Slavný Hitchcockův efekt zvládne s novým dronem Mavic 2 Zoom každý

  12:44aktualizováno  12:44
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - Nový dron Mavic 2 přichází na trh ve variantách Zoom a Pro. Liší se pouze v gimbalu zavěšenými kamerami - jedna nabízí optickou transfokaci, druhá zase nadstandardně velký čip a z toho plynoucí obrazové kvality.

Nový dron DJI Mavic 2 Pro | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Překvapením je, že se nový model od toho minulého o trochu zvětšil, díky výkonnějším motorům a lepší aerodynamice tak může letět rychlostí 70 km/h, což je na dostupný dron pro běžné uživatele docela dost. Nevýhodou však je, že je větší i akumulátor, takže pokud máte sadu náhradních baterií ke staršímu Mavicovi, s Mavicem 2 je nepoužijete. Letový čas se prodloužil z 28 na 31 minut.

Vylepšen byl i systém automatického vyhýbání překážkám, takže se zase o trochu snížilo riziko kolize a poškození či ztráty dronu. 

Největší změny ovšem nastaly u kamer zavěšených na tříosém stabilizátoru pod „čumákem“ dronu. Množné číslo jsme zvolili schválně. DJI tentokrát nový dron uvedlo ve dvou verzích, které se liší právě použitými kamerami.

Mavic 2 Zoom

Model Zoom je vybaven kamerou sice s menším 1/2" čipem, ale s dvojnásobnou optickou transfokací, což je u dronů velmi neobvyklé. Ohnisko se tak může měnit od 24 do 48 mm a to i během natáčení. Pokud máte pocit, že je to zbytečné, když s dronem můžete jednoduše přiletět blíž a tím vlastně „zoomnout“, pak si vzpomeňte na virální video, kdy golfistka holí rozmlátila dron, který ji natáčel, protože jí hluk rotorů rušil při hře. S dvojnásobným přiblížením tak můžete stejnou scénu natáčet z větší dálky, což může být často ku prospěchu věci. 

Nývlt Václav: DJI Mavic 2

Detail podvozku DJI Mavic 2 Zoom

Připraveny jsou i zajímavé efekty jako „dolly zoom“, nebo „super resolution“. U „dolly zoomu“ kamera zoomuje na objekt, zatímco dron letí v opačném směru - a vznikne tak efektní záběr, který proslavil Alfred Hitchcock ve filmu Vertigo (a říká se mu Hitchcockův efekt). Při „super resolution“ kamera nafotí v maximálním optickém přiblížení sérii částečně se překrývajících snímků, a spojí je tak, aby bylo celkové rozlišení, a tedy i vykreslení detailů co nejvyšší - takto dokáže vykouzlit snímky až s 48 Mpix. Kamera umí kontinuálně ostřit (detekce fáze i kontrastu).

Mavic 2 Pro

Druhá možnost má přívlastek Pro a jde o první spotřebitelský produkt těžící z akvizice výrobce špičkových středoformátových fotoapartátů (a nejen nich) Hasselblad. Toto logo má na sobě kamera i kamera nového dronu Mavic 2 Pro a poznáte ji snadno - má pro DJI netradiční hranaté pouzdro.

IFA 2018

Uvnitř je kvalitnější 1" čip s rozlišením 20 MPix i kvalitnější optika s fixním 28mm ohniskem. Kamera L1D-20c (jak se zavěšený modul od Hasselbladu jmenuje) využívá firemního obrazového zpracování HNCS (Hasselblad Natural Color Solution) a díky vysoké citlivost je připravena i na noční natáčení a focení. Zajímavá je i variabilní clona od f2.8 do F11, díky kterému si i pro natáčení/focení z dronu můžete hrát s hloubkou ostrosti. Kontinuální ostření chybí. 

Co obě novinky spojuje je schopnost natáčení 4K videa s datovým tokem až 100 Mbit/s v kodeku H.265, což je kombinace na úrovni profesionálního vybavení.

Mavic 2 Zoom pořídíte za 32 490 Kč, Mavic 2 Pro za 37 690 Kč.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

VIDEO: Z Liberce přilétá nový bezpilotní vrtulník LIAZ

Na výstavě Future Forces Forum ukázali nový bezpilotní vrtulník

Na zbrojařském veletrhu Future Forces International Exhibition, konaném v Praze ve dnech 17. až 19. října, představila...

Knihy z niklu, zlato za hubičku. Co předpověděl Thomas Edison v Praze

Edison (vlevo) v autě firmy Bailey Electric vybaveném jeho baterií. Vedle něj...

V roce 1911 Thomas Alva Edison navštívil Prahu. A protože byl mistrem sebepropagace a marketingu, sešel se také s...

Alexa se naučí rozpoznávat emoce. Lépe vám pak vnutí, co si máte koupit

Amazon Echo Look.s digitální asistentkou Alexa

Digitální asistentka Alexa se má naučit nové triky. Nový patent Amazonu jí má umožnit rozpoznávat emoce a zdravotní...Najdete na iDNES.cz