Disky na Comdexu

  20:49aktualizováno  20:49
Jako každý podzim i letos se objevuje na Comdexu mnoho zajímavých řešení, novinek i prototypů, které naznačují budoucí vývoj. Vše co jsme zjistili o CD, DVD, pevných discích a dalších zařízení v průběhu prvního Comdexového dne vám nyní přinášíme.
Ačkoliv existují rozsahem větší veletrhy informačních a komunikačních technologií, Comdex má jednu velikou výhodu. Je poslední větší akcí z tohoto oboru před vánocemi a koncem roku. Z toho vyplývá, že mnoho firem plánuje do období kolem Comdexu uvedení svých novinek a dále propagační akce určené na podporu předvánočního prodeje. Veletrh se tak může chlubit poměrně bohatou nabídkou, jak v oblasti výrobků, tak v oblasti informační. Také jsou na tomto místě předváděny technologie příštího roku.

CD a DVD

Zápis na CD média se neustále zrychluje a tak není asi příliš velkým překvapením, že se na Comdexu objevily mechaniky, jenž dokáží při zápisu pracovat 32 násobnou rychlostí. Jednu takovou například představila společnost QPS. Jedná se CD-RW mechaniku s funkcí BURNproof, která mimo 32 násobného zápisu zvládá 40 x čtení a 10 x zápis na RW médium. Dle své verze komunikuje s počítači PC nebo MAC pomocí rozhraní FireWire či nejnovějšího USB 2.0.

Stále více se začíná, na úkor CD zařízení, prosazovat DVD platforma. O roku 1997, kdy byly na trhu uvedeny první zařízení tohoto formátu, se jich jen ve Spojených státech prodalo na 22 milionů kusů. Je předpovídáno, že do roku 2005 bude celosvětově počet DVD zapisovacích a přepisovacích mechanik dosahovat počtu 14 milionů.

Společnost SONY představila na Comdexu ucelenou řadu DVD médií. To znamená, že vyznavači této značky mohou již tento měsíc využít DVD-R, DVD-RW, ale i DVD+RW média a od jara příštího roku i také DVD+R ve svých DVD zapisovacích mechanikách. O DVD na Comdexu si můžete přečíst v tomto příspěvku.

FireWire verze machaniky QPSDisky

Pevné disky jsou další oblastí, kde se uplatňuje rychlost a kapacita. Nabídka je opravdu bohatá, nedávno překonaná hranice 100 MB IDE harddisků se promítla například i do přenosných zařízení a tak lze na veletrhu spatřit 120 GB pevný disk s rozhraním FireWire od společnosti QPS. 120 Que! M3 Ultra Slim s 7200 otáčkami za minutu a průměrnou přístupovou dobu 8,5 ms prý dokáže přenášet data rychlostí až 35 MB za sekundu.

Přenosný Maxtor o kapacitě 80 GBDalší přenosný disk představuje na Comdexu společnost Maxtor. Ten má pro změnu kapacitu 80 GB, ale také spolupracuje s počítačem přes FireWire rozhraní. Nový 80GB Personal Storage 3000DV přenáší data rychlostí až 28 MB/s a dokáže se otočit 7200-krát za minutu.

Serial ATA

Serial ATA je nové rozhraní, které odpovídá na stále se zvyšující nároky celého systému. Na Comdexu je k vidění několik řešení na této bázi. Například společnost Intel demonstruje toto rozhraní ve spolupráci s disky Fujitsu. Společnost Marwell Industry zase předvádí svůj Serial ATA bridge čip 88i8030, který využívají společnosti Maxtor, Western Digital, Samsung a Fujitsu.

Záznamové médium mechaniky ORBORB

Orb je mechanika, která stojí mimo hlavní proud. Pro ukládání dat využívá vlastní 3,5 palcová média o kapacitě 2.2 GB a nově 5.7 GB. Tento výrobek společnosti Castlewood je variabilní množstvím rozhraní, pomocí kterých komunikuje s okolím. Je k dispozici PCMCIA, USB, SCSI i FireWire. Rychlost přenosu dat s pomocí FireWire je dle výrobce 12,2 MB za sekundu. V roce 1997 získal cenu The best of Comdex.Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...

Česká firma má 3D tiskárnu s novou koncepcí a vlastní tiskové struny

Nová 3D tiskárna Original Prusa SL1 spolu s mycí a vytvrzovací stanici (vpravo).

Česká firma Prusa Research představila v New Yorku novou 3D tiskárnu, která používá systém stereolitografie.

Chytré čínské procesory chtějí dobýt trh s auty, kamerami i servery

Huawei Connect 2018

Na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji představil tento čínský gigant čipy, které jsou vybaveny procesory pro umělou...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz