Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  13:33aktualizováno  17:40
Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách. Chemikálie produkující sulfan vrací polovině testovaných buněk životadárné funkce, které se stárnutím buňka ztrácí.

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA. | foto: Montáž: Pavel Kasík, Technet.cz

Vědci z Exeterské univerzity ve Velké Británii tvrdí, že se jim podařilo zvrátit proces stárnutí v uměle vytvořených lidských buňkách. Asociace s nesmrtelností ovšem ředí tím, že částečně vyřešili pouze jeden z problémů a je třeba dalšího výzkumu před ukvapenými závěry.

Teorií stárnutí je mnoho, mezi nejprůkaznější patří oxidační poškození „buněčnými plícemi“ - mitochondriemi. Ty při buněčném dýchání produkují volné radikály, které způsobují mutace DNA. Přemíra radikálů vysvětluje i kratší život malých hlodavců, kteří dýchají rychle a mají intenzivní metabolismus.

Multitasking jako rys mládí buňky

Podle výzkumníků publikované studie je třeba hledat klíč stárnutí právě v DNA. Proč? Zejména díky ní naše tělo funguje tak, jak má. Jakmile je v buňce její část aktivována, přepíše se v procesu zvaném transkripce na molekulární zprávu (RNA). Tato zpráva obsahuje veškeré informace k výrobě požadovaného „produktu“ (aminokyseliny a následně bílkovin). Naše geny nejsou úzce zaměřené: až 95 procent jich dokáže vytvářet více než jednu RNA.

„Nesmrtelné zvíře.“ Rypoši se vzpírají statistickým zákonům stárnutí

Molekulární genetička Lorna Harriesová a její kolega, profesor experimentální terapeutiky Matt Whiteman, se zaměřili na regulátory genových produktů, které při procesu přepisu DNA hrají důležitou roli. Do mitochondrií starých buněk vložili chemikálie, které produkují malé množství sulfanu (zastarale sirovodík). Nejjednodušší sloučenina vodíku a síry se v našem těle nachází běžně, ovšem ve větší koncentraci je toxická.

Její přítomnost ovšem podle autorů studie dokáže napravit chyby v regulátorech fenových produktů, čímž buňka znovu získává schopnost naplno pracovat a přestává být pro organismus přítěží. Tímto způsobem se zdárně vyléčila až polovina testovaných buněk.

Google vám prodlouží život. Spojí se kvůli tomu s Applem

Výzkumný pracovník Zdeněk Hodný z Ústavu molekulární genetiky AVČR je ovšem ohledně závěrů autorů mírně skeptický. „Byl bych opatrný hodnotit tento efekt jako zvrácení stárnutí buněk. Buňky po ošetření sulfanem sice neumíraly, ale poškození DNA se nezměnilo a sekrece prozánětlivých cytokinů se rovněž nezměnila. Právě sekrece těchto látek je faktor, o kterém se uvažuje, že přispívá ke stárnutí organismu,“ hodnotí studii.

Fungováním sulfanu v buňkách je ovšem překvapen. „O účincích sulfanu na buněčný sestřihový aparát příliš nevíme. Dá se předpokládat, že působí prostřednictvím sulfonylace, což je jedna z postranslačních modifikací proteinů, která může měnit jeho funkci.“ 

Jeden prášek proti stárnutí, prosím

Harriesová hodnotí své výsledky jako úspěšnější než v loňské studii. Již v té se zaměřila na tyto regulátory sestřihu, které obnovovala analogy resveratrolu, látky přirozeně se vyskytující v čokoládě nebo červeném víně.

„Dříve jsme si mysleli, že choroby spojené se stářím jako rakovina, demence či cukrovka mají své jedinečné příčiny. Ve skutečnosti můžeme jejich původ dosledovat k jedné společné, na kterou se zaměřujeme,“ zdůvodňuje Harriesová pokračující výzkum faktorů.

Podle Zdeňka Holého jde o jedno z nejdůležitějších poselství studie. „Leonard Hayflick v roce 1961 předpověděl, že buněčná senescence přispívá ke stárnutí organismu. Nyní, po dlouhých padesáti letech, se tato hypotéza daří experimentálně potvrdit. Odstranění senescentních buněk z tkání by mohlo vyřešit řadu různorodých nemocí (hypoteticky jedním lékem).“ Dalo by se tedy dojít v budoucnu do lékárny pro podobný prášek proti stárnutí na této bázi, jak naznačuje Harriesová?

„Nemyslím si, že budeme používat sulfan pro léčbu stárnutí, ale uvedený článek přispívá k pochopení procesů, které mohou ke stárnutí buněk (konkrétně buněčné senescenci) vést. V podstatě se dá říci, že téměř každý stres určitého rozsahu může vyvolat u dělících se buněk tuto reakci - zástavu buněčného cyklu. Zde se ukazuje, že i narušení sestřihu mRNA může navodit buněčnou senescenci,“ uzavírá Hodný.

Podle něj tedy pro prášek proti stárnutí v budoucnu do lékárny budeme moct dojít, ale nikoli pro lék na bázi sulfanu.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili citace českého doktora.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Nejdelší obratlovec všech dob se srazil. Nahradit jej musel menší

Gigantická kostra titanosaurního sauropoda druhu Argentinosaurus huinculensis v...

Doposud nejdelší obratlovec, který kdy na zemi podle našich poznatků žil, musel být přeřazen do jiné čeledi. Tím se...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Československá vlajka mohla vypadat jako americká, řekl expert

Expert na vlajky Aleš Brožek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (16....

V uctívání vlajky nepatří Češi právě k premiantům. Tu svou mají nejraději Dánové. Správnou vlajku by mělo být schopné...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz