Do čela Sony přijde Američan

  • 1
Japonský výrobce elektroniky Sony jmenoval poprvé za 59 let své historie do čela někoho, kdo nepochází ze země vycházejícího slunce.
Novým šéfem se po formálním schválení akcionáři v polovině roku stane Howard Stringer, který se narodil ve Walesu, ale žije v USA a dosud působil jako ředitel americké pobočky Sony Corporation. Stringer se stane prvním cizincem v čele velké japonské korporace od jmenování Carlose Ghosna šéfem Nissan Motors. Právě Ghosnův úspěch v oživení automobilky částečně změnil dosavadní názory, že japonskou firmu by měl kvůli odlišným manažerským a kulturním zvyklostem vést Japonec. „Ghosnův úspěch v Nissanu přiměl lidi v Japonsku k tomu, aby začali věřit, že dynamické myšlení někoho z venku může opravdu oživit i takovou japonskou ikonu, jako je obří Sony,“ uvedl komentátor BBCNews.

Ke jmenování Stringera, které je bráno jako klíčová změna v dosavadním postoji firmy Sony považované za jakési japonské národní stříbro, došlo jen několik týdnů poté, co firma vydala varování o pesimistickém vývoji hospodářských výsledků své klíčové elektronické divize. A to již druhý rok po sobě.

Sony, jež vloni zaznamenalo celosvětově obrat ve výši přes 72 miliard dolarů a zisku přes 850 milionů dolarů, totiž ztrácí v souboji s konkurencí svou dosavadní dominanci. Jeho pozici v sektoru přenosných hudebních přehrávačů podkopává současný úspěch iPodu od firmy Apple. V oblasti plochých televizních obrazovek a DVD přehrávačů zase stávající pozice Sony ohrožují jeho japonští rivalové Sharp a Matsushita se svou značkou Panasonic.

„Značka Sony má stále magickou sílu přilákat zákazníky na celém světě, ale ještě než tato magická síla vyprchá, musí nový management vrátit společnost zpět ke kořenům a zároveň přijít i s něčím svěžím. Například s převratnými novinkami,“ uvedl pro BBCNews analytik Hitoši Jamamoto z Commerz International Capital Managent v Tokiu.

Stringer vystřídá ve funkci Nobujukiho Idejiho, jenž v Sony pracoval celý život a od roku 1999 stál v čele firmy. „Trh Idejiho již odepsal a spíš se ptal, kdy odejde a proč to dosud neudělal. Takže se jmenování Stringera dá brát jako spíše pozitivní zpráva,“ dodal Jamamoto.

Akcie Sony po oznámení personálního zemětřesení sice stouply o pouhé 1,5 procenta, ale přesto je jmenování třiašedesátiletého Stringera, který třicet let pracoval jako novinář a televizní producent a nakonec se stal prezidentem televize CBS, poměrně překvapivé.

V Sony, kde v posledních letech pracoval jako šéf divize zábavy, je uznávaný. Přesto se mělo za to, že svého kariérního stropu již dosáhl. Velké plus si však připsal poté, co se mu podařilo zorganizovat spojení Sony Music s Bertelsmannem, a vytvořit tak druhou největší hudební firmu na světě. A také poté, co stál za převzetím filmových studií Metro-Goldwyn-Mayer konsorciem vedeným Sony.