Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Disney bude po internetu prodávat filmy...

aktualizováno 
Německý IT trh loni rostl; Nixon vykázal ztrátu; Největší evropský závod na výrobu CD-ROM a DVD nosičů bude v Novém Městě nad Váhem...

LOS ANGELES  - Americká mediální společnost Walt Disney bude své filmy distribuované přes internet chránit před nelegálním kopírováním pomocí speciálního softwaru. Disney chce filmy v digitální podobě začít samostatně prodávat přes internet na přelomu letošního a příštího roku. Software poskytne výrobce programů společnost Microsoft.
"Plánujeme, že budeme moci prodávat filmy pomocí našich i cizích stránek," komentoval rozhodnutí Peter Murphy, hlavní analytik Disney. Jeho společnost, která zatím využívá k prodeji přes internet pouze cizí společnosti, díky tomuto rozhodnutí získá licenci na používání technologie pro ochranu autorských práv. Software zabrání nelegálnímu kopírování a šíření v digitální podobě přechovávaných hudebních i filmových nahrávek.
Filmy tak bude možné posílat mezi počítači i mezi videopřehrávači nové generace, jež jsou vybaveny harddiskem.
"Disney nechce, aby filmový průmysl šel stejnou cestou jako hudební," komentoval plánovaný obchod Will Poole, viceprezident Microsoftu pro osobní počítače. Hudební průmysl v současnosti totiž hledá cestu, jak zabránit pirátům šířit po internetu hudbu bez zaplacení autorských práv.
Podle agentury Reuters je dohoda mezi Microsoftem a Disney v mnoha aspektech podobná kontraktu Microsoftu a Time Warner z května loňského roku. V ní se společnosti dohodly na spolupráci při výrobě a distribuci digitálního obsahu.

FRANKFURT - Německý trh s informačními technologiemi začal loni růst. Odvětvová asociace Bitkom odhaduje loňský růst odvětví na 0,3 až 0,5 procenta. Předchozí odhad loňského růstu byl 0,1 procenta. Uvedl to prezident asociace Willi Berchtold pro dnešní vydání listu Die Welt.
O růst trhu se v minulém roce postaraly zejména služby širokopásmových komunikací a třetí generace mobilních telefonních sítí. Jde o technologie umožňující rychlý přístup k internetu a video hovory. Potíže mají v sektoru stále odvětví počítačového sektoru a poradenství.
Berchtold dodal, že za vyšším odhadem loňského vývoje byl výrazně silný odbyt o Vánocích. Letošní tržby německého trhu s technologiemi odhaduje šéf asociace na 134 miliard eur s meziročním růstem o dvě procenta. Trvalé oživení to celému sektoru ale nezajistí, míní Berchtold. Bitkom zastupuje podniky z informačních technologií, telekomunikací a nových médií (TMT). Z dlouhodobého hlediska je potřeba, aby si celý sektor TMT všech tří oborů udržel roční tempo růstu o pět procent. Znamená to, že by se hrubý domácí produkt měl zvyšovat nejméně o dvě procenta.
Očekává se, že v západní Evropě se tržby v celém odvětví technologií letos zvýší o 3,1 procenta. Jako odhad to loni v říjnu uvedl analytický ústav European Information Technology Observatory.
Asociace odhaduje letošní růst celého evropského trhu s technologiemi na jednoprocentní. V minulém roce se v Evropě tržby za technologie snížily o 0,8 procenta.
Celé odvětví technologií nyní v Německu zaměstnává kolem 750 tisíc lidí. Loni přitom sektor o 30 tisíc míst přišel. Berchtold očekává, že se letos situace stabilizuje, napsala agentura Reuters.

TOKIO - Japonský výrobce elektroniky Nikon Corp vykázal devítiměsíční provozní ztrátu 5,76 miliardy jenů, tedy 42,8 milionu eur. Údaj pro meziroční porovnání firma v dnešní zprávě nepřinesla. Jde o výsledek hospodaření za duben až prosinec kalendářního roku 2003.
Ztráta Nikonu vznikla kvůli cenové válce a pomalému rozjezdu výroby digitálních přístrojů. Nikon zároveň s výsledky oznámil, že odhad celoročního zisku snižuje téměř o 90 procent. Jde o druhou takovou revizi odhadu za poslední tři měsíce. Důvodem je silná konkurence na trhu digitálních fotoaparátů a výrazný pokles prodeje tradičních zrcadlovek (SLR), na jejichž trhu má Nikon relativně vysoký podíl.

PRAHA - České pobočce společnosti 3M loni meziročně poklesly tržby o jedno procento na 777 milionů korun. Důvodem byl vliv kurzových pohybů amerického dolaru vůči české a evropské měně a horší výsledky divizí pro automobilový průmysl, telekomunikace a zdravotnictví. Firma o tom informovala v tiskové zprávě, hospodářský výsledek nezveřejňuje.
Mezi divize tuzemské pobočky s nejlepšími výsledky naopak patřily skupiny výrobků pro ochranu zdraví při práci. "V roce 2004 se chce společnost prioritně zaměřit na rozvoj divize komerční grafiky, která dlouhodobě vykazuje velký růstový potenciál," uvedla firma v tiskové zprávě. Pozornost zaměří rovněž na výrobky skupiny elektro a výrobky orientované na design
v automobilovém průmyslu.   

BRATISLAVA - Největší evropský závod na výrobu CD-ROM a DVD nosičů vybuduje švýcarská společnost Sky Media v Novém Městě nad Váhem na západě Slovenska. Měsíčně se zde vyrobí 60 milionů kusů nosičů. Oznámil to dnes generální ředitel společnosti Sky Media Manufacturing Vladislav Khabliev.
Výstavba závodu podle Khablieva začne na počátku letošního května. Zahájení výroby investor plánuje již na říjen 2004. Celková výše investice se pohybuje na úrovni 100 milionů eur a v Novém Městě vznikne přibližně tisíc pracovních míst. Investiční pobídky společnosti Sky Media nabízelo i Irsko a Německo, vedení švýcarského koncernu se ale nakonec rozhodlo umístit závod na Slovensku. Obrat závodu by měl podle Khablieva dosahovat okolo 300 milionů dolarů ročně. Více než 70 procent přidané hodnoty společnost vytvoří na Slovensku a až 95 procent produkce závodu půjde na export.
Sky Media Manufacturing dodává ročně na trh 300 milionů kusů nosičů obrazu a zvuku, z toho až 200 milionů nosičů nakupuje od čínských výrobců. Do budoucna chce společnost omezit nákupy od externích dodavatelů a rozvinout vlastní výrobu. "Fakt, že prodáváme víc než vyrábíme, nás přinutil zamyslet se nad investicí do výroby," uvedl k tomu Khabliev.


 

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Zuckerberg přiznal chybu, která škodila i v Česku. Slíbil nápravu

Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg přiznal, že jeho firma zklamala své uživatele a chybovala, když...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz