Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


DivX se stěhuje z počítačů do kapesních přehrávačů

aktualizováno 
Nabídka MP3 přehrávačů se v poslední době rychle rozrůstá o přístroje, které umí přehrávat i filmy ve formátu DivX a Xvid. Navíc se s nimi připojíte na internet, poslouží vám jako videorekordér nebo fotoaparát. Přinášíme vám malý přehled těchto zázračných krabiček.

Přístroje s označením PMP se valí na trh v čím dá tím větší množství. Zatímco v ČR je nabídka zatím poměrně omezená, asijští výrobci chrlí jeden kapesní videopřehrávač za druhým. Dva z těchto přístrojů jsme měli možnost v redakci otestovat. O přehrávači MP Man AV40 jste si mohli přečíst na našich stránkách zde. Recenzi na iRiver PMP 140 naleznete zde. Kromě těchto výrobků je v běžné nabídce internetových obchodů dostupný Thomson PDP 2860 (např. zde), videorekordér Archos AV400 nebo Mustek PVR-A1 (např. zde).

Co zkratka PMP vůbec znamená? Označují se tak, zatím převážně harddiskové, přehrávače, které kromě MP3, WMA a ostatních hudebních kompresních formátů, přehrávají i filmy kódované v DivX, Xvid. Velmi často jsou vybaveny i speciálním USB-on-the-go portem s označením HOST.  Ten umožňuje stahování dat z externích zařízení (čteček karet, digitálních fotoaparátů, klíčenek, USB HDD apod.) na pevný disk přehrávače bez asistence počítače. K PMP jednoduše připojíte požadovaný zdroj (např. fotoaparát) a data (fotografie) z něj stáhnete pomocí file manageru, podobně jako když kopírujete v Průzkumníku ve Windows nebo v Nortonu pod DOSem.

Ve výbavě většinou nechybí ani FM tuner, diktafon a linkový vstup. Některé přístroje mají vestavěný reproduktor.

U nás není kategorie výrobků PMP zatím příliš rozšířena. Na vinně je relativně vysoká cena pohybující se okolo hranice 20.000 Kč. V asijských zemích se však tyto přehrávače prodávají velmi dobře.

Přinášíme vám přehled několika novinek, které se chystají na, doufejme i evropský, trh.

JaceTech DDP-1500 nabízí i připojení na internet

Přístroj nabízí kapacitu 20 GB a velký odklápěcí 3,5“ TFT grafický displej.  Kromě MP3 a WMA přehraje filmy ve formátu MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV9, DivX 3.11/4.xx/5.xx a Xvid. Zobrazuje titulky ve formátu SMI. JaceTech obsahuje i několik her a FM tuner. Umožňuje prohlížení fotografií ve formátu JPEG.

Je vybaven čtečkou CF karet, USB 2.0 a USB HOST pro připojení externího zařízení. K dispozici je i video-out a TV výstup.

pmp_prehled 

Zajímavou novinkou je možnost připojení k internetu prostřednictvím TCP/IP protokolu nebo Wireless 802.11b. K pohodlnému surfování poslouží nainastalovaný firemní Web browser.

To vše je zabaleno v krabičce o velikosti 120 x 90 x 30 mm.

Imuon PMP-AH120A - přehraje i nagrabované DVD

Vestavěný 1,8“ harddisk má kapacitu 20 GB. Imuon  přehraje MP3, WMA i OGG Vorbis a navíc si poradí se zvukem ve formátu AC3. Nabídka v oblasti filmových kodeků je stejná jako u předešlého modelu, ale navíc je k dispozici podpora formátu VOB (ten získáte například tak, že si nagrabujete film z DVD pro účely záložní kopie).

pmp_prehled 

Ovládací prvky jsou umístěny jak na těle přístroje, tak i na dálkovém ovládání s LCD displejem. Hlavní TFT obrazovka na přístroji má úhlopříčku 2,2“, zvládá 262.000 barev a disponuje rozlišením 240 x 320 obr. bodů. K přístroji dostanete i bezdrátové dálkové ovládání.

Nechybí čtečka CF (Compact Flash) karet, USB HOST a video out.

Výrobce udává rozměry 110 x 64 x 23 mm a hmotnost 203 g.

Sytec Systems MVP-100 - fotí a přehrává AVI

Od předešlých jukeboxů se liší integrovaným fotoaparátem s rozlišením 1,3 Mpix.

ppp

Fotografování stejně jako sledování filmů nebo prohlížení fotografií, by díky 3,5“ TFT displeji, nemělo být problém.

Nechybí samozřejmě USB 2.0 ani USB HOST.

 

Maxian MP-2220 - video nejen přehrává ale i nahrává

pmp_prehled 

Posledním zajímavým přístrojem dnešního malého přehledu je Maxian MP-2220. Číslovka v jeho názvu má v sobě zakódován údaj o velikosti TFT displeje (2,22“) s rozlišením 320 x 240 obr.bodů (qVGA). Svými rozměry 118 x 65 x 20 mm a hmotností 160 g se řadí mezi menší (téměř kapesní) přístroje. Komunikace s PC probíhá prostřednictvím rychlého  USB 2.0 a k připojení externího zařízení slouží  USB 1.1 Host.

Nechybí FM Radio Tuner ani Voice  recorder (nahrávku lze uložit do formátu MP3 nebo PCM). K dispozici jsou následující vstupy a výstupy: A/V výstup (TV, Speaker direct  connection), A/V vstup (Audio, TV direct  recording).

Na jedno nabití akumulátoru (Li-ion) by přehrávač  měl vydržet přehrávat hudbu 12 hodin. Filmy vám umožní sledovat maximálně 3 hodiny. Prohlížení fotografií (JPEG, BMP) je možné i pomocí slide show.
 
Filmy mohou být zakódovány v  MPEG-4, DivX 4.xx/5.xx (neodporuje 3.11 ?). Hudbu přehraje z formátů MP3, WMA a WAV. 

Otázky a odpovědi?

O uvedených přístrojích není zatím k dispozici mnoho informací. Některé mašinky na své uvedení na trh teprve čekají.  Otázkou zůstává zda bude nutné filmy, před promítáním v jukeboxu, nějak konvertovat jako je tomu např. u iRiveru PMP 140. Kolik budou PMP jukeboxy stát a zda se vůbec dostanou na náš trh, je zatím ve hvězdách. Alespoň máme o čem snít.
 

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

„Pusť mi soundtrack z toho filmu.“ LG má televizory s Google Assistant

Nové televizory LG integrují i funkce chytré asistentky.

Nové televizory LG s označením ThinQ zastanou i funkci digitální asistentky. A to trošku překvapivě díky integraci...

Samé osmičky: LG na CES 2018 představí 88" 8K OLED televizor

Osmaosmdesátipalcový 8K televizor bude největším OLED televizorem na CES 2018

S úhlopříčkou 225 centimetrů půjde s pravděpodobností hraničící s jistotou o největší OLED televizor na lasvegaském...

Útočníci dokážou zcela zablokovat televizor a těžit na něm bitcoin

ESET Smart Tv security

Teprve před několika týdny se poprvé objevil nový virus pro chytré televize na platformě Android TV, který na pozadí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz