Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent nakažených musí do nemocnice a kolik nákaze podlehne? V březnu si celý svět kladl tyto otázky. Vědci na ně nyní mají velmi dobře podložené odpovědi. Chceme je ale znát, i když se nám nelíbí?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Jeee to je hezkej clanek, ja jsem si ho precetla az ted 

0 0
možnosti

Proč VĚDCI celého světa - tedy nepřišly s radikálním a účinnějším řešením v boji před nákazou covid -19 ? Roušky a respirátory byly a jsou nouzovým řešením z doby minulé kdy se používají v lékařství minimálně od 1sv. Před nimi je používal Emil Holub a saharští Beduíni při cestách přes Saharu. ČR je ve vleku EU i když vyvinulo a produkuje nanoroušky a nanorespirátory. Ale to je technická ochrana z nouze po době kutilských domácích šiček jež roušky šily z čehokoli a s problematickou zkušeností s účinkem.

0 2
možnosti
Foto

Tak kdekoli je to možné a kde je riziko zvýšené, je lepší používat respirátor. Ten má mnohem větší účinnost filtrace směrem dovnitř (při nádechu) a mnohem lépe tak chrání svého nositele.

Kromě toho vědci přišli s radikálním a účinným řešením, jmenuje se vakcína.

3 0
možnosti

... něco k rouškám - už podruhé jsem narazil na informaci, že roušky snižují možnost nakažení "až o 14 %"... tady mi trochu chybí ta první část - tedy že "bez hadru" mám dvacetiprocentní šanci chytit covida, kdežto "s hadrem" pouze 6 %... pro mě to znamená, že roušky jsou na dvě věci... (ta druhá je "na nic")...

0 1
možnosti

Nevím zda možnost nakažení je 20%. Je li tomu tak a rouška sníží možnost nakažení o 14% , tedy 20% se sníží o 14% ze základu 20. Rouška tedy snižuje možnost nakažení z 20% bez ní na 17,2% když ji nosíte přesně podle doporučení. Nesahat, často měnit/prát, mít ji utěsněnou kolem úst a nosu.

0 0
možnosti

M42a91r82c90e22l 81S46u21p

6. 12. 2020 9:27

Podle té tabulky smrtnosti je naprosto jasné, že nikdy ma covid nebude panovat názorová shoda. Je mamutí rozdíl v úhlu pohledu.

Absolutně jiný pohled na věc bude mít důchodce v nejohroženější skupině nežli mladý extrovert nebo podnikatel, kterému opatření proti covidu zničila živobytí.

Je mnoho důchodců, kterých se opatření prakticky nedoktla a jeho život běží dál v nezměněných kolejí. Tento důchodce si uvědomuje, že covid pro něj představuje vážné nebezpečí a má strach o svůj život a zdraví. Uvítá veškerá opatření na svou ochranu a bude je vehementně obhajovat. Ekonomické důsledky těchto opatření mu přijdou velmi nepodstatné. Je přesvědčen, že vláda mu bude nadále posílat jeho důchod a on rozhodně nebude strádat.

Naproti tomu existuje velmi početná skupina lidí, jihž se opatření velice citelně dotkla. Mění razatně jejich životní styl, velmi citelně je omezují. Tito lidé dost často přicházejí o zdroj svých příjmů a dostávají se do nelehké životní situace. Tito lidé žijí také ve strachu. Bojí se totiž, že opatření proti covidu budou přetrvávat a oni budou muset žít život, který se jim vůbec nelíbí. Strach před covidem tito lidé většinou nemají a vnímají to spíše tak "že to vše se dělá kvůli těm starým lidem".

Tyto dva pohledy nemohou určitě najít žádné kompromisní řešení, natož shodu.

Pohledy "odborníků" bych do toho vůbec nemotal, protože tito "zdravotníci" jsou jednoznačně na straně "důchodců".

6 2
možnosti
Foto

Problém je, že vy to prezentujete jako dichotomii. Ale je to dichotomie falešná. Když to dohlédnete do důsledků, tak zjistíte, že ty dva pohledy nestojí proti sobě.

2 0
možnosti

Pod jde o špatně použitou češtinu OK. Pěkná historka ale nevěřím jí. Myslím že pointa příběhu je v tom že přijela z USA. Svádět to na výtah je velmi odvážné. Když v tom domě bydlela tak zamořila hlavně svůj být a jeho okolí. Pochybuji že v Číně jsou byty hermeticky izolované od okolí. Nějaké prostupy k sousedům, netěsné dveře atd. se vždy najdou. Stačí když se nakazil jeden soused a s nastartovanou řetězovou reakcí už nemusela mít nic společného.

I tady hodně diskutujících prosazuje teorii že jezdit na mejdany z neznámými lidmi na hory, k moři do hospody se může, protože se stejně skoro všichni nakazí doma nebo v práci. Že svým nezodpovědným chováním ohrozí své blízké a známé je nezajímá. Chtějí tak zvaně “žít”. Škoda že coronavirus nesmrdí, měli by po ptákách, s nimi by nechtěl nikdo žít.

