Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dnes začíná CeBIT. Na co se můžeme těšit?

  5:00aktualizováno  5:00
Přes 8 tisíc společností prezentuje na největším evropském veletrhu své produkty. Které by mohly být revolučními a na co se vlastně pro letošní rok můžeme těšit?

Na 8 tisíc společností prezentuje na největším evropském veletrhu své produkty. Které by mohly být revolučními a na co se vlastně pro letošní rok můžeme těšit?

CeBITu, největšího evropského veletrhu, se letos účastní více než 8 tisíc vystavovatelů. Z důvodů prodělané celosvětové krize v IT oblasti se očekává zhruba 800 tisíc návštěvníků (vloni 850 tisíc) veletrhu ve dnech 13. až 19. března, kdy jsou brány areálu otevřeny. Vystavuje se na téměř 435 tisících metrech čtverečních a co do počtu států je na CeBITu 55 zemí.

Největší prostor je na CeBITu, i přes prodělanou krizi v IT, věnován softwarové a internetové oblasti. Jejích zástupců jsou na veletrhu na čtyři tisíce, na ploše o velikosti bezmála 120 tisíc metrů čtverečních. Mezi vystavovateli zvučných jmen nechybí ani čeští zástupci a nutno podotknout, že zájem českých vystavovatelů je na veletrhu CeBIT rok od roku větší.

CeBIT si samozřejmě nenechali ujít ani přední výrobci hardwaru. K vidění tedy budou například nové procesory od Intelu (ten ve večerních hodinách představil na tiskové konferenci svůj procesor Intel Pentium 4 taktovaný na 4,107 GHz), AMD či Transmety. Také VIA, produkující spíše levnější procesory, bude na CeBITu prezentovat své produkty. Její procesor s jádrem EZRA je hojně osazován v low-endových sestavách. Jejich ceny je však díky minimální investici možno stlačit pod 400 eur, což může být již brzy těžce stravitelné především pro Microsoft. Málokterý uživatel bude ochoten zaplatit tu samou či vyšší částku za operační systém než za samotný počítač. O novinkách na CeBITu v oblasti procesorů jsme se obšírněji zmiňovali ve včerejším článku.
Hodně se také očekává v oblasti LCD displejů, letošku by mohla dominovat zařízení kloubící displej s televizí. Takovéto produkty na CeBITu prezentoval již včera LG, který kromě PDP (Plasma-Display-Panel) zařízení představil také své multifunkční DVD vypalovačky či plasmové monitory.

Steve Ballmer bude na CeBITu blíže seznamovat s vlastní vizí budoucnosti á la Microsoft - prezentovány budou technologie Mira a Freestyle (podrobnější informace zde). Uvidíme, zda Microsoft se svojí myšlenkou uspěje. Představa, že ledničku či další domácí přístroje pohání operační systém Windows a zároveň pomyšlení na "blue screen"...

Co do velikosti druhé největší zastoupení na CeBITu má oblast mobilních technologií. Již včera, před oficiálním zahájením veletrhu, byly prezentovány novinky lídrů v oblasti mobilních technologií - společností Nokia a Siemens.
V mobilní oblasti budou na veletrhu dominovat dvě věci - barva a propojitelnost mobilů s počítači. Barvou je myšleno především postupné přecházení černobílých displejů mobilních telefonů v barevné.
Velký důraz je letos kladen také na PDA zařízení. Mnoho společností by mělo představit svá zařízení kloubící mobilní telefon s PDA.

Čerstvé novinky přímo z CeBITu lze najít na těchto stránkách.

CeBIT - informace o veletrhu
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Najdete na iDNES.cz