Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dnešní televize skončí možná již za čtyři roky

  9:59aktualizováno  9:59
Možná již za čtyři roky bude v Česku vypnuto analogové pozemní vysílání a všechny televizní kanály se budou vysílat jen digitálně. Koncepci rozvoje digitálního vysílání v České republice včera zveřejnilo ministerstvo informatiky.

Navrhuje zcela vypnout současné analogové vysílání někdy mezi lety 2010 až 2012. Nejzazší termín úplného vypnutí zemského analogového televizního vysílání v Česku je 31. prosince 2012 - datum odpovídá diskusím o termínu v celé Evropské unii.

Na druhou stranu ministerstvo nepředpokládá, že by v některé z lokalit České republiky bylo vypnuto analogové vysílání bez náhrady dříve než 1. července roku 2007. Podle koncepce může v určitých, nejspíše příhraničních lokalitách dojít k vypnutí některých analogově šířených programů i před tímto termínem, bude-li to nezbytné z důvodů mezinárodní koordinace kmitočtů.

Technické otázky související s nástupem digitálního vysílání bude obsahovat takzvaný Technický plán přechodu, který zpracovává Český telekomunikační úřad. Podle dřívějších vyjádření bude úřad navrhovat jako termín vypnutí posledního analogového vysílače datum, které si lidé snadno zapamatují; uvažuje o dvou termínech - 9. září 2009 či 10. říjnu 2010.

Česká republika stojí stejně jako další země před nástupem digitálního televizního vysílání. Tento proces je podle mnohých odborníků nevyhnutelný. Postupným vypínáním současných analogových vysílačů a přechodem na digitální má vzniknout až 24 a možná i více volně přístupných celoplošných, regionálních či tematických programů, zatímco nyní lidé přijímají přes pozemní vysílače pouze čtyři celoplošné programy - dva kanály České televize a komerční stanice Novu a Primu.

Bez set boxu to nepůjde

Nutností pro příjem digitálního vysílání je zapojení takzvaného set-top boxu, jakéhosi převaděče, jehož ceny nyní začínají zhruba na 2000 korunách. Základní přístroje nabídnou například více informací o vysílaných programech, u dražších bude možné posílat maily, hlasovat či třeba sázet prostřednictvím televizní obrazovky. Řádné digitální vysílání v Česku již začalo, a to loni v říjnu. V současné době fungují dvě sítě s osmi televizními programy a několika stanicemi rozhlasovými, signál však zatím pokrývá pouze Prahu, Brno a jejich okolí. Příští měsíc by se měl rozšířit i na Ostravsko, čímž by pokryl zhruba třetinu populace.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Signál nového TV vysílání se šíří. Nyní pokrývá 83 procent domácností

Plán pokrytí Přechodového multiplexu DVB-T2 v 1. čtvrtletí 2018

České radiokomunikace spustily dva nové vysílače přechodové sítě nového televizního vysílání DVB-T2. Nyní je v...

Nové pozemní digitální vysílání má mírné zpoždění

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

České radiokomunikace pomalu pokrývají území ČR signálem přicházejícího digitálního vysílání DVB-T2. V září však došlo...

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

Najdete na iDNES.cz