine-study-corrected-after-more-than-100-scientists-question-findings_3371001.html?

0 0
možnosti

To je docela velký průšvih. Ne, že by byl průšvih opravování studií, to se stává, ale tady je to studie, která byla široce citována massmédiy se silným politickým podtextem.

Díky za zmínku!

1 0
možnosti

Dobře zpracováno, velmi dobře a polopaticky napsáno.R^

...skoro jako od Kasíka.;-) (to má být pochvala);-);-)

1 0
možnosti

Mně tedy hlavně chyběl a stále chybí údaj o počtech lidí v karanténě a výsledků jejich testování. Jestli se nově pozitivně testovaní rekrutují z karantény (tedy ze známých zdrojů) je prostě pro chování veřejnosti klíčové. Samozřejmě, že je mi např. líto lidí z dolu Darkov, ale pokud budou veškeré počty nově pozitivních jen z jeho okolí, je to pro zbytek republiky dobrá zpráva.

0 0
možnosti

"Můžeme si také všimnout, že v některých zemích, kde byly zaznamenány neobvykle vysoké počty zemřelých, byly v následujících týdnech zaznamenány neobvykle nízké počty zemřelých. Tato skutečnost by mohla souviset s tím, že onemocnění covid-19 je nebezpečné především pro lidi, kteří jsou ve vážném zdravotním stavu." je zajímavé, že autor článku nepřišel s přirozenějším vysvětlením a to, že tam kde bylo tolik mrtvých byly opatření ještě tvrdší než u nás. A jsem přesvědčen že prudký pád počtu mrtvých souvisí s těmito opatřeními. Těch nemocných a starých, které mohl virus zabít je i v těch nepostiženějších oblastech pořád dost.

0 0
možnosti

Graf končí příliš brzo, ale stejně ve mně vzbuzuje pochybnosti, že se křivka skutečně zemřelých jen málokdy dostává pod 'běžný rozsah'. Já tam tedy důkaz pro tvrzení 'při epidemiích umírají hlavně lidé, kteří by stejně umřeli o pár týdnů později', nevidím.

0 0
možnosti

Vzhledem k tomu, že tady dřív byly články o tom, jak je při nízkém počtu nakažených testování díky nižší než 100% spolehlivosti testů výsledek silně nadhodnocený, tak to v tomhle článku zmiňovanou metodu číslo 1 neovlivní.

Pokud nedojde ke změně testů na takové, které mají jinou spolehlivost, tak je srovnání v čase možné a vývoj trendu tím ovlivněný není.

0 0
možnosti

Pokud čtete články, tak byste v této době už měl vědět, že není test jako test. Články které uvádíte psali o testech na protilátky, kdežto tento článek mluví o testech přímo na vir.

0 0
možnosti

J95i73ř43í 74M93a30c83e71k

3. 6. 2020 15:48

V grafu o vývoji zemřelých v Evropě ta špička vypadá hrozivě – dokud si neuvědomíme, že osa y toho grafu nemá počátek v nule. Všechny grafy s nenulovým počátkem jsou svým způsobem manipulativní a nepoctivé. Například zde by výkyvy byly podstatně menší a špička poloviční.

1 1
možnosti

Jsou svým způsobem matoucí pro nepozorné čtenáře, ale svůj smysl mají. Pokud nejsou výkyvy v trendu snadno pozorovatelné a přesto je z nějakého důvodu chceme vizualizovat, tak neexistuje metoda, která by byla z tohohle pohledu čistá.

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...