Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dlouhodobý test notebooku Acer ukončen. Jak dopadl?

aktualizováno 
Téměř před půl rokem jsme zveřejnili recenzi na notebook Acer, který nám byl zapůjčen k dlouhodobému testování. Přinášíme výsledky a startujeme další kolo.

Acer TravelMate 6292 | foto: Jiří Zahrádka

Acer nemá po stránce spolehlivosti příliš dobrou pověst, na našem trhu je nejprodávanější, a stížnosti uživatelů jsou tak vidět častěji než u jiných značek. Pověst je však velmi ošidná záležitost, a tak jsme se rozhodli začít testovat notebooky déle než standardních několik týdnů a poskytnout i informace z jiného pohledu.

Acer TravelMate 6292 Přečtěte si původní recenzi
                         Acer TravelMate 6292

Na rozdíl od celé řady dalších značek, které by se díky své pověsti nemusely bát a klidně nám své stroje na delší časové období zapůjčit, Acer přijal možnost, že se někde něco porouchá, a jako první statečně poskytl jeden svůj notebook redakci.

Odvážnost tohoto kroku podtrhuje známý fakt, že se novináři k zapůjčeným věcem nechovají příliš hezky. Při pohledu na některé notebooky, které nám přicházejí z konkurenčních redakcí, by nejednomu průměrnému uživateli se selským rozumem ukápla slza.

Po krátkém školení, jak se k notebooku chovat a jak si ho co nejdříve nerozbít, putoval Acer po redakci Technetu. Procestoval mnoho míst v České republice, podíval se do Ženevy, Německa, Francie, Itálie i Las Vegas. Průměrně běžel okolo 6 hodin denně, o víkendech se zpravidla ani nevypínal. Celkově jsme jej měli zapůjčený 215 dní a prakticky ani jeden den nezahálel.

Z jakéhokoli dlouhodobého testování nehodláme dělat závěr pro výrobce, popř. modelovou řadu, neboť rozdíly v jednotlivých modelech mohou být obrovské. Další věcí je mít smůlu a obdržet zrovna kus, který má skrytou vadu již přímo z výroby. V takovém případě jsme chtěli popsat zkušenosti se servisem a jeho přístupem k zákazníkovi.

Osobně jsem očekával, že budeme do Deníku redakce dávat každý měsíc nějakou informaci. K velkému překvapení však nebylo co psát - nedostatky již byly popsány v recenzi a Acer fungoval jako hodinky.

Resumé
Po převzetí notebooku byly zkontrolovány mechanické součásti notebooku a jeho povrch. Ten se ukázal jako velmi odolný proti poškrábaní, časté přenášení na něm nezanechalo stopy. Klouby displeje nemají vůli, spojení jednotlivých dílů je také bez znaků ztráty pevnosti.

Acer TravelMate 6292

Acer TravelMate 6292


Klávesnice se stala dějištěm první odhalené chyby, přibližně po měsíci používání totiž přestala správně reagovat klávesa 1 (+). Stisknutí je někdy nutno zopakovat, jiné chyby nebyly zaznamenány. Menší šířka některých kláves vadila první dny používání, časem si lze však zvyknout a ke klávesnici nebyly výtky.

Acer TravelMate 6292

Acer TravelMate 6292


Notebook jsme opět otestovali programem PCMark05 a porovnali dílčí výsledky s původně naměřenými. Všechny komponenty uvnitř počítače (paměť, procesor, disk, grafická karta) jsou ve stále stejné kondici jako při převzetí notebooku. Nově jsme naměřili 3 667 bodů oproti původním 3 692 - prakticky shodný výsledek.

Hlučnost se subjektivně nezměnila, při zátěži je notebook i nadále slyšet více, než je běžné. Zahřívání je nejspíše díky prachu v chladiči o něco více citelné v levém dolním rohu, kde se nachází pevný disk. Ten má teplotu při běžném využití 42 °C, při zátěžových testech až 48 °C. Po půl roce se tak teplota zvedla přibližně o 2 °C, neboť při začátku testování měl disk 40 °C v běžném režimu a 45-46 °C při zátěži.

Nejdůležitějším parametrem je ale baterie. Půl roku intenzivního používání je dostatečná doba pro pokles kapacity u nekvalitních článků, otestovali jsme ji tedy opět standardním redakčním způsobem. Ve Windows Media Playeru jsme nechali přehrávat hudbu se zapnutou vizualizací a maximální hodnotou jasu displeje, napájecí profil byl nastaven na úsporný režim. Oproti prvnímu měření, kdy notebook vydržel 2 hodiny a 28 minut, jsme se dopracovali k hodnotě 2 hodiny a 9 minut, což je přibližně o 13 % méně. Výsledek není příliš potěšující, během dne však díky nízké výdrži baterie docházelo k častějšímu nabíjení, než je běžné.

Suma sumárum: Acer překvapil. Kvalita zpracování šla výrazně nahoru a kromě designu se změnila i konstrukce. Pevné šasi odolalo prakticky bez známek opotřebení častému cestování, jedinou závadou se jeví pouze jedna klávesa. Vyšší míra zahřívání je na straně uživatelů, kteří se o notebook nestarali - alespoň jednou za několik měsíců se vyplatí systém chlazení jemně profouknout vysavačem. Při používání vadila krátká doba běhu na baterie a vyšší hmotnost, což byly i hlavní výtky v původní recenzi.

Po půl roce klesla velmi dramaticky cena, v ještě lepší konfiguraci lze nyní Acer TravelMate 6292 zakoupit od 31 000 Kč včetně DPH.

S tímto závěrem zároveň startujeme další kola testování, do kterých se zařadí dva námi zakoupené notebooky. Prvním z nich je Dell XPS M1330, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Druhým notebookem je Lenovo ThinkPad R61, který jsme představili zde.

Logo Aceru
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nový levný základ a 2v1 se skvělou nožičkou. Acer překvapil novinkami

Nývlt Václav: Acer

Acer v New Yorku představil nové řady notebooků, který se na český trh dostanou nejspíše během léta. Nás nejvíce zaujal...

Podívejte se: Zapomenuté vychytávky starých notebooků překvapí i dnes

Toto je první notebook s barevným TFT LCD displejem na světě a také první...

Nejslavnější značka notebooků, ThinkPad, slaví pětadvacetileté výročí. Pojďte si projít její nejzajímavější historické...

Nové tablety Huawei chtějí ukázat, že bez Windows se obejdete

Nývlt Václav: Huawei

Nové tablety Huawei MediaPad M5 10 a 10 Pro lze přepnout do takzvaného „PC režimu“, ve kterém se rozhraní přizpůsobí...

Najdete na iDNES.cz