1 1
možnosti

J24a94n 46V21a62c64e39k

5. 12. 2020 14:27

Jak uvádím, proč stále jen strašit lidi a podléhat kultu čísel. V životním prostředí tento virus spolu s dalšími agens je. Je potřeba zdravě žít a pracovat , posilovat imunitu a organizovat efektivní léčbu. Řešení je v normálním životě. Bohužel, lidé v horším zdravotním stavu to prodělávají s většími obtížemi.

3 2
možnosti

J36i68ř47í 13J42í58l60e50k

5. 12. 2020 12:53

SARS-CoV-2 sice pokračuje v globálním šíření, je však možné, že jeden z pilířů kontroly pandemie COVID-19 – nošení roušky – může pomoci snížit míru závažnosti onemocnění a zvýšit šanci na asymptomatický průběh u nově infikovaných. Pokud se tato hypotéza potvrdí, mohlo by se univerzální nošení roušek stát formou „variolace“, která by napomohla vytvoření imunity a zpomalila šíření viru, než se dočkáme očkování? Tuto optiku pohledu na věc nabízejí ve svém příspěvku v říjnovém New England Journal of Medicine infektologové a epidemiologové z Kalifornské univerzity v San Francisku.

Dlouhodobě uznávaná teorie o virové patogenezi říká, že závažnost průběhu nemoci je přímo úměrná obdrženému virovému inokulu. U virových infekcí, jako je SARS-COV-2, hraje ve virové patogenezi klíčovou roli imunitní odpověď hostitele, a vysoká dávka virového inokula tak může vést k dysregulaci vrozené obranyschopnosti a zhoršit průběh onemocnění. Down-regulace imunopatologických procesů je skutečně jedním z mechanismů, jak lze zmírnit závažný průběh COVID-19, což bylo pozorováno například při nasazení dexamethasonu. Redukce virového inokula, a tedy zmírnění klinických příznaků při případné infekci, by proto mohlo být dalším důvodem pro nošení roušek. Ty totiž dokáží odfiltrovat část kapének obsahujících virus (filtrovací kapacita závisí na typu roušky či respirátoru), a tím sníží dávku inokula, kterou exponovaná osoba vdechne.

Variolace byl proces, kterým se materiál z puchýřků způsobených pravými neštovicemi inokuloval ohroženým jedincům za účelem vyvolání infekce s mírným průběhem a následně získání imunity. Variolace se používala až do doby, než bylo vyvinuto očkování proti pravým neštovicím, které tuto nemoc eradikovalo.

0 1
možnosti

J74i13ř46í 72J79í62l60e66k

5. 12. 2020 12:54

V prostředích s hromadným nošením roušek je nyní odhadován podíl asymptomatických infekcí na více než 80 %. Například při propuknutí nákazy na argentinské výletní lodi, kde byly všem pacientům poskytnuty chirurgické ústenky a posádka se chránila respirátory N95, byl poměr asymptomatických infekcí 81 % (oproti dříve pozorovaným epidemiím na palubách výletních lodí, kde se roušky nepoužívaly − zde bylo asymptomatických pouze 20 % nákaz). U dvou lokalizovaných ohnisek nákazy v amerických továrnách na zpracování potravin, při kterých se nakazilo více než 500 zaměstnanců, kteří však při práci povinně používali roušky, bylo dokonce 95 % případů bezpříznakových a zbylých 5 % nakažených mělo pouze mírné příznaky.

Zdá se tedy, že hromadné nošení roušek pravděpodobně nejen snižuje počet nově infikovaných, ale snížením dávky virového inokula zřejmě zvýšíme poměr asymptomatických infikovaných. V posledních týdnech se objevují slibná data, která naznačují, že silná buňkami zprostředkovaná imunita vzniká i po mírné či asymptomatické infekci SARS-CoV-2. Zatímco čekáme na výsledky studií očkování proti SARS-CoV-2, je vhodné zavést jakákoliv opatření, jež zvýší poměr asymptomatických nemocných a zmírní tak letalitu infekce za současného posílení imunity populace.

Zdroj: Gandhi M., Rutherford G. W. Facial masking for Covid-19 − potential for "variolation" as we await a vaccine. N Engl J Med 2020 Oct 29; 383 (18): e101, doi: 10.1056/NEJMp2026913.

6 1
možnosti

Z americké statistiky také vyplývá, že dopad nemoci je horší u lidí s nižšími příjmy.

0 0
možnosti
Foto

Ano. Americké zdravotnictví je v USA o dost jiné, než jsme zvyklí v Evropě.

2 0
možnosti

„Je nutné testovat, trasovat a zachytávat infekční lidi, kteří nemají příznaky. Jinak není možné rozvolňovat.“ A jak byste si to pane imunologu Kasíku představoval?

1 3
možnosti

Pardon, oprava: epidemiologu :-)

1 1
možnosti

Vytahy, male a nevetrane, asi budou ty nenebezpecnejsi prostory.

1 0
možnosti

Máte pocit že když se u malé místnosti často otevírá celá stěna že je nevětraná? Vy znáte výtah v ČR ve kterém se nutně zdržíte min. 15 minut? Teda pokud nemáte ve zvyku využívat výtah k činnostem pro které není určen.

1 0
možnosti
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 10 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 11 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!