Dlouhodobý test Dellu: poškozený displej vyměněn za 20 hodin

  13:34aktualizováno  13:34
V naší sérii dlouhodobých testů konečně uvízla první rybka. U testovaného notebooku Dell XPS M1330 se vyskytlo několik vadných pixelů, museli jsme proto zavolat do servisu.

Dell XPS M1330 | foto: Michal Barák iDNES.cz, Jiří Zahrádka Technet.cz

Přesněji řečeno nebyly dotyčné pixely správně podsvícené, a z určitého úhlu se tak závada jevila jako přibližně centimetrová tenká čára světlé barvy. Z přímého pohledu nebylo nic poznat, při pohledu z ostrého horního úhlu však displej vypadal jako prasklý.

Dell XPS M1330

Dell poskytuje standardně na své notebooky záruku ve formátu Next Business Day On-Site (NBD), což znamená provedení opravy do následujícího pracovního dne přímo u zákazníka. Podmínkou je, že se technik musí dozvědět o závadě do 17:00, na zákaznickou linku se tak vyplatí nevolat na poslední chvíli. Touto zárukou jsou vybaveny všechny notebooky prodávané v konfigurátoru na stránkách Dellu a některé notebooky prodávané v některém z obchodních řetězců (Tesco, Electroworld,...). Pokud není NBD záruka již v ceně notebooku, lze si ji připlatit, popř. prodloužit na stránkách společnosti. Informace o záruce Dellu najdete zde (PDF).

Jak jsme dopadli
Popsanou závadu jsme odhalili až po delší době, neboť nebyla při běžném používání nijak rušivá. V pondělí v 16:55 proběhl telefonát na zákaznickou linku, po 30sekundovém výběru voleb se ozval operátor. S popisovaným problémem se ještě nesetkal, po krátké poradě s kolegy bylo rozhodnuto pro vyslání servisního technika.

Termín návštěvy nebyl přesně určen, neboť - jak jsme již psali - technik by se měl o závadě dozvědět do 17:00. Domluvili jsme se proto na úterý nebo středu, podle vytížení technika. Servis nemusí proběhnout přímo u zákazníka doma, ale na adrese, na které se se servisem domluvíte.

Technik se ozval hned v úterý v 9:00, domluvili jsme se na čase 11:30. Půl hodiny předem jsme ozkoušeli čas změnit na 13:00, technik bez zaváhání přislíbil, že se ještě ozve dle dalších oprav u jiných zákazníků. Během dalších 30 minut opět volal a souhlasil se změnou.

Dell XPS M1330

Na minutu přesně v určený čas zazvonil telefon, náš pan technik dorazil na místo určení. Přibližně 10 minut čekání nijak nekomentoval, přivítal nás s úsměvem a pustil se do opravy. Kontrola displeje proběhla bez problémů a reklamace byla uznána, neoprávněné reklamace se snaží eliminovat již operátor na lince, kterému závadu popisujete.

Rozebrání malého XPSka, výměna displeje a opětovné uvedení do provozu trvalo přesně 20 minut. Po přibližně dvaceti hodinách od nahlášení závady jsme tak měli opět notebook ve 100% stavu, bez starostí o přepravu do servisu nebo dlouhého čekání na vrácení.

Neříkáme, že jsou všichni operátoři a servisní technici Dellu stejně přívětiví jako v našem případě. Zajisté se mohou najít i méně vstřícní pracovníci. Naše zkušenost se servisem Dellu je ale více než pozitivní a v praxi jsme ověřili, že to funguje přesně tak, jak výrobce slibuje. Navíc musíme ocenit individuální přístup, v dnešní byrokratické době milionu a jednoho razítka něco téměř nevídaného. Notebooky Dell lze zakoupit již od 16 000 Kč s daní a NBD zárukou, což je vzhledem k situaci na trhu více než konkurenceschopná nabídka.

Diskusní fóra se zkušenostmi majitelů nám nepřišla jako důvěryhodný zdroj informací, začali jsme tedy s dlouhodobými testy některých notebooků. První jsme testovali po dobu půl roku Acer TravelMate, dále sledujeme spolehlivost u notebooků Acer Aspire, Dell, Toshiba, Lenovo, VBI, ASUS a HP. Kromě zkušeností se spolehlivostí nás zajímá především úroveň servisů a jejich přístup, který se snad podaří podobnými články zlepšit. Zatím všechny notebooky zařazené do seriálu dlouhodobých testů fungují dobře a nejsou s nimi negativní zkušenosti. Portfolio notebooků průběžně rozšiřujeme.Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...Najdete na iDNES.cz