Míč pro MS ve fotbale

Míč pro MS ve fotbale | foto: Beyer

Do čeho kopou nejlepší fotbalisti světa?

  • 30
Míč, se kterým se hraje mistrovství světa ve fotbale není jen tak nějaká mičuda. Speciální materiály, důmyslná konstrukce a dokonale kulatý tvar. Za jeho vývojem stojí vědci společnosti Bayer MaterialScience, kteří vyvíjí míče pro fotbalová mistrovství již 20 let.

Letošní mistrovský míč se jmenuje „Teamgeist“, což v překladu znamená „Týmový duch“. Na jeho vývoji pracovali společnosti Bayer MaterialScience a Adidas celé tři roky. Výsledek jejich snažení oceňují sami hráči.

„Míč letí přesně tam, kam chci“, prohlásil o „Teamgeistu“ kapitán anglické reprezentace David Beckham.

„Takovým míčem se ideálně přihrává útočníkovi. Pro mne jako odborníka na přímé kopy to také znamená, že mohu směřovat míč přes zeď soupeře s udivující přesností“ poznamenal německý hráč Bernd Schneider.  

Nejkulaťoulinkatější

Zcela rozhodující je při hře tvar míče. Čím kulatější je, tím přesněji se vzduchem přemisťuje – odporové a odstředivé síly působí rovnoměrně. Hráč tak může míč přesně směrovat.

Míč mistrovství 2006 se od dokonalé koule liší o pouhé jedno procento. K tomu přispívá unikátní konstrukce pláště, která není tvořena z pěti a šestihranných segmentů, jak tomu bylo v minulosti, ale z podélných dílků ve tvaru vrtule. Jejich počet se tak mohl snížit z původních čtyřiatřiceti na čtrnáct.

Méně švů a rohů

Dalším důležitým kritériem je hladkost povrchu. Je nezbytné, aby při kopu měla hráčova kopačka kontakt s hladkým povrchem – jakákoli nerovnost může znamenat odchylku letu od optimální trajektorie.

K tomu přispívá již zmíněné snížení počtu dílků, ze kterých je plášť míče sestaven. Tloušťka stěn byla zvýšena na 1,1 mm, jednotlivé dílky navíc nejsou sešívány, ale spojeny speciálním termolepícím materiálem.

Díky tomu je míč navíc odolný proti vodě a vlhkosti a nemění po namočení svoji hmotnost. Tolerance hmotnosti je desetina procenta.  

Deformace a formace

Při kopu dochází k deformaci míče. Čím dříve se vrátí do výchozího kulatého tvaru, tím přesnější drahou poletí.

Mezi pláštěm a textilním podkladem je proto vrstva polyuretanové pěny, obsahující milióny mikrobuňek naplněných plynem. Díky tomu se po kopu míč velmi rychle vrací do původního kulatého tvaru.

Nad touto vrstvou je krycí vrstva z plastické hmoty. Ta jednak pěnu chrání před mechanickým poškozením, jednak dává míči nezvyklou pružnost.  

Odolný povrch

I pro povrch míče byl zvolen materiál Impranil, vyvinutý společností Bayer. Chrání povrch a potisk míče proti rychlému opotřebení v náročných podmínkách.