Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Do čeho kopou nejlepší fotbalisti světa?

aktualizováno 
Míč, se kterým se hraje mistrovství světa ve fotbale není jen tak nějaká mičuda. Speciální materiály, důmyslná konstrukce a dokonale kulatý tvar. Za jeho vývojem stojí vědci společnosti Bayer MaterialScience, kteří vyvíjí míče pro fotbalová mistrovství již 20 let.

Míč pro MS ve fotbale | foto: Beyer

Letošní mistrovský míč se jmenuje „Teamgeist“, což v překladu znamená „Týmový duch“. Na jeho vývoji pracovali společnosti Bayer MaterialScience a Adidas celé tři roky. Výsledek jejich snažení oceňují sami hráči.

„Míč letí přesně tam, kam chci“, prohlásil o „Teamgeistu“ kapitán anglické reprezentace David Beckham.

„Takovým míčem se ideálně přihrává útočníkovi. Pro mne jako odborníka na přímé kopy to také znamená, že mohu směřovat míč přes zeď soupeře s udivující přesností“ poznamenal německý hráč Bernd Schneider.  

Nejkulaťoulinkatější

Zcela rozhodující je při hře tvar míče. Čím kulatější je, tím přesněji se vzduchem přemisťuje – odporové a odstředivé síly působí rovnoměrně. Hráč tak může míč přesně směrovat.

Míč mistrovství 2006 se od dokonalé koule liší o pouhé jedno procento. K tomu přispívá unikátní konstrukce pláště, která není tvořena z pěti a šestihranných segmentů, jak tomu bylo v minulosti, ale z podélných dílků ve tvaru vrtule. Jejich počet se tak mohl snížit z původních čtyřiatřiceti na čtrnáct.

Méně švů a rohů

Dalším důležitým kritériem je hladkost povrchu. Je nezbytné, aby při kopu měla hráčova kopačka kontakt s hladkým povrchem – jakákoli nerovnost může znamenat odchylku letu od optimální trajektorie.

K tomu přispívá již zmíněné snížení počtu dílků, ze kterých je plášť míče sestaven. Tloušťka stěn byla zvýšena na 1,1 mm, jednotlivé dílky navíc nejsou sešívány, ale spojeny speciálním termolepícím materiálem.

Díky tomu je míč navíc odolný proti vodě a vlhkosti a nemění po namočení svoji hmotnost. Tolerance hmotnosti je desetina procenta.  

Deformace a formace

Při kopu dochází k deformaci míče. Čím dříve se vrátí do výchozího kulatého tvaru, tím přesnější drahou poletí.

Mezi pláštěm a textilním podkladem je proto vrstva polyuretanové pěny, obsahující milióny mikrobuňek naplněných plynem. Díky tomu se po kopu míč velmi rychle vrací do původního kulatého tvaru.

Nad touto vrstvou je krycí vrstva z plastické hmoty. Ta jednak pěnu chrání před mechanickým poškozením, jednak dává míči nezvyklou pružnost.  

Odolný povrch

I pro povrch míče byl zvolen materiál Impranil, vyvinutý společností Bayer. Chrání povrch a potisk míče proti rychlému opotřebení v náročných podmínkách.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Hazardér ohrozil dronem dopravní letadlo, lze očekávat další omezení

Záběr z dronu, který ohrozil přistávající dopravní letadlo.

Na internetu se objevil záznam z dronu, kterým pilot blízko letiště vystoupal do sestupové dráhy a z těsné blízkosti...

Giganty na obloze. Největší vrtulníky světa Mil V-12 postavili v SSSR

Mil V-12

Mezi úzkou světovou špičku vrtulníkových konstruktérů se bezpochyby zapsal Michail Leonťjevič Mil z tehdejšího...

Deset let vyvíjel iPady, nyní vytvořil bezkonkurenční kameru do auta

Bezpečnostní kamera do auta Owl

Zaznamená nehodu i zajímavé situace kolem i uvnitř vozu. Hlídá zaparkované vozidlo, vyplaší zloděje a kdykoli se díky...

Najdete na iDNES.cz